MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Smrť vedca na Južnom póle: Bezcitný vrah ostáva dodnes neznámy

Písal sa 12. máj 2000 a Rodney Marks ochorel. Zvýšila sa mu teplota, sťažoval sa na bolesti brucha a závrate a absolvoval niekoľko lekárskych vyšetrení. V ten deň však totiž nebol vo svojej rodnej Austrálii, ale na Amundsen-Scottovej stanici na Južnom Póle. V civilizácii by ho zachránili, v jednom z najodľahlejších miest sveta ale nemal šancu na prežitie. Záhadou dodnes ostáva, prečo vlastne zomrel.

FAKTY X: Smrť vedca na Južnom póle: Bezcitný vrah ostáva dodnes neznámy
Zima a drsné podmienky neumožnili okamžitý transport tela Rodneyho Marksa z Antarktídy. Celých šesť mesiacov ho teda uschovávali v mrazničke na základni, až kým sa počasie nezlepšilo natoľko, že bolo možné lietadlom odviezť Marksa do novozélandského Christchurchu. Tu prebehla pitva.

FAKTY X: Záhadná vražda Elisy Lam: Bezpečnostná kamera zachytila chvíle pred smrťou

Jej výsledkom nik na Amundsen-Scottovej stanici neveril. Národná vedecká nadácia (NSF), vládna agentúra, ktorá prevádzkuje všetky americké výskumné stanice, totiž vydala vyhlásenie, že príčina smrti Rodneyho Marksa je prirodzená. Pitva ale ukázala opak: Austrálčana mal niekto otráviť metanolom.

FAKTY X: Najhorší sériový vrah v dejinách: Garavito umučil stovky detí

Nález metanolu v tele muža bol spúšťačom pre vyšetrovanie, ktoré prebieha dodnes. Odhalilo totiž niekoľko navzájom si protirečiacich stôp. Marks mal napríklad na rukách množstvo vpichov po ihlách, pitva však nepreukázala, že by užíval nejaké ilegálne drogy. Niektorí vyšetrovatelia prišli s verziou, že kombinácia alkoholu, samoty a nehostinnosti antarktickej prírody dohnali Marksa k samovražde. Metanol podľa nich užíval dobrovoľne a chcel spáchať samovraždu. Rozhovory s vedcovými kolegami však ukázali, že paniku z náhleho zhoršenia zdravotného stavu Marks rozhodne nepredstieral.

FAKTY X: Smrť vedca na Južnom póle: Bezcitný vrah ostáva dodnes neznámy
Jeden z vyšetrovateľov predniesol teóriu, že Marks užíval metanol nechtiac ako vedľajší produkt pri destilácii vlastného alkoholu. Ani to však nebola pravda. Bar na základni bol takmer stále otvorený a dobre zásobený. Navyše, Marks bol skúsený vedec a pravdepodobnosť, že by riskoval pitie vlastného destilátu, bola veľmi nízka.

Jeho vedeckí kolegovia tiež vylúčili možnosť, že by jedovatú látku konzumoval nešťastnou náhodou. Metanol sa na základni nachádzal iba v zriedenej podobe v čistiacich prostriedkoch.

FAKTY X: Smrť vedca na Južnom póle: Bezcitný vrah ostáva dodnes neznámy
Jediným možným vysvetlením teda bola vražda. Niekto musel vedome podať Rodneymu Marksovi smrtiacu dávku metanolu. V tom čase žilo na základni 49 ľudí a počet podozrivých bol teda obmedzený.

Najhorší kanibalskí vrahovia: Obete jedli so zvráteným potešením

Novozélandskí vyšetrovatelia však vtedy narazili do múru, ktorým bola americká vláda. Územie, na ktorom stojí Amundsen-Scottova základňa, bolo totiž už dlho predmetom sporov týchto dvoch štátov. Väčšina tunajších pracovníkov pochádzala z USA, na samotný pozemok si ale robil nároky Nový Zéland. Pátranie viedol novozélandskí kriminalista Grant Wormald. Zo 49 osôb, ktoré na základni pracovali, bolo len 13 ochotných podstúpiť vypočúvanie. Keď si od americkej vlády pýtal aspoň nejaké informácie o tých zvyšných, pomoci sa nedočkal.

Miesto toho podnikli Američania vlastné vyšetrovanie, o ktorého výsledky sa však s Wormaldom nepodelili. Do dnešného dňa nik nevie, čo vlastné títo vyšetrovatelia zistili. Smrť Rodneyho Marksa tak naďalej ostáva obklopená záhadami. Do dnešného dňa ide o jedinú vraždu, ktorá sa odohrala na Južnom póle.

Autor: Liam
Foto: Youtube

DISKUSIA
17.7. 2019 10:00
Diskusia