Celých sedem rokov slúžila loď USS Cyclops na mierumilovné účely. Na vodu ju spustili v máji 1910 a pod velením korvetného kapitána Georga Worleyho prepravovala uhlie nielen v rámci štátov USA, ale aj v zámorí. Jedného dňa však bez stopy zmizla a jej osud je dodnes neznámy.

FAKTY X: USS Cyclops: Ďalšia obeť Bermudského trojuholníka?
Vstup USA do prvej svetovej vojny zmenil v roku 1917 osudy miliónov ľudí a posádka USS Cyclops patrila medzi nich. Plavidlo sa 1. mája 1917 stalo súčasťou vojenskej flotily a už o mesiac neskôr sa vypravilo na plavbu cez Atlantik do francúzskeho prístavu St. Nazaire.

FAKTY X: Kam zmizla Letka 19?

Korvetný kapitán Worley si pri velení počínal zdatne. Na „Kyklopovi" slúžil už sedem rokov a poznal každé jeho zákutie. Bezpečne dorazil nielen k pobrežiu starého kontinentu, ale úspešne sa vrátil aj nazad do USA.

USS Cyclops potom až do začiatku roka 1918 slúžil výhradne na prepravu uhlia popri pobreží Spojených štátov amerických. Potom však skúseného kapitána i s jeho loďou prevelili k úradu NOTS (Naval Overseas Transportation Service), ktorý riadil okrem iného aj medzinárodnú nákladnú lodnú dopravu.

FAKTY X: Bermudský trojuholník východu

Už 16. februára 1918 dostal Worley rozkaz vydať sa do Brazílie a bezodkladne sa podujal ho splniť. Už 3. marca dorazil USS Cyclops k Barbadosu a na druhý deň sa vydal ďalej. Vtedy ho videli naposledy.

Bermudský trojuholník: Tri teórie

Nik nepočul núdzové volanie. Dodnes neexistuje dôkaz, ktorý by objasnil zmiznutie mohutnej, 165 metrov dlhej lode. Na jej palube sa nachádzalo 306 osôb, ktoré sa akoby vyparili.

Oblasť, v ktorej plavidlo zmizlo, je neslávne známa ako Bermudský trojuholník. Existuje množstvo vysvetlení, prečo tu dochádza k pomerne častým zmiznutiam lodí. Tie realistickejšie hovoria o búrlivých vodách a nevyspytateľnom počasí, existujú však aj ľudia, ktorí to pripisujú mimozemšťanom či iným paranormálnym fenoménom.

V čase, keď USS Cyclops zmizol, išlo o jedno z najväčších nákladných plavidiel vo flotile USA. Kyklop mohol viezť až desaťtisíc ton nákladu a zdá sa nepravdepodobné, že by sa v dôsledku búrky potopil tak rýchlo, aby kapitán nestihol vyslať núdzové volanie o pomoc.

Uvažovalo sa aj o možnosti, že loď potopila nepriateľská ponorka. V záznamoch Nemcov sa však o žiadnom útoku na plavidlo v tejto oblasti nepíše.

Medzi zvláštnejšie, no stále ešte reálne vysvetlenia zmiznutia lode patria takzvané metánové kapsule. Plyn, ktorý prúdi z ložísk pod morským dnom, môže tvoriť pomerne veľké bubliny. Tie menia hustotu vody a je dokázané, že ak loď cez takúto kapsulu prejde v momente, keď sa dostáva k hladine, môže sa rýchlo potopiť. Nikdy sa však nepodarilo potvrdiť, že Kyklopa postihol práve tento osud.

Zrejme nikdy sa preto nedozvieme, čo sa s USS Cyclops a stovkami ľudí na palube stalo. Nik netuší, kde presne zmizla, a tak sa nedá hľadať ani jej vrak. Môžeme len špekulovať, čo sa stalo s loďou, po ktorej neostalo ani stopy.