MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Tajomné podzemie pod Pekingom. Aký národ v ňom žije?

Počuli ste už niekedy o podzemnom meste pod čínskou metropolou? Podľa niektorých odhadov by malo pod Pekingom v obrovskom podzemnom komplexe žiť až neuveriteľných milión ľudí, ktorí sa sami označujú za občanov akéhosi Krysieho národa. Pekinčania žijúci nad ich hlavami, si o tomto národe, ktorý má ovládať veľmi mocná tajná organizácia, rozprávajú rôzne legendy. Čo všetko sa ukrýva pred zrakmi obyvateľov Pekingu a celého sveta?

038731.TR.0924.tunnels.13.bc
038731.TR.0924.tunnels.13.bc
Zdroj: Bryan Chan
Podzemné veľkomesto pod Pekingom
Obrovský podzemný komplex pod čínskou metropolou nechal vybudovať komunistický diktátor Mao Ce-tung počas studenej vojny. S výstavbou sa začalo v roku 1969, kedy boli diplomatické vzťahy medzi Čínou a Sovietskym zväzom na bode mrazu a hrozil vzájomný konflikt. Obrovský podzemný kryt mal v čase vojnového konfliktu pojať až 300-tisíc ľudí. Súčasťou podzemného komplexu boli aj tunely, ktoré mali slúžiť k rýchlym presunom vojakov do každej časti Pekingu.

FAKTY X: Morské panny: Máme nové dôkazy o ich existencii?

Po úmrtí Mao Ce-tunga však čínska vláda tomuto komplexu už nepripisovala taký veľký význam, a tak sa z neho stali ubytovne pre ľudí. Čínska vláda tak akútne riešila masívny prílev vidiečanov do Pekingu. Časť podzemných priestorov sa tak stále využíva ako ubytovňa pre nových čínskych prisťahovalcov, no nehovorí sa už o druhom podzemnom meste, ktoré má svojich vlastných obyvateľov, svoju „vládu" a dokonca aj svoje zákony.

FAKTY X: Tajomné podzemie pod Pekingom. Aký národ v ňom žije?
Zasvätení obyvatelia Pekingu dobre vedia o tzv. Krysom národe, ktorý veľkú časť podzemného komplexu obýva. Väčšina obyvateľov Krysieho národa dokonca nemá žiadny kontakt so svetom nad nimi a Pekinčania vôbec nevedia, čo všetko sa pod ich nohami odohráva. Je to úplne iný svet, kde sa ročne stratí veľké množstvo ľudí, ktorí chceli neprebádané časti preskúmať.

Krysí národ
Podzemný svet pod Pekingom podľa viacerých indícií ovláda veľmi mocná tajná organizácia, ktorá pre celé podzemie zabezpečuje elektrinu, prívod vody, potraviny a rôzny spotrebný tovar, dokonca sa stará aj o to, aby si podzemné mesto vôbec nevšímali čínske úrady a komunistická vláda.

FAKTY X: Tajomstvá talianskych pyramíd: Aká civilizácia ich postavila?

V Pekingu vraj táto tajná organizácia ovláda viaceré banky, vládne inštitúcie a obchody. Ten, kto sa pokúsi nejakým spôsobom ohroziť existenciu Krysieho národa čaká krutý trest, každý takýto človek totiž musí spáchať samovraždu. O Krysí národ sa zaujímala aj americká profesorka Annette Kimová z Univerzity v Južnej Kalifornii, ktorá poukázala na až neuveriteľnú izoláciu tohto podzemného národa.

FAKTY X: Tajomné podzemie pod Pekingom. Aký národ v ňom žije?
Upozornila na to, že „ľudia na povrchu veľakrát netušia, čo sa nachádza pod nimi, medzi oboma svetmi panuje len veľmi malý kontakt, takže majú strach, že je tam dole niečo veľmi nebezpečné." Viacerí Pekinčania to potvrdzujú, pretože hovoria o tom, že v podzemí sa okrem Krysieho národa skrýva aj množstvo zločincov, ktorí tu našli akýsi azyl pred čínskymi úradmi, ktoré sem nemajú takmer žiadny dosah. Nečudo, že sa v podzemí každoročne stráca veľké množstvo ľudí, ktorých už nikto nikdy nenájde.

FAKTY X: Ako vyzerá smrť? Niektorí umierajúci ju vraj opísali

Od roku 2000 je síce časť podzemného komplexu sprístupnená aj turistom, kde môžu absolvovať prehliadku, no je to len veľmi nepatrná časť. Do najhlbších častí podzemných tunelov, ktoré sú ukryté desiatky metrov pod povrchom, sa dostane len málokto. Niektoré tunely sú zamurované, inde sú ukryté tajné dvere, v iných častiach sú obrovské a silné mreže a iné bezpečnostné prvky, ktoré zamedzujú vstup do zakázaných častí podzemia.

Špekuluje sa aj o tom, že pod Pekingom sa dokonca nachádza tajný armádny areál, pretože z niektorých častí podzemia sa v noci ozývajú veľmi podivné zvuky. Potvrdzovať to majú aj tri zastávky pekinského metra, ktoré sú oficiálne dlhodobo uzatvorené a ich vchody sú zamurované hrubou vrstvou betónu.

FAKTY X: Tajomné podzemie pod Pekingom. Aký národ v ňom žije?
Zdroj: Picasa 2.0
Čo všetko sa ukrýva pod Pekingom je zahalené rúškom tajomstva a len zasvätení jedinci zrejme vedia, čo všetko sa odohráva v zakázaných a neprístupných častiach obrovského podzemného komplexu. Obyvatelia Krysieho národa by zrejme vedeli rozprávať. Niektorí z nich však podľa všetkého ani netušia, že nad ich hlavami existuje ešte nejaký iný svet. Platí to hlavne pre tých, ktorí sa v podzemí narodili a na povrch sa ešte nikdy nedostali.

DISKUSIA
6.7. 2018 10:00
Diskusia