MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Veľká záhada Bermudského trojuholníka: kam zmizla Letka 19?

Povesť Bermudského trojuholníka ako miesta, ktoré požiera lode a lietadlá, spečatil incident z decembra 1945. Vtedy na tomto záhadnom mieste zmizlo päť amerických bombardérov združených v takzvanej „Letke 19". Nenašli sa po nich žiadne stopy.

FAKTY X: Veľká záhada Bermudského trojuholníka: kam zmizla Letka 19?
Začalo to ako bežný tréningový let. Krátko po druhej hodine poobede 5. decembra 1945 vzlietlo zo základne Fort Lauderdale na Floride päť lietadiel. Mali pred sebou trojhodinovú misiu, počas ktorej mali vyriešiť úlohu s názvom „Navigačný problém číslo jeden". Letový plán mal tvar trojuholníka: najprv stroje smerovali východne od Floridy, následne na sever a potom na juhozápad späť na základňu.

Bermudský trojuholník a krátery na Sibíri: čo ich spája?

Na jednom z bombardérov sa nachádzala len dvojčlenná posádka, ostatné viezli po troch letcoch. Mnohí z nich boli mimoriadne skúsení a vo vzduchu strávili cez 300 hodín. Cvičný let viedol poručík Charles C. Taylor, výborný pilot a veterán vzdušných súbojov z Pacifického frontu.

Prvé problémy
Najprv išlo všetko hladko. Letka východne od Floridy zhodila bomby na vopred určené útesy a zamierila na sever. Krátko po obrate však nastali problémy. Z dodnes nevysvetliteľných príčin Taylor usúdil, že kompas jeho lietadla sa pokazil a Letka 19 sa pohybuje zlým smerom. Situáciu ešte sťažil náhly dážď, silný vietor a hustá oblačnosť.

FAKTY X: Pyramídy ako v Egypte: čo sa ukrýva pri Bermudskom trojuhoníku?

Letka 19 ostala dezorientovaná a bezmocná. „Netuším, kde sme," povedal ostatným jeden pilot cez vysielačku. „Po poslednej obrátke sme sa museli stratiť."

Zmätený veliteľ
Poručík Robert F. Cox, ktorý v tom čase letel neďaleko pobrežia Floridy, zachytil zmätenú komunikáciu pilotov stratenej letky a spýtal sa ich, či nepotrebujú pomoc. „Pokazili sa mi oba kompasy a snažím sa nájsť Fort Lauderdale," povedal mu veliteľ Letky 19 Charles C. Taylor nervóznym hlasom. „Sme nad pevninou, som si istý, niekde nad Florida Keys, ale neviem, ako vysoko."

Jeho vyjadrenie nedávalo zmysel. Skupina ostrovov Florida Keys leží južne od Floridy, pritom však Taylor potvrdil prelet a zhodenie bômb na útesy východne od jej pobrežia. Prečo si myslel, že sa spolu s ďalšími lietadlami za menej než hodinu dostal stovky kilometrov mimo vytýčeného kurzu?

FAKTY X: Veľká záhada Bermudského trojuholníka: kam zmizla Letka 19?
Niektorí vyšetrovatelia neskôr tvrdili, že Taylor sa ešte presne nezoznámil s okolím Fort Lauderdale, kam ho prevelili len niekoľko dní predtým. Teoreticky si mohol Florida Keys spliesť s niektorým z ostrovov patriacich k Bahamám, ale prečo si myslel, že sa práve nachádza v Mexickom zálive? To ostáva záhadou.

Piloti, ktorí sa stratili pri podobných cvičných letoch, mali za úlohu nájsť cestu späť k Floride jednoducho tak, že budú smerovať k zapadajúcemu Slnku. Skôr či neskôr by dorazili k pevnine. Avšak Taylor, presvedčený, že je nad Mexickým zálivom, vydal iný rozkaz: „Kurz severovýchod!" Letka 19 tak len smerovala čoraz ďalej od pobrežia.

Rozkazy sa menia
Ostatní piloti Taylorovi vraveli, že majú letieť na západ, on však spočiatku nesúhlasil. Po pár desiatkach kilometrov ich tlaku podľahol a naozaj stočil letku na západ. Netrvalo však dlho, kým povedal: „Na severovýchod sme leteli príliš krátko na to, aby sme videli pevninu." A opäť zmenil kurz pôvodným, zlým smerom. Niektorí vyšetrovatelia dokonca tvrdili, že jeden z pilotov zrejme neuposlúchol a pokračoval na západ, zvyšní však nasledovali veliteľa.

Rádiový prenos Letky 19 začal slabnúť, keď sa stroje čoraz viac a viac vzďaľovali od pevniny. Keď im začalo dochádzať palivo, zachytilo veliteľstvo letectva poslednú jasnú správu. Taylor pilotom povedal: „Všetky stroje k sebe. Keď niekomu ostane menej, než desať galónov paliva, ideme dolu." Tým mal na mysli núdzové pristátie na hladine mora. Po tejto správe sa už smerom od letky šíril len statický šum.

Pátranie neprináša výsledky
Námorné letectvo USA začalo okamžite zostavovať pátraciu letku. Krátko po siedmej hodine večer vzlietli z Fort Lauderdale dve lietadlá, jedno však krátko po štarte explodovalo a drhé sa vrátilo na základňu. Pátracia akcia pokračovala až na ďalší deň ráno. Letku 19 hľadalo 300 lodí a lietadiel. Počas piatich dní prehľadali takmer 800-tisíc kilometrov štvorcových Atlantického oceánu. Bez výsledku. Nenašli sa telá ani trosky.

Náhlu stratu orientácie Charlesa C. Taylora si nik nevedel vysvetliť. V 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia sa tak postupne začali v rôznych magazínoch vynárať konšpiračné teórie o tom, že Letku 19 zhltol Bermudský trojuholník, oblasť už predtým známa nadmerným výskytom zmiznutých lodí a lietadiel. Hovorili o magnetických anomáliách, paralelných dimenziách i činnosti mimozemšťanov.

Do úvahy treba brať aj faktory, ktoré nie sú nadprirodzené. Svedkovia pri vyšetrovaní zhodne uviedli, že Taylor na brífing pred posledným letom Letky 19 meškal a žiadal, aby bol ospravedlnený z velenia nadchádzajúceho cvičenia. Nik nevedel, prečo. Isté však je, že mu nadriadení nevyhoveli.

Rovnakou záhadou ostáva fakt, že žiadne z lietadiel, ktoré sa 5. decembra 1945 stratilo, nevyužilo núdzovú rádiovú frekvenciu, ktorá im mohla pomôcť k návratu na pevninu. Ak sa nepodarí vraky lietadiel nájsť, ostane tak zmiznutie Letky 19 zrejme navždy nevyriešenou záhadou.

DISKUSIA
22.4. 2019 12:00
Diskusia