MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Toxická žena otrávila 23 ľudí, jej smrť je dodnes záhadou

O niektorých ľuďoch máme vo zvyku hovoriť, že sú otravní. O Glorii Ramirezovej to platilo doslovne. „Toxická žena", ako ju prezývali, dokázala svojou prítomnosťou okolie doslova otráviť.

19. februára 1994 priviezli 31-ročnú dvojnásobnú matku Gloriu Ramirezovú na urgentný príjem nemocnice v kalifornskom meste Riverside. Žena s nevyliečiteľnou rakovinou krčka maternice sa sťažovala na nepravidelný tep srdca a ťažkosti s dýchaním. Cestou jej v sanitke dali infúziu, ale po príchode do nemocnice už takmer nevnímala okolie, plytko dýchala a mala rýchly tep.

FAKTY X: Ostrov, kde zomreli desaťtisíce ľudí: Je najdesivejším miestom sveta?

Lekári jej intravenózne podali mix liekov na zmiernenie týchto príznakov, najmä na spomalenie činnosti srdca. Medikamenty ale nezabrali, a tak prišiel na rad defibrilátor. Už vtedy si časť zdravotníckeho personálu všimla, že na Ramirezovej tele sa vytvoril olejovitý povlak, iní zase zaznamenali cesnakovitý zápach, o ktorom sa domnievali, že jej vychádza z úst. Zdravotná sestra Susan Kaneová vpichla pacientke do žily ihlu a odobrala vzorku krvi. Vtedy pocítila silný čpavkový zápach. Podala striekačku sestre Maureen Welchovej a aj ona zacítila čpavok. Tretia sestra Julie Gorchynská ich domnienky potvrdila a navyše si všimla, že v krvi plávajú zvláštne béžové častice. V tom momente sestra Kaneová spadla na zem a museli ju odniesť. Gorchynská sa začala sťažovať na nevoľnosť a o chvíľu už tiež ležala na podlahe. Welchová ju onedlho nasledovala.

FAKTY X: Deti s čiernymi očami: Skutočný fenomén, alebo strašidelná historka?

V tú noc ochorelo v nemocnici 23 ľudí, päť z nich museli hospitalizovať. Najhoršie na tom bola Gorchynská. Opuchlo jej telo a ťažko dýchala, vyvinula sa u nej hepatitída, pankreatída nekróza kolien. Ešte niekoľko mesiacov chodila len s pomocou bariel.

Gloria Ramirezová zomrela 45 po príchode do nemocnice. Oficiálnou príčinou smrti bolo zlyhanie obličiek v dôsledku metastázujúcej rakoviny. No jej toxický vplyv na personál nemocnice je dodnes jednou z najväčších medicínskych záhad.

Zdrojom toxínov bola bezpochyby práve pacientka, ale výsledky pitvy boli neuspokojivé. Ministerstvo zdravotníctva napokon vyhlásilo, že personál prepadol takzvanej masovej hystérii, ktorú zrejme vyvolal zápach. Správa ministerstva však rozhnevala mnohých, ktorí v ten večer v nemocnici slúžili. Považovali ju za urážku svojej profesionality.

Prípad sa napokon dostal k pracovníkom Federálneho výskumného ústavu v Livermore, ktorí sa pozreli na správu z pitvy i výsledky toxikológie. Samozrejme objavili prítomnosť veľkého množstva analgetík, keďže Raamirezová trpela ako onkologická pacientka veľkými bolesťami. A práve pri procesu rozkladania jedného z liekov v krvi pacientky vznikal špecifických čpavkový zápach.

FAKTY X: Muž, ktorého nemohli obesiť: Zasiahla vyššia moc?

V krvi však mala aj vysokú koncentráciu dimetylsulfoxid. Táto látka sa v malom množstve vyskytuje v niektorých rastlinách a v mnohých jedlách a nápojoch, v tele Ramirezovej sa však nahromadila v dôsledku užívania ilegálneho analgetika vo veľkom množstve. Keď jej zdravotníci v sanitke zaviedli hadičku s kyslíkom, dimetylsulfoxid zoxidoval a stal sa z neho metylsulfonylmetán. Ten mal podobu hnedých čiastočiek, ktoré Gorchynská videla v injekčnej striekačke.

Metylsulfonylmetán je pomerne neškodný. Ale pridajte jednu molekulu kyslíka a vznikne dymetylsulfát. Ide o mimoriadne agresívnu chemikáliu, ktorá okamžite zabíja bunky, s ktorými príde do styku. Keď sa dostane do tela, môže spôsobiť kŕče, delírium, paralýzu či kómu a poškodiť obličky, pečeň i srdce. V niektorých prípadoch dokonca zabíja.

Otázkou je, ako sa relatívne neškodná látka v Ramirezovej tele zmenila na smrtiacu. Odborníci tvrdia, že za to mohla nízka teplota na urgentnom príjme, ale ich hypotéza je nepodložená. Navyše ďalšie symptómy, ktoré vykazoval personál nemocnice, sa nezhodovali s otravou dimetylsulfátom. Toxická žena tak dodnes ostáva záhadou.

Autor: Liam
Foto: Public Domain

DISKUSIA
2.10. 2019 10:00
Diskusia