MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: XKeyscore – svätý grál špiónov

Ako sa zmenil svet po 11. septembri 2001 je známe všetkým ľuďom - vojna proti terorizmu doslova prekreslila mapy, a naša planéta sa zmieta v desiatkach vojnových konfliktov.

FAKTY X: XKeyscore – svätý grál špiónov
Rovnako ako sa zmenil svet po útoku na americké Dvojičky, po 5. júni 2013, kedy britský denník The Guardian zverejnil prvý článok odhaľujúci rozsiahle sledovanie americkou vládou, sa zmenil aj pohľad ľudí na svoje súkromie. Od tohto momentu sa totiž celý svet dozvedal, že nikto už svoje súkromie dávno nemá. Mať dnes svoje súkromie je už len zbožné želanie.

Svet pred a po Snowdenovi
Aj keď si to mnohí ľudia ešte nepripúšťajú, rok 2013 bol pre všetkých obyvateľov našej planéty prelomový. Ak by niekto ešte na začiatku roka 2013 tvrdil, že je na internete sledovaný prostredníctvom rôznych špehovacích programov americkej Národnej bezpečnostnej agentúry - NSA, bol by považovaný za blázna a konšpirátora.

Dlhé desaťročia sa totiž aj existenciu NSA darilo americkej vláde tajiť, a keď len niekto prišiel s tým, že nejaká NSA existuje, bol len ďalším konšpirátorom. Po odhalení NSA však nikto nemal ani poňatia, čo vlastne americká bezpečnostná agentúra sleduje. Odhalenie bývalého agenta CIA Edwarda Snowdena však všetkým ľuďom zmrazilo úsmev na perách.

FAKTY X: XKeyscore – svätý grál špiónov
To, čo bolo pre väčšinu ľudí nemysliteľné, vyplávalo na povrch - ľudia už súkromie dávno stratili, každý jeden človek je sledovaný, a brániť sa voči tomu je nemožné. Dnes už nad tým väčšina ľudí len mávne rukou so slovami - ja nič zlé nerobím, veď nech ma sledujú. A to, čo bolo pred pár rokmi len konšpiračná teória, dnes väčšina ľudí berie ako bežnú vec - Orwellov svet sa stal skutočnosťou.

Všadeprítomné sledovanie
Edward Snowden dnešný svet vystihol v troch vetách: „Dieťa, ktoré sa dnes narodí, už vôbec nebude rozumieť pojmu súkromie. Nikdy sa nedozvie, čo to znamená mať súkromný okamžik len pre seba a vlastnú, nezaznamenanú a neanalyzovanú myšlienku. A to je problém, pretože na súkromí záleží: súkromie nám umožňuje, aby sme rozhodovali o tom, kto sme a kým chceme byť."

Len jeden deň po zverejnení prvého článku v The Guardiane, ktorý odhaľoval špicľovanie telefonických hovorov, 6. júna 2013 bola odhalená existencia programu PRISM, ktorý prevádzkovala americká NSA. Odhalenie spočívalo v tom, že vďaka programu PRISM mala NSA prístup k veľkému množstvu dát od Google, Microsoft, Facebook, Yahoo!, Apple a ďalších.

FAKTY X: XKeyscore – svätý grál špiónov
Vďaka tomu mohol program vytvárať profily užívateľov z ich e-mailov, fotografií a informácií na sociálnych sieťach. 21. júna 2013 bola odhalená existencia programu Tempora, čo je tajný program britskej agentúry GCHQ (Government Communications Headquarters), ktorý od začiatku roku 2012 neustále sleduje a ukladá telefónne hovory, internetové informácie a metadáta ľubovoľných osôb na svete! To však ani zďaleka nebolo všetko.

XKeyscore - nikto sa neskryje

V rámci programu XKeyscore americká NSA monitoruje a zaznamenáva úplne všetko, čo každý užívateľ na internete urobí. Edward Snowden o XKeyscore v auguste roku 2013 povedal: „Priamo od svojho stola by som mohol sledovať komunikáciu kohokoľvek od vás či vášho účtovníka cez sudcu alebo i prezidenta. Stačí poznať jeho e-mail alebo meno."

Samozrejme, že to americké tajné služby okamžite popreli, a označili to za výmysel. XKeyscore však skutočne existuje, a pomocou tohto programu dokážu špióni NSA sledovať akúkoľvek aktivitu používateľa internetu kdekoľvek na svete. XKeyscore dokáže zbierať dáta zo všetkých služieb a webových stránok, ktoré používajú protokol HTTP - teda čítať e-maily, históriu vyhľadávania na internete, príspevky na sociálnych sieťach, rozhovory na chatoch, elektronické nakupovanie, a tiež to, s akými dokumentmi tá ktorá osoba pracovala.

Samotná agentúra NSA odhaduje, že od roku 2007 americkí špióni zhromaždili viac ako 150 miliárd rôznych informácií z internetu a 800 miliárd záznamov telefónnych hovorov a SMS správ. The Washington Post napríklad uviedol, že NSA každý deň zachytí a uloží 1,7 miliardy e-mailov, telefónnych hovorov a ďalších komunikácií.

FAKTY X: XKeyscore – svätý grál špiónov
XKeyscore neustále zbiera také množstvá internetových dát, že ich môže ukladať len na krátke časové obdobie. Celý obsah preto zostáva v systéme len 3 až 5 dní, metadáta sa však ukladajú počas 30 dní.

NSA preto musela tento problém s množstvami dát vyriešiť, a preto vytvorila mnohovrstvový systém, ktorý analytikom umožní ukladať zaujímavý obsah do databáz, a skladovať ho až 5 rokov. Keď sa teda špión NSA zameria na hocijakého človeka na svete, získa úplný prehľad nielen o tom, čo robí na internete, ale aj v súkromí.

NSA môže bez povolenia súdu sledovať všetkých ľudí na svete, ktorí nie sú občanmi USA. Túto požiadavku, vzhľadom na americké právo, však ako sama NSA priznala, nedokáže splniť. NSA tak sleduje každého jedného človeka, ktorý vstúpil do virtuálneho sveta internetu - od tohto momentu je každý človek v hľadáčiku americkej Národnej bezpečnostnej agentúry.

NSA sa však bráni, a preto v prehlásení pre The Guardian uviedla: „NSA aktivity sú zamerané a konkrétne nasadené proti - a iba proti - legitímnym zahraničným spravodajským cieľom v reakcii na požiadavky ohľadne nevyhnutných informácií, ktoré naši vodcovia potrebujú, aby ochránili náš národ a jeho záujmy."

Preložené do bežného laického jazyka - nikto sa neskryje! Edward Snowden na konci roku 2013 v britskej televízii Channel 4 povedal, že „zhromažďovanie informácií, ako ich popisoval George Orwell vo svojom románe 1984, je neporovnateľné s tým, čo sa deje dnes."

V roku 2014 dostali denníky The Washington Post a The Guardian za odhalenie špionáže NSA Pulitzerovu cenu. A čo sa tým zmenilo? Vôbec nič. Edward Snowden požiadal o azyl Rusko, kde sa aj stále nachádza, a ľudia na celom svete už vedia, že stratili svoje súkromie, no špehovanie berú ako nevyhnutnú súčasť „bezpečného" sveta. Psy brešú, ale karavána ide ďalej. Vitajte vo svete, kde vaše súkromie neexistuje!

DISKUSIA
11.2. 2016 8:15
Diskusia