MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Upír v ľudskej koži: Richard Chase pil krv svojich obetí

Legendy o upíroch sú čiastočne založené na pravde. V minulosti totiž existovali ľudia, ktorí mali neukojiteľnú chuť na ľudskú krv. Nevedeli sa síce meniť na netopiere, ale hrôzu naháňali aj bez toho. Jedným z takýchto upírov v ľudskej koži bol aj masový vrah Richard Chase.

FAKTY X: Upír v ľudskej koži: Richard Chase pil krv svojich obetí
Chase sa narodil 23. mája 1950 a stal sa jedným z najznámejších amerických masových vrahov. Vyslúžil si prezývku „Upír zo Sacramenta", keďže terorizoval Kaliforniu a pil krv obetí, aby uspokojil svoje pretrvávajúce bludy. Veril, že nacisti chcú zmeniť jeho krv na prášok, a tak sa kŕmil touto životodarnou tekutinou z ľudí, ktorých zavraždil.

FAKTY X: Tajomné zmiznutie holandských študentiek: Našli sa ich kosti a podprsenky

Vyrastal v prísnej rodine a pod vplyvom fyzického týrania zo strany otca sa u Richarda už v mladom veku začali prejavovať známky mentálnej poruchy. Neskôr sa stal závislým od alkoholu a vytvoril si návyk aj na zakladanie požiarov a týranie zvierat. Ako tínedžer sa nedokázal sexuálne uspokojiť bez pomoci bizarných praktík, medzi ktoré patrilo zabíjanie zvierat a nekrofília. Približne v tomto veku začal mať prvé bludy a otec ho donútil odsťahovať sa z bytu. Richard si našiel vlastný apartmán, kde sa okrem iného venoval pojedaniu surového zvieracieho mäsa.

FAKTY X: Desivá minulosť ostrova Gruinard: Pokusy mali zabiť milióny ľudí

V roku 1975 ho nakrátko hospitalizovali na psychiatrii a podávali mu silné psychotropné lieky. Napriek tomu neprestal v zabíjaní zvierat a po pár týždňoch ho lekári prepustili. Lieky na schizofréniu, ktoré mal Chase predpísané, neužíval. Jeho správanie sa prudko zhoršovalo. Zanedbával vlastné zdravie, prejavila sa uňho posadnutosť zbraňami a susedia ho viackrát videli pohybovať sa v blízkosti apartmánu pokrytého krvou.

V roku 1977 prvýkrát strieľal na ľudí. Síce nikoho nezasiahol, ale tento zážitok v ňom zrejme niečo zlomil. O dva dni neskôr z auta niekoľkokrát vystrelil na Ambrosa Griffina, ktorý sa stal jeho prvou obeťou. So zabíjaním si dal potom na pár mesiacov pauzu a venoval sa najmä vlámaniam a krádežiam.

V januári 1978 násilne vnikol do domu Davida a Teresy Wallinovcov. Muž bol v práci a žena, v tom čase v treťom mesiaci tehotenstva, nechala dvere odomknuté, keď išla vyniesť smeti. Chase ju prepadol a niekoľkokrát strelil do hlavy tou istou zbraňou, ktorou zavraždila Griffina. Potom zneuctil jej mŕtvolu a napokon telo dorezal kuchynským nožom. Vypil časť krvi z orgánov, zvyškom sa natrel a zločin dokončil tak, že obeti napchal do úst psie výkaly.

FAKTY X: Kniha Soyga: Tajomné dielo, ktoré zmiatlo aj najväčších mystikov

O štyri dni neskôr sa vlámal do domu Evelyn Mirothovej. Táá práve opatrovala dvojročného synovca Davida a svojho šesťročného syna Jasona. V dome sa v tom čase nachádzal aj jej priateľ Danny Meredith. Chase opäť použil rovnakú zbraň. Strelil Dannyho do hlavy, následne zavraždil obe deti a nakoniec Evelyn. Podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj teraz mŕtvolu zneuctil a pil krv z jej krku. Potom počkal, kým sa jej nahromadí krv v brušnej dutine a pil aj odtiaľ. Telo dvojročného Davida znetvoril a pohodil pri neďalekom kostole. Mozog si vzal so sebou a doma ho zjedol.

Jeho vražedná séria by pokračovala, zanechával však po sebe priveľa stôp. Polícia ho vypátrala a našla v Chasovom byte časti tiel obetí. Súd ho odsúdil na trest smrti v plynovej komore, nikdy však nebol vykonaný. Upírovi zo Sacramenta sa podarilo nahromadiť dostatok piluliek z predpísaných antidepresív a vo vlastnej cele sa predávkoval. Zomrel 26. decembra 1980.

Autor: Liam
Foto: Public Domain

DISKUSIA
9.7. 2018 12:00
Diskusia