MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Vražda Julie Wallacovej: Brutálne dobitie kutáčom je dodnes neobjasnené

Vo večerných hodinách 20. januára 1931 sa poisťovací agent William Wallace vybral za klientom. Istý R. M. Qualtrough mu v predchádzajúci deň volal a požiadal ho o schôdzku za účelom spísania poistnej zmluvy. Netušil, že ide o podvod. Niekto sa ho snažil vylákať z domu, aby zavraždil jeho manželku.

FAKTY X: Vražda Julie Wallacovej: Brutálne dobitie kutáčom je dodnes neobjasnené
„Klient" poslal Wallaca do bytu na liverpoolskej ulici Menlove Gardens East (Východ). Poisťovací agent prechádzal po ulici Menlove Gardens West (Západ) a predpokladal, že East sa na ňu napája. Mýlil sa. Podobná ulica neexistovala. Pýtal sa pouličných obchodníkov i jedného policajta a všetci mu potvrdili, že Menlove Gardens East bude hľadať márne. Sklamaný z neúspešného obchodu sa teda pobral domov.

FAKTY X: Masaker na farme Hinterkaifeck: kto čakanom zabil šesť ľudí?

Keď prišiel k predným dverám a vsunul do zámky kľúč, zistil, že manželka do nej strčila kľúč zvnútra. Bolo už dosť hodín a nechcel ju budiť, obišiel teda dom a vydal sa k zadným dverám. Scenár sa opakoval. Wallace sa opäť presunul pred predné dvere, no keď ich nemohol odomknúť, začal sa strachovať. V panike prebehol za dom a trasúcimi sa rukami sa pokúsil odomknúť. Tentokrát sa to podarilo. Kľúč niekto zvnútra medzitým vytiahol.

FAKTY X: Mŕtvy chlapec v krabici: Kým mohlo byť Neznáme dieťa Ameriky?

Wallace zapol svetlo a vydal sa hlbšie do domu. Napokon našiel telo svojej manželky Julie na podlahe v obývačke. Niekto je roztĺkol hlavu tupým predmetom.

Šokovaný muž vybehol na ulicu a začal kričať na suseda, ktorý sa potom vydal zalarmovať políciu.

FAKTY X: Vražda Julie Wallacovej: Brutálne dobitie kutáčom je dodnes neobjasnené
Muži zákona našli len zopár stôp. Zistili, že pri krbe chýba kutáč, ktorý poslúžil ako vražedná zbraň. Wallace tiež oznámil odcudzenie malej sumy peňazí, lúpež ako motív vraždy však policajti vylúčili.

Juliin manžel mal alibi, potvrdili ho obchodníci na Menlove Gardens West. Napriek tomu ho zavreli do väzenia, kde čakal na súdny proces.

Keď počas procesu vypovedal, na porotu neurobil dobrý dojem. Nedával najavo emócie a o udalostiach z osudovej noci rozprával so stoickým pokojom. Neuronil ani slzu, a tak mu alibi nepomohlo. Porota ho uznala vinným a súd vyslovil rozsudok: trest smrti obesením.

FAKTY X: Smrť vedca na Južnom póle: Bezcitný vrah ostáva dodnes neznámy

Wallace sa našťastie odvolal a v ďalšom procese bol oslobodený spod všetkých obvinení. Dôkazy totiž jeho vinu nepreukázali. Začalo sa teda špekulovať, kým vlastne bol záhadný R. M. Qualtrough, ktorý si s poisťovacím agentom v predvečer vraždy dojednal schôdzku. Nešlo mu len o to, aby dostal Wallaca z domu? Aký by však mal motív na vraždu Julie Wallacovej?

FAKTY X: Vražda Julie Wallacovej: Brutálne dobitie kutáčom je dodnes neobjasnené
Vyšetrovanie sa napokon uzavrelo a vražda ostala neobjasnená. Wallace sa odsťahoval na vidiek a v roku 1933 zomrel.

Po takmer 50 rokoch sa však v rozhlasovom programe venovanom tomuto zločinu objavili nové dôkazy, ktoré mali usvedčiť z vraždy Wallacovho vtedajšieho kolegu. Toho počas vyšetrovania síce polícia podozrievala, mal však alibi. Údajne bol v čase smrti Julie Wallacovej s priateľkou.

Zistilo sa však, že tento muž sa v osudový večer objavil v umyvárni automobilov a zaplatil za kompletné vyčistenie vozidla. Pracovník umyvárne si všimol, že v kufri boli skrvavené rukavice. Ľudia z rozhlasu navyše po polstoročí vyspovedali ženu, ktorá podozrivému vtedy poskytla alibi. Priznala sa, že vyšetrovateľom vtedy klamala a Wallacov kolega s ňou nebol.

Vyšetrovanie vraždy Julie Wallacovej sa však už neobnovilo a jej smrť dodnes ostáva záhadou.

DISKUSIA
13.2. 2019 8:00
Diskusia