MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Tajomstvá rímskych katakomb: Môže tu byť schovaný aj Svätý grál?

Večné mesto, ako sa dnes označuje Rím, podľa legendy založili dvojčatá Romulus a Remus v roku 753 pred Kristom. Rím si postupne podmanil celý Apeninský polostrov a stal sa centrom najmocnejšej ríše Západu. Dnes je Rím nielen hlavným mestom Talianska, ale je to aj jedno z najvýznamnejších historických, kultúrnych a politických stredísk na svete.

FAKTY X: Tajomstvá rímskych katakomb: Môže tu byť schovaný aj Svätý grál?
Toto európske veľkomesto má však dve tváre. Jednu spozná každý návštevník Ríma, pretože je viditeľná, no tá druhá je ukrytá pod dlažbovými kockami, teda v katakombách, ktoré ešte doposiaľ neboli celé preskúmané. Čo všetko sa v nich môže nachádzať?

Tajomné katakomby
Sieť rímskych prastarých podzemných tunelov je taká obrovská, že doposiaľ sa ani len nepodarilo zdokumentovať ich podstatnú časť. Každým rokom sa totiž tunely rozrastajú o nové a nové objavené katakomby a podľa niektorých zdrojov môžu mať dĺžku až tisíc kilometrov! Do rímskeho podzemia, ktorého časť je sprístupnená, sa môžu pozrieť aj turisti, ktorí zavítajú do tohto Večného mesta. Každý návštevník však do katakomb pod Rímom vstupuje s veľkým rešpektom, pretože do stien tunelov je vpísaná a vtlačená história, ktorou sa nemôže popýšiť žiadna svetová metropola.

FAKTY X: Smrtiaca legenda: hľadanie Svätého grálu zabilo aj člena SS

V rímskom podzemí sa nachádza veľké množstvo kresťanských hrobov ešte z doby, keď boli kresťania prenasledovaní rímskymi vládcami. Koľko mŕtvych kresťanov tu leží sa nedá ani spočítať, no sú ich tisíce, vrátane niekoľkých pápežov. Nečudo, že mnohí ľudia sa v rímskych katakombách stretli aj s rôznymi paranormálnymi javmi, keďže tu je nazhromaždená ohromná energia, ktorú pocíti každý jeden návštevník.

FAKTY X: Tajomstvá rímskych katakomb: Môže tu byť schovaný aj Svätý grál?
Duchovia a prízraky
Najslávnejším a zároveň aj najstrašidelnejším miestom rímskeho podzemia je Krypta kapucínov, ktorú zdobia kostry 400 mníchov. Z ich kostí sú dokonca vyrobené aj lustre i ďalšia dekorácia, ktorá pokrýva kamenné steny. Krypta kapucínov je tak desivé miesto, že niektorí ľudia v nej nevydržia dlhšie ako pár sekúnd, pretože tu pociťujú obrovskú temnú energiu, z ktorej sa cítia veľmi zle.

Milióny mŕtvych pod Parížom: Tajomné katakomby skrývajú mnohé záhady

Podľa viacerých svedectiev sa mal v katakombách zjaviť aj prízrak rímskej šľachtičnej Beatrice Cenci, ktorá podľa legendy spoločne so svojou matkou a bratom zavraždili na konci 16. storočia svojho despotického otca. Všetci traja boli potom zadržaní v jednej podzemnej kobke a neskôr ich odsúdili a popravili na moste Sant´Angelo. Práve na tomto moste sa začal zjavovať zakrvácaný duch Beatrice, no viacerí svedkovia ho videli aj v katakombách.

V rímskom podzemí sa však návštevníci môžu stretnúť aj so zvláštnym zvukom, ktorý pripomína šum, ale tiež s tajomnými svetlami, ktoré by tam nemali byť. Fínsky záhadológ Jari Mikkola o tom hovorí: „Predpokladá sa, že paranormálne udalosti, ku ktorým dochádza v katakombách sú spôsobené skutočnosťou, že pozostatky kresťanov boli vyzdvihnuté z miest odpočinku a použité k dekoratívnym účelom."

FAKTY X: Tajomstvá rímskych katakomb: Môže tu byť schovaný aj Svätý grál?
Svätý grál v katakombách?
V rímskom podzemí by sa mohla nachádzať aj jedna z najposvätnejších kresťanských relikvií - svätý grál. Aspoň tak je o tom presvedčený taliansky amatérsky archeológ Alfredo Barbagallo, ktorý hovorí, že svätý grál je uschovaný v tuneli pod bazilikou svätého Vavrinca.

Ukrajinské katakomby: Kriminálnici, nacisti a duchovia

A prečo tam? Svätý Vavrinec bol jeden zo siedmich diakonov, ktorí boli umučení pri prenasledovaní rímskym cisárom Valerianom. A práve svätý Vavrinec na prianie vtedajšieho pápeža Sixta II. ukrýval počas prenasledovania množstvo cenných kresťanských relikvií a pokladov. Niektoré z nich, medzi nimi vraj aj svätý grál, mali byť ukryté pod jeho bazilikou.

Svätý Vavrinec totiž odmietol počas vypočúvania rímskymi úradmi povedať, kde všetky cennosti ukryl a svoje tajomstvo si zobral do hrobu. Je teda možné, aby sa aj svätý grál nachádzal v rímskych katakombách? Odpoveď na to by mohol dať detailný archeologický prieskum na mieste, kde by sa mala táto najhľadanejšia kresťanská relikvia nachádzať. Do dnešného dňa však paradoxne takýto archeologický výskum neprebehol, a tak sú zatiaľ všetky tvrdenia záhadológov len teóriami.

Čo všetko tak môžu neodkryté rímske katakomby ukrývať, sa môžeme len domnievať. Prekvapenia na archeológov pod Večným mestom čakajú každý deň, a čo ďalšie výskumy odhalia, nevie povedať zatiaľ nik.

DISKUSIA
30.11. 2018 8:00
Diskusia