Slovenské pohorie Tríbeč (podľa SAV Tribeč) sa rozprestiera vo Fatransko-tatranskej oblasti medzi mestami Nitra, Partizánske a Zlaté Moravce. Má tak podobu trojuholníkového výbežku do Podunajskej nížiny, a preto mnohí tunajší ľudia tejto oblasti nepovedia inak ako Tríbečský trojuholník.

FAKTY X: Tajomstvo pohoria Tríbeč – kam miznú ľudia?
Foto: Wikimedia/Pelex
Pre mnohých to je akási paralela so známym Bermudským trojuholníkom, pretože aj v pohorí Tríbeč sa už nevysvetliteľne stratilo niekoľko ľudí. Akú záhadu ukrýva záhadný slovenský trojuholník?

Neobjasnené a zdokumentované zmiznutia
Podivná história pohoria Tríbeč sa začala písať v novembri roku 1929, keď sa miestny 47-ročný horár Štefan Samšal vybral na obhliadku lesa. Napriek tomu, že toto pohorie poznal ako vlastnú dlaň, z lesa sa už nikdy nevrátil. Horára síce mohlo v lese napadnúť nejaké divé zviera, no nenašlo sa po ňom absolútne nič, ako keby sa pod zem prepadol. Pátracia skupina ho v lese hľadala tri mesiace, no bezúspešne, žiadne kusy šatstva, jeho osobné veci ani zvyšky tela sa nikdy nenašli. Kam horár zmizol, nevie dodnes nikto vysvetliť.

FAKTY X: Únos dvojročnej Pauline: Prípad obklopený desivými tajomstvami

V roku 1930 sa v pohorí Tríbeč stratilo 18-ročné dievča menom Mária Šlajserová. Bola to študentka z Mankoviec, ktorá si takto skrátila cestu do obce Zlatno k jej príbuzným. Aj po mladej študentke sa akoby zľahla zem a už sa nikdy nenašla.

Záhadné zmiznutia lietadiel: Prečo ich nikdy nenašli?

Ďalší zdokumentovaný prípad je z roku 1939, kedy vo vtedajšom meste Baťovany (dnes Partizánske) pracoval robotník Walter Fischer. Baťov zamestnanec sa toho roku v zime vybral na prechádzku k Čiernemu hradu a tri mesiace bol nezvestný. Napriek tomu, že po ňom v lese pátrali policajti, nepodarilo sa ho nájsť.

FAKTY X: Veľké tajomstvo Bermudského trojuholníka: Kam zmizla Letka19?

Po troch mesiacoch sa však záhadne objavil neďaleko Zlatých Moraviec, kde ho ľudia našli v bezvedomí a s popáleninami po celom tele. Zo svojho záhadného zmiznutia sa už nikdy nespamätal. Po prepustení z nemocnice totiž stratil pamäť, nehovoril a na bežné podnety reagoval veľmi vydesene. Svoj život napokon dožil v Ústave pre duševne chorých v Žiline.

V roku 1954 sa zase v lese v pohorí Tríbeč našla mŕtvola neznámeho muža, ktorého sa nikdy nepodarilo identifikovať.

Vo februári roku 1966 sa pod pohorím Tríbeč našlo auto s bratislavskou ešpézetkou, ktoré patrilo manželom. Tí boli už dlhšiu dobu nezvestní, no ich telá sa v aute ani v jeho okolí nenašli. Ani pátranie policajtov v tunajšom lese neprinieslo žiadne výsledky, ich telá sa dodnes nenašli.

Obyvatelia obce Skýcov si zase pamätajú na prípad zmiznutého Čecha Antonína Topila z roku 1980, ktorý býval v malom dome na okraji dediny. 76-ročný dôchodca podľa miestnej poštárky niekoľko týždňov neotváral dvere. Vtedajší žandári jeho dom preto násilne otvorili, no ukázalo sa, že nebol ani v dome, napriek tomu, že dom bol uzamknutý kľúčom zvnútra. Po dôchodcovi ani po násilnom vniknutí sa nenašli žiadne stopy. Súd neskôr českého dôchodcu prehlásil za mŕtveho.

Posledným zmiznutým človekom je dôchodca Jaroslav Buránsky z obce Žirany, ktorý sa v júni roku 2012 vybral do lesa na huby. Starý muž je od tej doby stále nezvestný, no policajné pátranie stále pokračuje.

Sú to naozaj fakty, alebo len výmysly?

Všetky tieto údajne zdokumentované prípady (okrem toho posledného z roku 2012) však majú spoločného menovateľa. Autori všetkých článkov, ktoré sa týkajú zmiznutých ľudí z pohoria Tríbeč čerpali len z jedného zdroja (okrem niektorých policajných), ktorým bol článok z roku 1999 - Příbeh Tríbeč: Expedice (Expozice).

FAKTY X: Tajomstvo pohoria Tríbeč – kam miznú ľudia?
Foto: Mapy.cz
Jeho autorom bol Čech menom Viktor Lošťák, ktorý používal pseudonym Howadoor. Celý text vyzerá veľmi dôveryhodne, viaceré mená a detaily sa dajú ľahko overiť, no niektoré informácie a „fakty" sú tam ťažko overiteľné. To napokon potvrdil aj novinár Ľubomír Sedláčik, ktorý zverejnil e-mailovú komunikáciu s Viktorom Lošťákom, kde sa sám Lošták alias Howadoor priznal k tomu, že väčšinu príbehu si vymyslel.

Môžu byť teda záhadné zmiznutia ľudí a niektoré údajné výpovede miestnych obyvateľov len výmyslom jedného človeka, ktorý sa sám k tomu priznal? Záhada pohoria Tríbeč je totiž opäť spopularizovaná vďaka známemu slovenskému spisovateľovi Jozefovi Karikovi, ktorý napísal mysteriózny thriller Trhlina. V knihe sa autor pohral s niektorými faktami a udalosťami, ktoré sa tu odohrali, ktoré dokonale preplietol s príbehom a vytvoril pre mnohých ľudí desivý román.

Legenda o pohorí Tríbeč a záhadných zmiznutiach ľudí tak opäť ožíva. Čo je však pravda a čo je vymyslené, necháva aj Jozef Karika na čitateľoch. Ukrýva teda slovenské pohorie Tríbeč desivé tajomstvo, alebo sa s ľuďmi zahráva len ich predstavivosť? Záhada pohoria Tríbeč je tak stále nevysvetlená.