Vydesená matka okamžite zalarmovala políciu aj dobrovoľníkov, spolu s manželom však nemohli tušiť, aký záhadný zvrat ich príbeh dostane.

Pátranie po Pauline najprv neprinieslo žiadne výsledky. Po dievčati neostali žiadne stopy a nádeje rodičov začali blednúť. Napriek tomu sa manželia Picardovci nevzdávali a nechali v novinách uverejniť popis svojej dcéry.

Keď sa po niekoľkých týždňoch objavili správy, že malú Pauline videli v meste Cherbourg, ostali rodičia šokovaní. Vraj sa nachádzala v miestnom sirotinci a bola v poriadku. Keď k Picardovcom dorazili policajti s fotkou Pauline, ktorú zhotovili v Cherbourgu, matka sa neubránila slzám. Bola to naozaj jej dcéra.

Dieťa v sirotinci
Manželia okamžite nastúpili do vlaku a vydali sa do 400 kilometrov vzdialeného Cherbourgu, kde sa stretli s dieťaťom. Ani po dvoch hodinách sa ale nezdalo, že malé dievča rodičov spoznáva. Vyzerala síce ako Pauline, ale nesprávala sa tak.

Napriek tomu zobrali Picardovci dievča domov a dúfali, že sa jej spomienky vrátia. Zvláštne správanie pripisovali stresu a traume z únosu. Po príchode na farmu aj ostatné deti v dievčati ihneď spoznali stratenú sestru. Dokonca aj susedia boli presvedčení, že ide o Pauline Picardovú.

Polícia prípad uzavrela s tým, že dieťa sa vrátilo domov. Úľava doľahla na všetkých členov rodiny Picardovcov a zrejme nikto z nich sa nepozastavoval nad tým, že len dvojročné dievča našli 400 kilometrov od domova.

Opätovné stretnutie rodičov s dcérou však neprebiehalo tak, ako si manželia Picardovci predstavovali. Pauline bola hanblivá a ustráchaná a hoci pred únosom sa snažila komunikovať, od návratu do Goas al Ludu z nej vypadlo sotva pár slov, a aj to nie v miestnom nárečí. Rodičia jej stav však ešte niekoľko týždňov pripisovali traume z únosu. Čím viac času však trávili spolu, tým viac začínali byť presvedčení, že dieťa, ktoré majú doma, nie je ich skutočnou dcérou.

Objav malého telíčka

Dňa 27. mája 1922 sa v novinách Le Petit Parisien objavila správa o cyklistovi, ktorý našiel telo malého dievčaťa asi 800 metrov od farmy Picardovcov. Bolo v pokročilom štádiu rozkladu a chýbali mu dlane, chodidlá a hlava. Policajti však pri tele našli inú hlavu, bola však príliš veľká, aby mohla patriť dvojročnému dievčaťu. Vedľa tela boli vzorne uložené šaty. Pani Picardová neskôr potvrdila, že išlo o oblečenie, ktoré na sebe mala Pauline v deň zmiznutia.

Zaujímavé bolo, že telo sa našlo na mieste, cez ktoré viackrát prešli pátracie zložky už pri prvom vyšetrovaní únosu dievčaťa. Začalo sa teda uvažovať nad možnosťou, že ho sem niekto podhodil len nedávno.

V novinovom článku sa tiež spomínala zvláštna reakcia farmára menom Yves Martin, ktorý býval neďaleko Picardovcov. Ten sa krátko potom, ako si manželia priviezli z Cherbourgu priviezli „dcéru", doslova zbláznil. Spýtal sa Picardovcov, či sú si istí, že ide naozaj o Pauline. Potom sa otočil a odišiel so slovami: „Som vinný."

Bol za všetkým sused?

Stav z 27. mája bol teda nasledovný: v Goas al Ludu bolo malé dievča, ktoré vyzeralo ako Pauline Picardová, ale rozhodne sa tak nesprávalo. Ani nie o kilometer ďalej sa našlo telo dieťaťa so šatami, ktoré na sebe mala Pauline v deň zmiznutia. Časti tela, ktoré ju mohli identifikovať, teda dlane, chodidlá a hlava, chýbali. Tie, ktoré väčšinou zvieratá ohryzú ako prvé, boli naopak nedotknuté. Hlava, ktorú našli pri tele, nepatrila malému dievčaťu. Šialený farmár tvrdil, že je vinný, ale nik nevedel, z čoho presne.

Do dnešného dňa sa prípad nevyšetril. Mnohí susedia Picardovcov boli presvedčení, že Pauline žije. Otázkou by však ostávalo, kým bolo dievča, ktoré si manželia priviezli zo Cherbourgu, a prečo sa oň nezaujímali praví rodičia. Ako si mohli Picardovci a dokonca aj ich susedia myslieť, že ide o ozajstnú Pauline? Čo svojím výrokom mienil Yves Martin? Bol páchateľom ohavných zločinov? A čia bola hlava, ktorú našli vyšetrovatelia?

Picardovci strávili zvyšok života pýtaním sa, čo sa naozaj prihodilo ich dcére. Dievča, ktoré si priviezli zo sirotinca, sa vrátilo späť do Cherbourgu. Zvyšok života strávilo v anonymite.