Koncom 18. storočia chytili v Caunskom lese vo Francúzsku asi 11-ročného chlapca. V predchádzajúcich rokoch ho miestni viackrát videli, ale vždy sa mu podarilo ujsť. Tentokrát však nie. Dali mu meno Victor, ale prakticky ihneď sa začali šíriť zvesti o Divokom chlapcovi z Aveyronu.

Keď sa o zvláštnom chlapcovi dozvedel francúzsky minister vnútra, nariadil, aby Victora priviezli do Paríža. Vo francúzskej metropole sa z neho okamžite stala senzácia. Na chlapca sa chodili pozerať celé davy, ale zaujímali sa oňho aj vzdelanci. Dúfali, že sa im podarí uviesť do praxe romantické teórie známeho mysliteľa Jeana Jacquesa Rousseaua. Ten bol kritikom spoločenských pomerov a tvrdil, že sa treba zamerať na výchovu detí. Vo svojom diele Emil alebo o výchove tvrdil, že deti by mali vyrastať mimo civilizácie chránené pred vplyvom spoločnosti a jedine tak dospeje v jedinca, ktorý je v súlade s prirodzeným poriadkom. Victor bol príležitosť, ako si túto teóriu overiť.

FAKTY X: Detstvo Genie sprevádzala neuveriteľná krutosť, dievča žilo privizané k nočníku

Parížania však nevideli ideálneho jedinca, ale tvora, ktorý sa na človeka podobal len zjavom. Victor bol špinavý a zjazvený tvor, ktorý komunikoval len vrčaním a chrčaním, s obľubou jedol odpadky a nevenoval pozornosť ani len takým základným faktorom ako teplo či chlad. Čas trávil tým, že sedel a apaticky sa kýval spredu dozadu ako zviera v zoo. Zaujímal ho len spánok a jedlo.

Chlapca vyšetril aj svetoznámy psychológ Philippe Pinel. Ten tvrdil, že Victor zrejme nie je divoch a že ide len o nevyliečiteľného idiota. Týmto termínom sa kedysi označovali ľudia s hlbokou duševnou zaostalosťou, teda s IQ nižším než 20 bodov. Ani Pinel však nedokázal vysvetliť, ako dokázala takáto osoba prežiť v divočine a zaobstarávať si jedlo.

FAKTY X: Dievča, ktoré vychovali psy. Rodičia-alkoholici zamykali dcéru pred domom

Victora sa následne ujal mladý doktor Jean Marc Gaspard Itard. Ten opísal chlapcovo správanie a pokúšal sa ho naučiť aspoň najzákladnejšie ľudské návyky. Bola to mimoriadne náročná práca. Itard si zapísal, že Victorove zmysly boli mimoriadne apatické. Dokonca mal nos plný špiny a napriek tomu nemal potrebu kýchať ako bežný človek. Dokázal vytiahnuť zemiak z vriacej vody a hoci mu naskákali pľuzgiere, necítil bolesť. Keď vedľa neho vystrelili z pištole, nedočkali sa reakcie. Na druhej strane sa však otáčal za zvukom praskajúcej orechovej škrupiny.

Itard sa pokúsil chlapca naučiť čítať a písať. Po piatich rokoch však dosiahol mizerné, prakticky nulové úspechy. Victor dokázal iba ukazovať tabuľky so slovíčkami, ktoré prezentovali jeho aktuálne túžby. Konkrétne išlo o hlad, smäd, spánok a vyprázdňovanie. Nikdy nedokázal samostatne fungovať a zomrel v roku 1828 v domove pre mentálne zaostalých ako 40-ročný na zápal pľúc.

FAKTY X: Dievča, ktoré vyrastalo v kurníku: Z príbehu Marie mrazí

Itard vďaka Victorovi vypracoval učebné postupy pre mentálne zaostalé deti a jeho práca sa stala základným kameňom výskumu v tejto oblasti. Pomohol tomu aj chlapec, ktoré našli v divočine a nikdy sa nepodarilo presne určiť, či ho naozaj vychovali zvieratá, alebo vyrástol v bežnej rodine a rodičia sa ho len chceli zbaviť a tak ho opustili v lese.