MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Tajný americký experiment: Na vlastných vojakoch testovali yperit

Hrôzy prvej svetovej vojny v roku 1917 ešte znásobilo prvé použitie bojového plynu. Yperit, tiež známy ako horčicový plyn, proti nepriateľom prvýkrát nasadili Nemci. Spôsoboval poškodenie tkanív, očí, kože, dýchacích orgánov i tráviacej sústavy A hoci bolo jeho používanie v roku 1925 zakázané, armády sa k nemu občas uchyľovali aj naďalej.

FAKTY X: Tajný americký experiment: Na vlastných vojakoch testovali yperit
Spojeneckí velitelia mali z bojových plynov strach aj počas druhej svetovej vojny. Báli sa, že keď vojská Osi prestanú dosahovať úspechy a šťastie sa im obráti chrbtom, nebudú váhať uchýliť sa k použitiu yperitu a jemu podobných látok.

V pekle zákopov: Ako prežívali muži v bahne a špine?

Strach fungoval ako výborná zámienka pre experimentovanie na ľuďoch. Americká armáda sa rozhodla využiť svojich vlastných vojakov, aby otestovala účinky horčicového plynu na zdravých mladých mužov.

FOTO: Plastická chirurgia v prvej svetovej vojne

Vyššie postavení velitelia museli vedieť, že nájsť dobrovoľníkov, ktorí by sa nechali vystaviť pôsobeniu yperitu, bude nemožné. Plyn je v skutočnosti lepkavou olejovitou živicou, ktorá spôsobuje chemické popáleniny a v prípade vdýchnutia aj krvácanie pľúc. Aj preto sa velenie nepýtalo na súhlas obyčajných vojakov, ktorých v roku 1942 v Paname vystavilo účinkom horčicového plynu.

FOTO: Diela maliara z prvej svetovej vojny vzbudzujú strach aj dnes

Účelom experimentu bolo zistiť, ako dobre funguje yperit v tropickom prostredí, napríklad na tichomorských ostrovoch, kde mali už onedlho Američania bojovať. Asi 1200 mužov bolo rozdelených do menších skupín a niekoľko týždňov sa museli podrobovať testom.

Pred komorou sa museli do pol pása vyzliecť, nasadiť si plynovú masku a vstúpiť. Následne vedci vypustili yperit. Ukázalo sa, že funguje výborne aj pri vysokých teplotách. Jeden z preživších neskôr tvrdil, že vojaci bezhlavo pobehovali po komore a revali, keď sa im chemikália prepaľovala cez kožu. Niektorí búchali na steny a dožadovali sa, aby ich pustili von. Dvere sa však otvorili až po uplynutí stanoveného času.

Vojakov ihneď po pokusoch ošetrovali. Napriek tomu nad každým z nich visela hrozba v podobe vojenského súdu, ak niekedy prezradia, čo sa v Paname dialo. Dokonca ani ako civilisti nemohli vlastným doktorom prezradiť, čoho sa z donútenia zúčastnili.

V roku 1993 informácie o pokusoch po viac než 50 rokoch prenikli na verejnosť. Americká vláda musela zakročiť, len niekoľko mužov, ktorých armáda vystavila testovaniu, sa však podarilo odhaliť. Pentagon oficiálne stále pátra po preživších, najmladší z nich však má dnes najmenej 93 rokov. Vzhľadom na poškodenie organizmu, ku ktorému dochádza pôsobením yperitu, je však nepravdepodobné, že by niekto z účastníkov krutých pokusov ešte žil.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
24.12. 2018 10:00
Diskusia