MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Únos syna celebrity: Odsúdili nevinného na smrť?

Charles Lindbergh bol už za svojho života leteckou legendou. Fešáka, ktorý na vrchole kariéry lámal rekordy, vnímala verejnosť ako superhrdinu z komiksu. A potom prišla katastrofa. Charlesovho dvojročného syna niekto uniesol a zavraždil. Aké boli okolnosti tohto zločinu a prečo jeho páchateľa možno odsúdili neprávom?

FAKTY X: Únos syna celebrity: Odsúdili nevinného na smrť?
1. marca 1932 Lindberghovci odpočívali vo svojom dome v New Jersey. Charles Lindbergh junior spal vo svojej postieľke a zvyšní členovia domácnosti sa venovali bežným činnostiam. Okolo desiatej večer sa opatrovateľka zašla pozrieť do detskej izby, aby dvojročného chlapca skontrolovala. Dieťa však bolo preč. Okamžite informovala rodičov, ktorí zavolali políciu. Rozbehlo sa pátranie, keďže v dome ostal list, v ktorom stálo, že únosca požaduje výmenou za dieťa 50-tisíc dolárov (dnes by išlo v prepočte o milión eur).

FAKTY X: Únos dvojročnej Pauline: Prípad obklopený desivými tajomstvami

Po príchode do domu našli policajti viacero stôp, ktoré sa ale ukázali ako užitočné až z dlhodobého hľadiska. Na podlahe detskej izby bolo blato, pod oknom sa našli zvyšky dolámaného rebríka a odtlačky topánok. Forenzná veda však ešte nebola taká rozvinutá ako dnes a tak sa tieto stopy nedali využiť pri pátraní.

Muži zákona vypočuli nielen služobníctvo a členov domácnosti, ale aj blízkych známych Lindberghovcov. A nezistili vôbec nič. Mali len list od únoscu a tucet ďalších dopisov, ktoré dostali rodičia malého Charlesa. Druhý prišiel 6. marca a stálo v ňom, že únosca požaduje už 70-tisíc dolárov. Tretí dopis dorazil o dva dni neskôr. Oznamoval rodičom, že ďalšie listy už únosca pošle do novín. Nasledovali ďalšie listy, s jedným poslal zločinec aj chlapcovo pyžamo ako dôkaz, že ho naozaj uniesol. Výkupné sa postupne vyšplhalo na 100-tisíc dolárov.

FAKTY X: Lietadlo s VIP posádkou sa vyparilo bez stopy: Nehoda, alebo premyslený únos?

Za prostredníka medzi únoscom a rodičmi sa pasoval istý John Condon, ktorý tvrdil, že zločinec mu poslal list. Prostredníctvom dopisu ho vraj určil za osobu, ktorá vezme peniaze od Lindberghovcov a dá ich únoscovi. Zúfalý otec malého Charlesa Condonovi uveril a dal mu 50-tisíc dolárov výmenou za informáciu o tom, kde sa nachádza jeho syn. Polícia dané miesto niekoľkokrát prehľadala, ale chlapca nenašla. Condon medzitým s peniazmi ušiel.

O mesiac neskôr našiel vodič telo malého chlapca len osem kilometrov od domu Lindberghovcov. Informoval políciu, ktorá zistila, že ide o Charlesa juniora. Telo bolo v pokročilom štádiu rozkladu, malo na sebe stopy po zvieracích zuboch a príčinou smrti boli zranenia na hlave. Pitva ukázala, že únosca chlapca zavraždil krátko po únose a od rodičov pýtal peniaze, hoci dieťa bolo po smrti. Dokonca sa mohlo stať, že Charles junior mu vypadol z okna už pri samotnom únose.

Pátranie po zločincovi pokračovalo, o prípad sa intenzívne zaujímali médiá. Polícia musela kľučkovať medzi falošnými výpoveďami. Trvalo vyše dva roky, kým narazila na zaujímavú stopu.

FAKTY X: Únos syna celebrity: Odsúdili nevinného na smrť?
20. augusta 1934 niekto v New Yorku platil šekmi, ktoré Charles Lindbergh použil pri vyplatení výkupného. Stopa priviedla mužov zákona k Richardovi Hauptmannovi, nemeckému imigrantovi, v ktorého domácnosti sa následne našlo 13-tisíc dolárov, drevo použité na výrobu rebríka, ktorým sa únosca dostal do chlapcovej izby a aj tovar, za ktorý dotyčný zaplatil šekmi z výkupného.

Prišlo aj na porovnanie Hauptmannovho rukopisu s tým na listoch, ktoré dostávali Linderghovci. Písma sa zhodovali, muž ale trval na svojej nevine. 3. januára predstúpil pred súd a po päťtýždňovom procese ho odsúdili na smrť. Skonal na elektrickom kresle v roku 1936. Lindberghovci nezniesli neustálu pozornosť médií a odsťahovali sa z USA.

FAKTY X: Obete, ktoré si vrah odfotil: Ich osudy sa nepodarilo objasniť

V nasledujúcich desaťročiach sa však začala Hauptmannova vina spochybňovať. Nikde sa nenašli jeho odtlačky prstov, ani na rebríku pod oknom detskej izby. Objavili sa aj tvrdenia o vyfabulovaných dôkazoch a začali sa množiť rôzne teórie o tom, kto vlastne spôsobil chlapcovu smrť. Mohol to byť „prostredník" John Condon, ktorý sa spriahol s Hauptmannom a hodil naňho celú vinu? Alebo syna zabil samotný Charles Lindbergh pri hre a chcel sa vyhnúť vyšetrovaniu? Existujú dokonca aj tvrdenia, že Lindbergh starší nechal chlapca uniesť, pretože bol hendikepovaný a otec nechcel, aby vrhal hanbu na jeho slávu.

Prípad dodnes vyšetrujú desiatky amatérov, ktorí majú prístup k dokumentom polície i FBI. Je otázne, kde je naozaj pravda. Smutným faktom ostáva najmä ten, že pri zločine prišlo o život nevinné dieťa.

DISKUSIA
11.9. 2019 10:00
Diskusia