MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Upír z Cinkoty: Maďarský vrah, ktorý opantával opustené ženy

Najznámejším predstaviteľom filmového Draculu bol bezpochyby Béla Lugosi, o ktorom kolovalo množstvo legiend. Málokto však vie, že Maďari mali aj skutočného upíra. Volal sa Béla Kiss a bol najbrutálnejším sériovým vrahov, aký kedy vyčíňal u našich južných susedov.

O jeho detstve sa nevie prakticky nič. Prvé záznamy o Kissovi pochádzajú až z roku 1900. Vtedy si ako 23-ročný otvoril v mestečku Cinkota, ktoré je dnes súčasťou Budapešti, klampiarsku dielňu. Dobre sa mu darilo, bol známy ako džentlmen a zámožný starý mládenec, ktorý organizoval bujaré večierky. Výška a príjemný zjav z neho medzi susedmi spravili obľúbenca, no šepkalo sa, že Béla prejavuje až priveľký záujem o okultizmus a astrológiu.

FAKTY X: Upír z Cinkoty: Maďarský vrah, ktorý opantával opustené ženy

Kalifornský prízrak: Sériový vrah, ktorý uniká takmer 40 rokov

Okolo roku 1903 začal Kiss plánovať zločiny. V novinách si nechával zverejňovať inzeráty typu: „Osamelý vdovec hľadá manželku." Podpisoval sa ako Hoffman a prostredníctvom tejto metódy viedol korešpondenciu s viacerými ženami. Zopár ich dokonca presvedčil, aby naňho prepísali svoj majetok. Dokázal ich doslova opantať. Trvalo však ďalších deväť rokov, kým zavraždil prvých ľudí. V roku 1912 si vzal za manželku o 15 rokov mladšiu Mariu, už pár týždňov po svadbe sa ale začal jej románik s mladým umelcom Bikarim. Práve oni dvaja boli Bélovými prvými obeťami. Oboch uškrtil, ale to sa najprv nevedelo. Kiss tvrdil, že žena mu ušla s milencom do Ameriky.

Masoví vrahovia, ktorých by nechceli ani do hororu

Po prvých vraždách pokračoval v korešpondencii s osamelými ženami, ale už mu nešlo iba o majetok. Áno, aj toho ich najprv zbavil, ale potom ich navyše vlákal do svojho domu a uškrtil ich. Používal buď lano, alebo len holé ruky. Ako jeden z mála sériových vrahov si svoje obete konzervoval, používal veľké oceľové sudy plné metanolu. Ešte predtým im ale otváral krčné tepny a zbavoval telá krvi, za čo si vyslúžil prezývku Upír z Cinkoty.

Aby obhájil prítomnosť veľkého množstva sudov na svojom pozemku, vymyslel si príbeh o tom, že sa zásobuje benzínom. Vraj predpokladal, že s prichádzajúcou prvou svetovou vojnou ho bude nedostatok. Nikomu nenapadlo pozrieť sa dnu.

V roku 1914 musel Béla narukovať do rakúsko-uhorskej armády. V dome nechal slúžku, ktorú najal už pred rokmi. O dva roky neskôr začali kolovať príbehy, že Kissa buď zajali, alebo padol v boji v Karpatoch. Muž, ktorý Bélovi prenajímal dom, týmto historkám uveril a nechal Kissov majetok vysťahovať, aby mohol prijať nového nájomníka.

Až vtedy objavili obsah kovových sudov. Keď prenajímateľ vypáčil prvé veko, ovalil ho odporný smrad rozkladajúceho sa tela. Povracal sa a okamžite utekal na políciu. Muži zákona následne otvorili aj zvyšné sudy a odhalili celkovo 24 mŕtvol.

FAKTY X: Najhorší sériový vrah v dejinách: Garavito umučil stovky detí

Hrôzostrašný objav vyvolal horúčkovité pátranie po Kissovi, lenže bolo márne. Európou zmietal chaos prvej svetovej vojny a hoci polícia vydala rozkaz k jeho zatknutiu, meno Béla Kiss bolo také bežné, že nájsť toho pravého sa prakticky nedalo.

Policajti však mali aspoň kúsok šťastia a podarilo sa im zistiť, že Kiss sa zotavuje v nemocnici v Srbsku. Ešte koncom roka 1916 sa ho tu pokúsili zatknúť, ale bol už dávno preč.

V nasledujúcich rokoch sa šírili príbehy o tom, že Kissa videli najprv v Rumunsku, neskôr v Turecku, potom v radoch Francúzskej cudzineckej légie. Naposledy ho mali zazrieť v roku 1932 v New Yorku. Nikdy sa ho však nepodarilo dolapiť a neskorší osud Upíra z Cinkoty je tak dodnes neznámy.

Autor: Noel
Foto: Youtube

DISKUSIA
22.11. 2019 8:00
Diskusia