MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Supermanova kliatba? Ľudí spojených s fenoménom stíhajú nešťastia

Superman sa už krátko po svojom vzniku stal fenoménom, o ktorom vznikali seriály, filmy, knihy i komiksy. Človek by si pomyslel, že jeho tvorcovia museli prežiť život ako v bavlnke, no nie je to celkom pravda. Stali sa aj oni, podobne ako mnohí ďalší, ktorí sa zaplietli so Supermanom, obeťou jeho kliatby?

FAKTY X: Supermanova kliatba? Ľudí spojených s fenoménom stíhajú nešťastia

Jerry Siegel a Joe Schuster
Jerry Siegel a Joe Schuster boli kamaráti s veľkou fantáziou. V roku 1933 vymysleli superhrdinu, ktorý definoval celý jeden žáner a dodnes je jeho najvýraznejším predstaviteľom. Zrodil sa Superman. Siegel a Schuster predali svoj nápad firme DC Comics a po piatich rokoch sa stal Kal-El (Supermanovo rodné meno) číslom jeden na poli komiksov. Superman vo fiktívnej realite mnohokrát zachránil svet a v tej skutočnej ho dobyl. Z USA sa rozšíril do mnohých krajín a stal sa globálnym fenoménom.

FAKTY X: Tutanchamónova kliatba: Mohla zabiť tých, ktorí otvorili faraónovu hrobku?

Siegel a Schuster však spoločnosti DC Comics nepredali len nápad, ale aj všetky autorské práva. Desaťročia prichádzali o všetky príjmy spojené so Supermanom, ktorého stvorili. Napokon sa im síce podarilo vysúdiť financie, ktoré im mali patriť, ale mužom to trvalo prakticky celý život.

Ojedinelá choroba: Mladík nesmie zaspať, inak zomrie

Mohlo samozrejme ísť len o prípad korporátneho vykorisťovania a mladíckej naivity Schustera a Siegela, ktorí si nemysleli, že Superman bude mať až taký úspech. Lenže superhrdinu už od jeho počiatkov obostierala akási temná aura. Mnohí z tých, ktorí sa s fenoménom zaplietli, nedopadli práve najlepšie.

FAKTY X: Supermanova kliatba? Ľudí spojených s fenoménom stíhajú nešťastia

George Reeves
Ich zoznam začína hercom Georgom Reevesom, ktorý ako jeden z prvých stvárnil televízneho Supermana v 50. rokoch. Na obrazovkách sa objavoval šesť rokov a mal iba 45, keď zomrel na následky strelného poranenia. Oficiálne sa hovorilo o samovražde, mnohí ľudia však tvrdia, že Reevesa niekto zastrelil.

Christopher Reeve (podobnosť priezvisk čisto náhodná) priniesol v roku 1978 Supermana na strieborné plátno. O osem rokov neskôr sa objavil v štvrtom pokračovaní ságy o superhrdinovi, po nakrúcaní spadol z koňa a ochrnul. V tej istej ságe sa ako Supermanov biologický otec Jor-El mihol Marlon Brando. V roku 1990 jeho syna uznali vinným zo streľby na priateľa svojej sestry a poslali ho na desať rokov za mreže. Po piatich rokoch za mrežami sa Cheyenne Brando zabil.

Prekliaty ostrov: Všetkých jeho majiteľov postihol krutý osud

Margot Kidderová si zahrala Lois Laneovú. V roku 1996 sa záhadne stratila a keď ju napokon našli, trpela paranojou a halucináciami. Z psychických problémov sa nikdy celkom nedostala a napokon spáchala samovraždu.

Richard Pryor bol vo filme Superman 3 najpopulárnejšou vedľajšou postavou a získal si srdcia miliónov divákov. O tri roky neskôr mu diagnostikovali sklerózu multiplex.

Lee Quigley stvárnil v prvom filme o superhrdinovi maličkého Supermana, ktorého krátko pred zničením planéty Krypton poslali v rakete za Zem. Zomrel ako tínedžer na predávkovanie liekmi. Príbuzní niekoľkých ďalších hercov spáchali samovraždy, samotní herci a herečky sa až neúmerne často stávali obeťami rôznych nepríjemností. „Kliatba" sa mala týkať aj hry Superman 64, ktorá vyšla na hernej konzole Nintendo 64. Dodnes ju hodnotia ako najhoršiu hru, aká sa kedy na tejto konzole objavila.

Pokojne mohlo ísť len o nešťastné náhody. Ale mnohí fanúšikovia Supermana hovoria o kliatbe, ktorá pre nich robí tento fenomén ešte príťažlivejším.

Autor: Liam
Foto: Public Domain

DISKUSIA
13.9. 2019 10:00
Diskusia