MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Treba sa báť? Videní UFO bolo viac, než si myslíte

Ľudí odjakživa zaujímali záhadné bytosti, ktorých existencia bola diskutabilná. Mnohé z bytostí boli naozaj iba výplodom fantázie a časom ošiaľ okolo nich opadol, ale otázna existencia mimozemšťanov trápi ľudstvo už niekoľko storočí. Treba sa báť?

FAKTY X: Treba sa báť? Videní UFO bolo viac, než si myslíte
Pravdepodobnosť, že by ľudstvo bolo vo vesmíre osamotené, je veľmi malá. Ale fakticky potvrdiť existenciu mimozemských druhov sa zatiaľ nepotvrdilo. Vedcov i laickú verejnosť zaujímajú záhadné objekty na oblohe, ktorých pôvod je neznámy. V 40. rokoch 20. storočia sa udomácnil názov UFO, čo je skratka pre anglickú frázu unidentified flying object, ktorá v preklade znamená neidentifikovateľný lietajúci objekt.

FAKTY X: Zásah mimozemšťanov? Policajt zmizol ako v sci-fi filme

Prvé videnie UFO sa udialo už v roku 1639. Anglický právnik John Winthrop zapísal do svojho denníka, že na nočnej oblohe videl veľké svetlo, ktoré letelo rýchlo ako šíp a lietalo tam a späť.

V priebehu histórie to neboli iba žiarivé svetlá, ale ľudia videli na oblohe aj iné objekty. Ľudia často opisujú UFO, ktoré by mohlo byť mimozemského pôvodu ako lietajúci tanier.

Doktorand Sam Monfort sa zaoberá štatistikou videní UFO a prišiel so zaujímavými zisteniami. Jeho výskumy poukazujú, že USA má najviac hlásení záhadných objektov na oblohe. Američania nahlásili až 300-násobne viac videní UFO, než celý svet. Vyvstáva z toho otázka, či sa mimozemšťania sústredia hlavne na Ameriku, alebo iba Američania sú podozrievavejší a viac si všímajú oblohu?

FAKTY X: Tají americká vláda kontakt s mimozemšťanmi?

Počet hlásení UFO prudko vzrástol začiatkom 80. rokov minulého storočia, keď vznikol film Votrelec a mimozemšťania sa objavovali v sci-fi filmoch čoraz častejšie, čo v ľuďoch vzbudilo obavy. Rekordný bol najmä rok 2010, kedy bolo počas roka nahlásených až 45-tisíc videní neznámych lietajúcich objektov. Ak by naozaj prišlo na Zem 45-tisíc mimozemských posádok, len ťažko by sa to dalo utajiť.

Dôvody na paniku však boli čiastočne pochované v roku 2018, keď sa dvaja študenti na diskusnom fóre Reddit priznali, že v roku 2010 vytvorili „solárne balóny" z odpadkových vriec. Tvrdili, že išlo o prázdninový „vedecký" pokus, ku ktorému ich dohnala nuda. Ale asi len ťažko by práve ich „solárne balóny" nahlásilo 45-tisíc ľudí. Bolo priznanie dvoch hravých študentov iba nástrojom na upokojenie verejnosti? Je to dosť možné.

FAKTY X: Najdesivejšie strety s mimozemšťanmi vám naženú husiu kožu

V rokoch 2014 a 2015 nahlásili piloti stíhačiek amerického námorníctva záhadné objekty, ktoré im nahnali strach. Verejnosť sa to však dozvedela až v roku 2019 aj to vďaka priznaniu pilotov. Lietadlá vraj nemali viditeľný motor ani výfuk, ale dokázali extrémne rýchlo vyvinúť nadzvukovú rýchlosť a dosiahnuť výšku deväť kilometrov nad zemským povrchom za krátky čas. Jeden z pilotov stíhačky takmer narazil do jedného z neznámych objektov. Išlo o stret s mimozemšťanmi?

V roku 2017 NASA oznámila svetu, že sa im podarilo objaviť sedem planét veľkých približne ako Zem, pričom tri z nich sú v takej vzdialenosti od hviezdy, že by na nich mohol byť možný život. Na troch planétach v obývateľnej zóne je veľmi pravdepodobne aj voda v tekutom skupenstve, čo umožňuje život a teda na týchto planétach by mohli zrejme žiť aj mimozemšťania. Ľudstvo sa na ich planétach ešte nebolo pozrieť, ale navštívili už oni Zem?

DISKUSIA
1.7. 2019 12:00
Diskusia