MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Tutanchamónova kliatba: Mohla zabiť tých, ktorí otvorili faraónovu hrobku?

Keď Howard Carter a jeho spoločníci objavili vo februári 1923 hrobku faraóna Tutanchamóna, oslavovala odborná i laická verejnosť. Všetko bolo perfektne zachovalé, vykrádači hrobov toto miesto nikdy nenavštívili a zdalo sa, že pôjde o archeologickú zlatú baňu. Hrobka však možno skrývala viac než len artefakty. Verí sa, že ju chránila kliatba, ktorá napokon zabila Cartera i jeho kolegov.

FAKTY X: Tutanchamónova kliatba: Mohla zabiť tých, ktorí otvorili faraónovu hrobku?
Kliatby sa nachádzajú na hrobkách viacerých egyptských faraónov. Jedným z nich je napríklad Khentika Ikhekhi, vládca z 9. alebo 10. dynastie. Konkrétne sa tu píše: „Ktokoľvek vstúpi do mojej, čaká ho koniec. Zasejem doňho strach zo mňa samého."

FAKTY X: Reinkarnácia Dorothy Eadyovej: Bola skutočne faraónovou milenkou?

Na Tutanchamónovej hrobke však žiadna kliatba napísaná nebola. Mnohí ľudia však veria, že existuje, a to kvôli osudu, ktorý postihol Cartera a jeho spoločníkov.

Hovorí sa, že prvý mŕtvy ani nebol človek. Howard Carter mal totiž kanárika a podľa niektorých zdrojov bol práve tento vták prvou obeťou kliatby. Do klietky sa prešmykla kobra a zabila.

FAKTY X: Bol objav Tutanchamónovej hrobky veľkým podvodom?

Do hrobky s Carterom prenikli okrem známejších osôb aj egyptskí kopáči, o ich osudoch sa však veľa nevie. Spomedzi známych ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na otvorení faraónovej hrobky, zomrel ako prvý jeden z tých, ktorí financovali celú archeologickú výpravu. Georga Herberta uštipol do tváre komár a počas holenia sa mu potom podarilo tento štípanec rozrezať. Išlo o malú ranku, ktorú Herbert pokladal za neškodnú. Práve tá mu však spôsobila otravu krvi a neskôr smrť.

10/20/98 NG
10/20/98 NG
Zdroj: Harry Burton
Kliatba sa údajne šírila ďalej. Ďalší z mecenášov výpravy zomrel ešte v roku 1923 na zápal pľúc. Herbertov brat zahynul počas relatívne neškodného zubárskeho zákroku tiež ešte do konca roka. Egyptológ, ktorý prejavoval nadmerný záujem o Tutanchamónovu hrobku, zomrel v roku 1928 po otrave arzénom. Celkovo bolo s otvorením hrobky spájaných až 11 úmrtí počas prvých desiatich rokov od otvorenia hrobky. Nie všetci „prekliati" však zomreli. Napríklad Carterov kamarát sir Bruce Ingham si do Británie vzal jeden z posvätných predmetov z hrobky. Jeho dom onedlho zhorel na popol. Znovu ho nechal postaviť a netrvalo dlho, kým sa zrútil počas povodne.

FAKTY X: Stratené vojsko perzského cisára: Pochovala 50-tisíc mužov púšť?

Samozrejme, že môže ísť o náhody. Veď samotný Howard Carter, ktorý ma byť najpravdepodobnejšou obeťou kliatby, zomrel až 16 rokov po otvorení hrobky najslávnejšej múmie 20. storočia.

Starovekí Egypťania totiž dúfali, že takéto kliatby odradia potenciálnych vykrádačov hrobov, ktorí sa však málokedy nechali zastrašiť. V prípade Tutanchamóna zafungovala skôr náhoda, vďaka ktorej hrobku objavili archeológovia až vo februári 1923. Ibaže by vykrádači hrobov vedeli o kliatbe, ktorú si vedci nevšimli.

DISKUSIA
25.3. 2019 10:00
Diskusia