MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Tajomné zmiznutie holandských študentiek: Našli sa ich kosti a podprsenky

Písal sa 1. apríl 2014, keď dve Holanďanky na výlete v Paname odišli z domu svojich hostiteľov. Vybrali sa vyvenčiť ich psa do miestnych lesov. Kris Kremersovú a Lisanne Froonovú už potom nikto živé nevidel. Ich zmiznutie a smrť ostávajú aj po rokoch opradené desivými tajomstvami.

FAKTY X: Tajomné zmiznutie holandských študentiek: Našli sa ich kosti a podprsenky
Holandské študentky plánovali výlet do Panamy šesť mesiacov. Chceli oddychovať i pomáhať miestnym. Do panamskej džungle chodili na kratšie výlety už dva týždne a plánovali tak robiť ešte najmenej mesiac, pričom chceli ostať u jednej hostiteľskej rodiny. 1. apríla však z jej domu odišli naposledy.

FAKTY X: Zmiznutie Inuitov pri jazere Angikuni: Kam sa bez stopy vyparilo 30 ľudí?

Na Facebook napísali status o tom, že sa chcú prejsť so psom, potom zájsť na obed s dvomi ďalšími Holanďanmi, ktorí žili v tej istej dedine, a poobede sa vydať na túru.

V noci si rodina, u ktorej boli ženy ubytované, uvedomila, že niečo je zle. Pes sa vrátil bez Holanďaniek. Muž so ženou prehľadali okolie domu, bola však tma a s upovedomením úradov počkali do ďalšieho rána.

FAKTY X: Záhada kolónie Roanoke: Kam zmizla bez stopy stovka ľudí?

2. apríla Kris a Lisanne neprišli na dohodnuté stretnutie s miestnym sprievodcom, ktorý ich mal vziať na dlhšiu turistiku. Na ďalší deň sa uskutočnilo letecké pátranie, ktoré však bolo kvôli hustej vegetácii prakticky zbytočné. Miestni hľadali ženy aj pešo, ale tiež bezvýsledne.

6. apríla boli Holanďanky stále nezvestné a ich rodičia v obave z najhoršieho prileteli do Panamy spolu s detektívmi z Holandska. Do pátrania sa zapojili aj stopovacie psy, ale aj ďalších desať dní po ženách nenašli ani stopy.

FAKTY X: Tajomné zmiznutie holandských študentiek: Našli sa ich kosti a podprsenky
Pátranie postupne slablo, ale ani po desiatich týždňoch neboli úrady k nájdeniu Holanďaniek bližšie. Zvrat priniesla jedna z dedinčaniek, keď na políciu priniesla modrý ruksak, ktorý náhodou našla na ryžovom poli na brehu rieky. V batohu boli dva páry slnečných okuliarov, 83 dolárov, Lisannin pas, fľaša vody a dve podprsenky. A to najdôležitejšie: fotoaparát a mobily oboch žien.

FAKTY X: Záhadná vražda Elisy Lam: Bezpečnostná kamera zachytila chvíle pred smrťou

Polícia elektroniku preskúmala a našla znepokojivé dôkazy. Napríklad to, že oba telefóny fungovali najmenej desať dní od momentu, kedy Holanďanky zmizli. Počas prvých štyroch dní sa pokúšali 77-krát dovolať na políciu, ale márne. Zo všetkých pokusov sa im podarilo kvôli zlému signálu uspieť iba raz, a aj vtedy trval hovor len dve sekundy. 6. apríla sa niekto snažil odblokovať Krisin telefón, ale niekoľkokrát zadal zlý PIN kód a mobil zablokoval. 11. apríla sa obom zariadeniam vybili batérie.

Zábery vo fotoaparáte boli ešte znepokojivejšie.

FAKTY X: Tajomné zmiznutie holandských študentiek: Našli sa ich kosti a podprsenky
Prvé fotky zhotovili ženy hneď 1. apríla a nebolo na nich nič podozrivé. Druhá séria snímok však už taká príjemná nebola. Zábery vznikli uprostred hlbokej noci medzi 1:00 a 4:00 ráno 8. apríla. Boli na nich veci zmiznutých žien rozhádzané po nejakom skalisku, obaly od cukroviniek, plastové vrecká, zvláštne kôpky hliny, zrkadlo a to najhoršie: Krisina hlava s krvácajúcim spánkom.

FAKTY X: Jedna z najväčších záhad kriminalistiky: Prípad Isdalskej ženy

Polícia okamžite prehľadala miesto, kde sa našiel ruksak. Našlo sa Krisino oblečenie, úhľadne zložené pri brehu rieky. O ďalšie dva mesiace sa na tom istom mieste našla panvová kosť a chodilo v turistickej topánke.

FAKTY X: Tajomné zmiznutie holandských študentiek: Našli sa ich kosti a podprsenky
Onedlho sa našli aj nekompletné kostry oboch žien. Pozostatky Lisanny Froonovej sa zrejme rozkladali prirodzenou cestou, na kostiach boli stále zvyšky mäsa. Kosti Kris Kremersovej však boli úplne čisté a svetlé, akoby ich niekto vymáčal v bielidle.

Vypočúvanie miestnych obyvateľov, sprievodcov či iných turistov nikam neviedlo. Fotky a záznamy o telefonátoch polícii nepomohli a príčinu úmrtí Holanďaniek sa nepodarilo určiť. Ich smrť dodnes ostáva zahalená rúškom tajomstva a nie je jasné, či zomreli nešťastnou náhodou, alebo sa stali obeťami brutálneho zločinu.

DISKUSIA
27.5. 2019 12:00
Diskusia