Na Sibíri sa počas posledných štyroch rokov začali objavovať veľmi záhadné krátery s priemerom niekoľkých desiatok metrov. Objavia sa náhle a ich vznik sprevádzajú ďalšie podivuhodné úkazy, ktoré nedokážu objasniť ani vedci. Aké javy teda spôsobujú vznik obrovských sibírskych kráterov? Môžu byť za tým tajné armádne zbrane alebo dokonca neidentifikovateľné lietajúce objekty?

FAKTY X: Tajomné krátery v sibírskej tajge: Ako vznikajú?
Sibírske krátery
Prvý obrovský kráter sa v sibírskej tajge objavil ešte v roku 2014 na polostrove Jamal. Mal priemer 80 metrov a hlboký bol 16,5 metra. Na jeho dne sa nachádzalo zamrznuté jazero, ktoré malo podľa vtedajších meraní hĺbku asi desať metrov. Vedci tento kráter pomenovali Jamalská čierna diera. O niekoľko týždňov neskôr sa neďaleko objavili ďalšie dva podobné krátery.

Najväčší kráter, ktorý vznikol vo vojne. Jeho rozmery vás ohromia

Tieto a ďalšie vzniknuté krátery, ktorý by malo byť celkovo až tridsať, preskúmali ruskí vedci z Russian Centre of Arctic Exploration. Sibírske krátery vedcov veľmi prekvapili, pretože všetky boli takmer dokonale kruhové a ich vnútro bolo tvorené hladkými stenami. Niektorí ľudia v nich videli mimozemský pôvod, čo však vedci vylúčili a priklonili sa skôr k názoru, že vznikli výbuchom metánu. Niektoré merania vedcov dokonca ukázali, že sibírske letá boli v roku 2013 a 2014 najteplejšie za posledných 120-tisíc rokov!

Tajomná žiara nad Sibírou
Vznik každého jedného krátera sprevádzajú zvláštne javy, ktoré vystrašili aj tunajších obyvateľov v okruhu niekoľkých desiatok kilometrov. Miestni obyvatelia vo vzdialenosti 70 až 100 kilometrov od kráterov, ktoré sa v roku 2014 objavili zatiaľ len v neosídlených oblastiach, hovorili, že bolo vždy počuť zvuk pripomínajúci explóziu a na oblohe bolo vidieť jasné svetlo.

FOTO: Pred bránami pekla: takto vyzerá kráter sopky zblízka

Odborníci, ktorí skúmali jednotlivé krátery, vysvetlili ako k nim asi dochádza. Na vzniku kráterov sa podieľalo postupné topenie večne zamrznutej pôdy a pôsobenie geologických zlomov, v ktorých sa hromadil metán. Keď sa totiž zmieša metán so vzduchom, stáva sa výbušným, keď teda jeho koncentrácia dosiahne hodnotu päť až 16 percent. Najvýbušnejšou zmesou je zmes 9,5 percenta metánu a vzduchu a práve podobné množstvo metánu namerali vedci vo vnútri jedného kráteru.

FAKTY X: Tajomné krátery v sibírskej tajge: Ako vznikajú?
Andrej Plekhanov z Vedeckého centra arktických štúdií túto teóriu podporil tým, že keď sa spustil do jedného z kráterov, nameral 9,6 percenta metánu oproti bežnej koncentrácii, ktorá je len 0,000179 percenta. Podzemná explózia tak môže vytvoriť obrovský kráter, ktorý je sprevádzaný explóziou a jasným svetlom.

V Rusku sa objavil ďalší záhadný kráter. Zhltol niekoľko domov

Teória o metáne má však aj svoje trhliny, pretože v ďalších kráteroch v okolí toho, kde bola zvýšená koncentrácia metánu, zvýšené hodnoty tohto plynu už namerané neboli.

Aké nebezpečenstvá hrozia?
Moskovský geológ Vasilij Bogojavlenskij má dokonca obavy o celkovú bezpečnosť a stabilitu oblasti, pretože novovzniknutých kráterov je čoraz viac. Výbuchy metánu totiž môžu ohroziť náleziská ropy a zemného plynu a takisto poškodiť vrtné súpravy, ba dokonca i ropovod Jamal, ktorý je najväčším náleziskom zemného plynu. Môže teda na Sibíri vznikať potenciálne nebezpečná oblasť?

Bermudský trojuholník a tajomné krátery na Sibíri. Čo ich spája?

V marci roku 2015 sa na internete objavilo video z Permského kraja, kde bola zachytená veľká svetelná guľa. Niektorí odborníci boli presvedčení, že išlo o nejaký test rakety. To podnietilo ďalšie špekulácie, či krátery vlastne nie sú výsledkom testov nejakých zbraní. Krátery sa totiž objavili väčšinou v odľahlých oblastiach, ktoré by mohli byť využívané ako testovacie územia.

Ako teda vznikli sibírske krátery? Bolo to dôsledkom výbuchu metánu, alebo sú za tým testy nových zbraní? A testovali by vôbec Rusi svoje nové zbrane v oblasti, ktorá je obrovským náleziskom zemného plynu? Odborníci sa dodnes nevedia zhodnúť, ako vlastne krátery na Sibíri vznikli. Záhada sibírskych kráterov je tak zatiaľ neodhalená.

Autor: Recber
Foto: Shutterstock, Youtube