MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Tajomná minca z Maine: Obchodovali Európania s Amerikou pred Kolumbom?

O Krištofovi Kolumbovi sa deti v školách učia ako o prvom Európanovi, ktorý objavil Ameriku. Jeho úspech mal neskôr viesť ku kolonizácii kontinentu veľmocami so starého sveta. Kolumbus však na prvenstvo nemá nárok. Existuje totiž viacero artefaktov, ktoré poukazujú na oveľa staršie obchodné kontakty Európy a Ameriky. Jedným z nich je aj Penca z Maine.

Dôkazy o tom, že Ameriku objavili Vikingovia, možno okrem iného nájsť aj v literárnych dielach. Ságy o Vinlande tvoria dva texty, ktoré vznikli na Islande niekedy v 13. storočí, a opisujú plavby severanov do Ameriky. Existujú aj archeologické dôkazy, napríklad vykopávky v lokalite L'Anse aux Meadows v kanadskej provincii Newfoundland. Je isté, že tu začiatkom druhého tisícročia existovala osada Vikingov, všetci však zahynuli pri bojoch s domorodcami.

FAKTY X: Tajomná minca z Maine: Obchodovali Európania s Amerikou pred Kolumbom?

FAKTY X: Guľový blesk: Smrtiaci prírodný úkaz, na ktorý sú vedcí krátki

Úplne presne sa však dá určiť iba vek takzvanej Pence z Maine. Mincu objavil 18. augusta 1957 amatérsky archeológ Guy Mellgren v lokalite Goddard, ktorá sa nachádza na mieste starej osady pôvodných obyvateľov Ameriky. Až o takmer 20 rokov neskôr sa ale ukázalo, aká významná v skutočnosti minca je. Spolu s ďalšími 20-tisíc predmetmi ju totiž dostalo do daru Mainské štátne múzeum, kde sa podrobila skúmaniu.

Vedci ju spočiatku považovali za anglickú pencu z 12. storočia, ktorú do Ameriky priviezli prví kolonisti. V roku 1978 ale špecialista z Londýna túto teóriu vyvrátil. Tvrdil, že ide o nórsku mincu, a tak ju pre zmenu začali skúmať odborníci z Osla. A tí skutočne potvrdili, že pochádza z ich domoviny a je oveľa staršia, než sa myslelo. Mincu vyrazili v rokoch 1065 až 1080 počas vlády kráľa Olafa III., ale v obehu bola aj v 12. a 13. storočí. A práve z tohto obdobia pochádzajú ruiny osady v lokalite Goddard, kde Pencu z Maine prvýkrát našli.

FAKTY X: Ostrov, kde zomreli desaťtisíce ľudí: Je najdesivejším miestom sveta?

Existuje viacero vysvetlení, ako sa sem dostala. Lokalita Goddard mohla byť v minulosti veľkým obchodným uzlom, kam prichádzali vymieňať tovar aj domorodci z Grónska. Možno sa nejakým spôsobom dostali k minci od Vikingov a neskôr ju vymenili v Goddarde. Je však pokojne možné, že Vikingovia v tomto období udržiavali sporadické obchodné kontakty s Amerikou.

FAKTY X: Zmiznutie "afrického Titanicu": Kam sa podel parník so stovkami ľudí?

Keď do Ameriky dorazil Kolumbus, spôsobil tým podstatne väčší dejinný zvrat než Vikingovia v 11. storočí. Dodnes sa však uvažuje iba o tom, že severania v Amerike založili osadu a neskôr,, keď bola zničená, už o Ameriku nejavili záujem. Je však možné, že s iným kontinentom udržiavali obchodné vzťahy aj v nasledujúcich storočiach? Dôkazy, ktoré by to s istotou potvrdili, zatiaľ chýbajú. Prvou lastovičkou však môže byť práve záhadná Penca z Maine.

DISKUSIA
27.9. 2019 10:00
Diskusia