MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Smrť Tupaca Shakura: Je za jeho vraždou známa celebrita?

Tupac Shakur bol jedným z najslávnejších rapperov v dejinách. Volali ho aj „Elvis Presley gangsta rapu", teda hudobného štýlu spojeného s pouličnými zločincami. Atraktívny a inteligentný muž, ktorého texty boli na jednej strane plné násilia a na druhej strane mali aj hĺbku a myšlienku, mal množstvo nepriateľov.

Keď ho v septembri 1996 zabili, mnohí jeho fanúšikovia neverili, že je naozaj mŕtvy. Záhadou však nie je to, či Tupac ešte žije, ale to, kto ho vlastne zavraždil.

FAKTY X: Smrť Tupaca Shakura: Je za jeho vraždou známa celebrita?
Foto: Flickr/Cliff
Tupac Shakur sa kedysi priatelil s ďalšou veľkou hviezdou gangsta rapu: chlapíkom s prezývkou Notorious B.I.G. Kamarátsky vzťah sa však začal rozpadávať, keď Tupaca postrelili v nahrávacom štúdiu spoločnosti Bad Boy Entertainment, ktorá zastrešovala aj jeho kamaráta. Na vine mali byť údajné urážky, ktorými Tupac častoval Notoriousa vo svojich textoch. Konflikt dvoch rapperov vyústil dokonca až v nevraživosť ich fanklubov. Východné pobrežie (Tupac) začalo nenávidieť to západné (Notorious) a naopak.

FAKTY X: Nevzdelaný muž zanechal šifry, ktoré nerozlúštila ani FBI. Kto ho zabil?

Do hry vstúpilo aj prepojenie na slávne gangy menom Bloods a Crips. Zatiaľ čo Tupacov šéf a majiteľ vydavateľstva Death Row Records bol napojený na Bloods, Bad Boy Records, kde nahrával Notorious, sa spájalo s gangom Crips. Tupac bol ako najjasnejšie želiezko v ohni Death Row Records hlavným terčom pre zločincov. Nepomohol si ani tým, že len pár hodín predtým, ako ho zavraždili, zbil jedného z členov gangu Crips.

Streľba
Tupac Shakur a jeho kamaráti vyšli v noci 7. septembra 1996 z kasína MGM Grand v Las Vegas. Dá sa povedať, že opúšťali miesto činu, pretože v budove Tupac fyzicky napadol člena Crips. V niekoľkých autách sa vydali po ulici Flamingo Road. V prvom vozidle sedel Tupac Shakur a šéf vydavateľstva Death Row Records Suge Knight, ktorý šoféroval. Asi o 23:17 zastavili pred semaforom.

FAKTY X: Smrť Tupaca Shakura: Je za jeho vraždou známa celebrita?
Foto: Youtube
Niektorí svedkovia tvrdili, že Tupac stál vystrčený cez strešné okno a rozprával sa s nejakými ženami v aute po svojej ľavici. Iní naopak vypovedali, že sedel a mal zapnutý bezpečnostný pás. Obe verzie sa však zhodovali v tom, že bol otočený doľava. Vtom pri vozidle, v ktorom sedel, z pravej strany zastavil biely Cadillac. Zo zadného okna sa spustila paľba priamo na Tupaca. Zdroje sa rozchádzajú v tom, koľko výstrelov vlastne padlo, koľko striel zasiahlo Tupaca a do ktorých častí tela. Uvádza sa, že dostal štyri zásahy do hrude, ale existuje aj verzia, ktorá pracuje s jednou guľkou v hrudi a tromi inde. Smrteľné boli práve guľky v hrudníku. Rapper však ešte žil, keď na miesto činu dorazila polícia a záchranári.

Dôsledky streľby
Tupac Shakur zomrel v nemocnici po šiestich dňoch. Podstúpil viacero operácií, pri jednej mu odstránili časť pľúc. Viackrát ho museli oživovať, jeho matka napokon rozhodla o odpojení od prístrojov.

FAKTY X: Vražda Julie Wallacovej: Brutálne dobitie kutáčom je dodnes neobjasnené

Smrť slávneho rappera ešte rozdúchala konflikt medzi pobrežiami. Zrejme zapríčinila aj vraždu Notoriousa. Kolovali totiž klebety, že streľbu na Tupaca nariadil buď on, alebo Sean Combs. Ten, ktorý dnes na hudobnej scéne vystupuje pod prezývkou P. Diddy.

A čo vyšetrovanie Tupacovej vraždy? Hlavným podozrivým bol najprv Orlando Andersen, člen Crips, ktorého obeť zbila v kasíne. Polícia však jeho účasť na streľbe rýchlo vylúčila, pretože v čase, keď došlo k zločinu, ho ešte kvôli bitke vypočúvali na policajnej stanici.

Zabijak vrahov: Filho si obete starostlivo vyberal

Od svedkov sa vraj vyšetrovatelia dozvedeli iba to, že strelec a šofér bieleho Cadillacu boli Afroameričania a strieľalo sa z pištole. Napriek tomu, že na Flamingo Road sa nachádzali desiatky ľudí, nik nedokázal identifikovať podozrivých. Polícia zvalila neúspešné vyšetrovanie na neochotu svedkov spolupracovať, niektorí svedkovia zasa tvrdili, že s nimi policajti vôbec nechceli hovoriť. Smrť jedného z najslávnejších rapperov všetkých čias tak ostáva záhadou.

DISKUSIA
21.6. 2019 10:00
Diskusia