MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Smrtiaca legenda: hľadanie Svätého grálu zabilo aj člena SS

Filmového hrdinu Indianu Jonesa pozná asi každý, ale málokto vie, že pri vymýšľaní jeho príbehov sa režisér Steven Spielberg inšpiroval skutočným človekom. Bol ním archeológ v službách nacistov Otto Rahn, ktorý naozaj pátral po Svätom grále.

FAKTY X: Smrtiaca legenda: hľadanie Svätého grálu zabilo aj člena SS
Foto: Otto-rahn.com
Otto s ideológiou nacizmu nesúhlasil, bol však doslova posadnutý hľadaním Svätého grálu, čaše, do ktorej mala po Kristovom ukrižovaní tiecť jeho krv. Uzavrel teda dohodu podobnú tej z Goetheho diela Faust: nacisti mu poskytli všetky dostupné prostriedky, na oplátku však mal relikviu nájsť práve pre ich zvrátené potreby. Háčik bol samozrejme v tom, že artefakt, ak vôbec existoval, nikto takmer dvetisíc rokov nevidel.

S istotou vieme povedať, že Rahn sa narodil v roku 1904 a už v mladosti ho Svätý grál fascinoval. Na univerzite sa inšpiroval iným slávnym nemeckým archeológom Heinrichom Schliemannom, ktorý na základe Homérovej Iliady objavil ruiny starovekého mesta Trója.

Stredoveké dielo ako základ bádania
Rahnovi zasa poslúžil Parsifal, epos z 13. storočia, ktorý pojednáva práve o hľadaní Svätého grálu. Neviedla ho len slepá túžba, ale seriózne bádanie, ktoré mladého vedca viac a viac utvrdzovalo v tom, že relikviu nájde.

Rahn bol presvedčený, že poznatky o tom, kde sa grál nachádza, mala v 13. storočí kresťanská sekta Katarov. V roku 1244 sa však jej členovia stali obeťou katolíckej križiackej výpravy, traja rytieri však mali z pohromy vyviaznuť a ujsť z hradu Montsegur s vrecom, v ktorom sa mal nachádzať práve spomínaný artefakt.

FAKTY X: Smrtiaca legenda: hľadanie Svätého grálu zabilo aj člena SS
Foto: Shutterstock
Na Montsegur dorazil Rahn v lete 1931. Grál nenašiel, objavil však komplex jaskýň, ktoré Katari využívali ako istý druh podzemnej katedrály. Necítil však sklamanie, práve naopak. Napísal knihu Križiacka výprava za grálom, v ktorej popísal svoje dovtedajšie pátranie.

Potom prišiel rok 1933 a s ním obrovské pokušenie. Rahn dostal telegram, v ktorom mu neznámy muž ponúkal tisíc ríšskych mariek mesačne, ak napíše ku svojej knihe pokračovanie. Podpis chýbal, kvôli bližším inštrukciám sa však mal mladý archeológ dostaviť na adresu Prinz Albrechtstrasse 7 v Berlíne.

Do hry vstupuje Himmler
Keď sem dorazil, šokoval ho pohľad na samotného Heinricha Himmlera, hlavu Hitlerovej SS. Himmler nielenže Rahnovu knihu čítal, ale doslova ju nevedel dostať z hlavy. Mladík vôbec po prvýkrát v živote stretol človeka, ktorý bol grálom posadnutý rovnako ako on sám. A hoci vo vnútri stále s ideológiou nacizmu nesúhlasil, vodcu obávanej SS odmietnuť nedokázal.

Napísal ďalšiu knihu, ktorú si Himmler taktiež zamiloval a nechal ju vydať v náklade piatich tisícok kusov. Až keď Rahn dostal do rúk finálny výtlačok, všimol si, že do textu niekto bez jeho vedomia prepašoval antisemitské pasáže.

Existuje možnosť, že aj samotný Rahn mal židovských predkov, hoci o tom nemusel vedieť. S istotou však historici tvrdia, že bol homosexuál a postupne sa začal čoraz viac pohybovať v protinacistických kruhoch. Mal odvahu hraničiacu s naivitou.

Himmler mal však oveľa väčší problém s tým, že Rahnovi sa nepodarilo nájsť Svätý grál. V roku 1937 to už vodca SS nevydržal a keď sa mladý archeológ zviditeľnil homosexuálnou eskapádou v opitosti, uložil mu trest v podobe povinného štvormesačného stráženia v pracovnom tábore Dachau.

Veci, ktoré tu uvidel, v ňom definitívne prebudili nenávisť voči nacistom. Jednému z priateľov napísal list, v ktorom otvorene kritizoval režim, a dokonca podal priamo Himmlerovi svoju rezignáciu na člena SS. Z tejto organizácie sa však v tom čase odchádzalo jedine nohami napred.

Formálne Himmler jeho rozhodnutie akceptoval, rozhodne však archeológa nemienil nechať ujsť. Okolnosti Rahnovej smrti sú nejasné, zrejme však podľahol vyhrážaniu a rozhodol sa spáchať samovraždu. V marci 1939 vyliezol na zasnežený kopec v tirolských horách, kde ho na druhý deň našli mŕtveho. Nie je známe, či požil jed, alebo jednoducho zomrel na podchladenie.

Honba za Svätým grálom si tak vyžiadala ďalšiu obeť.

DISKUSIA
8.5. 2017 20:00
Diskusia