MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Spisovateľ vrahom? Arthur Conan Doyle mohol otráviť priateľa kvôli knihe

Diela sira Arthura Conana Doyla pozná asi každý. Práve z jeho pera vzišli viaceré detektívne romány, z ktorých najznámejší je Pes baskervillský. A práve táto kniha vyvolala podozrenia, že jej autor kvôli nej vraždil. Mohol Doyle ukradnúť zápletku knihu svojmu priateľovi a potom ho otráviť, aby sa zbavil svedka?

FAKTY X: Spisovateľ vrahom? Arthur Conan Doyle mohol otráviť priateľa kvôli knihe
Pes baskervillský vychádzala po častiach v časopise The Strand Magazine v roku 1901. Detektívny príbeh s nadprirodzenou zápletkou vyvolal u čitateľov ošiaľ. Už predtým sa zamilovali do Sherlocka Holmesa, a keď ho Doyle nechal zomrieť, dožadovali sa nových detektívok. Autor sa ocitol pod tlakom, napokon však prišiel so Psom baskervillským. Ako sa však ukázalo, námet nepochádzal od samotného Doyla.

FAKTY X: Vražda Julie Wallacovej: Brutálne dobitie kutáčom je dodnes neobjasnené

Veľkú časť autorstva možno pripísať onému spisovateľovi. Bertram Fletcher Robinson bol Doylovým blízkym priateľom a autor románov o Sherlockovi Holmesovi volal Bertrama dôvernou prezývkou „Bobbles". Práve Robinson bol géniom, ktorý stál za stvorením nadprirodzenej zápletky v Psovi baskervillskom. Dokonca aj keď The Strand Magazine vydával tento príbeh, nachádzalo sa v ňom venovanie od Doyla pre Robinsona.

Spisovatelia strávili spoločne štyri dni na golfovom výlete v roku 1901. Vtedy Robinson povedal Doylovi príbehy o psích duchoch, ktorý strašia v regióne Dartmoor. Neskôr diskutovali o ich spoločnom románe s touto tematikou. Bertram vyrastal neďaleko Dartmooru a dokonca vzal priateľa na výlet po usadlostiach, kde malo údajne strašiť.

Psychológ Rodger Garrick zasvätil skúmaniu vzťahu Robinsona a Doyla desať rokov. Prišiel nielen na to, že Robinson vraj vymyslel celú zápletku sám. Tvrdí tiež, že Doyle zo strachu z odhalenia falošného autorstva Psa baskervillského zavraždil svojho priateľa. Údajne mal presvedčiť Bertramovu manželku Gladys, aby postupne otrávila Robinsona ópiovou tinktúrou. Doyle a pani Robinsonová mali navyše udržiavať milostný pomer.

Zabijak vrahov: Filho si obete starostlivo vyberal

Garrick bol vo svojich tvrdeniach neoblomný. Dokázaniu Doylovho zločinu venoval obrovské množstvo času a dokonca našiel Robinsonovo dielo s názvom An Adventure on Dartmoor (Dartmoorske dobrodružstvo), Boli v ňom nespochybniteľné podobnosti so Psom Baskervillským, vyšiel však podstatne skôr.

FAKTY X: Spisovateľ vrahom? Arthur Conan Doyle mohol otráviť priateľa kvôli knihe
Garrickov hlas nebol jediný, ktorý volal po opätovnom otvorení vyšetrovania Robinsonovej smrti. Spisovateľ zomrel v roku 1907, oficiálnou príčinou bol brušný týfus. Tím akademikov sa dožadoval exhumácie Robinsonovho tela, pretože jeho členovia boli presvedčení o otrave ópiovou tinktúrou. K exhumácii ale nikdy nedošlo.

Pravdou tiež je, že manželstvo Robinsonovcov rozhodne nebolo šťastné. Zrejme to spôsobil fakt, že pár nemohol mať deti a Gladys hľadala útechu u Doyla. Manželovmu priateľovi určite bola ochotná urobiť po vôli a Bertramovi mohla podávať ópiovú tinktúru bez toho, aby vedela, že mu v skutočnosti spôsobuje postupnú otravu.

Interaktívna mapa ukáže, kde by vás v Londýne najskôr zavraždili

Na druhej strane však existuje dopis, v ktorom Doyle žiadal vydavateľa časopisu The Strand Magazine, aby bol Robinson uvedený ako spoluautor Psa baskervillského. Vydavateľ to však odmietol, zrejme zo strachu, že ak by autorom nebol výhradne úspešný Arthur Conan Doyle, mohla by časopisu klesnúť predajnosť.

Je teda možné, že k žiadnej vražde nedošlo, hoci tomu niektoré okolnosti nasvedčujú. Robinsonova smrť je však dodnes záhadou, rovnako ako skutočné autorstvo Psa baskervillského.

DISKUSIA
22.7. 2019 12:00
Diskusia