MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Smrť pápeža Jána Pavla I.: Zabil ho naozaj infarkt?

28. septembra 1978 zasiahla svet šokujúca správa. Len 33 dní potom, ako sa stal pápežom, zomrel Ján Pavol I. Oficiálnou príčinou smrti bol podľa Vatikánu infarkt. Pre veriacich to bola smutná správa, od nového pápeža sa totiž očakávali pozitívne cirkevné reformy, ktoré sa však nemuseli páčiť vysokopostaveným hodnostárom. Aj preto sa oficiálna verzia smrti Jána Pavla I. často spochybňuje. Čo ho mohlo naozaj zabiť?

FAKTY X: Smrť pápeža Jána Pavla I.: Zabil ho naozaj infarkt?
Telo Jána Pavla I. našla rádová sestra menom Vincenza Taffarelová. Hoci do priestorov, kde pápež býval, vkročila skoro ráno, prekvapilo ju, že muž ešte nevstal. Ako sa ukázalo, ani nemohol. Ležal mŕtvy vo svojej posteli. Pôvodná správa Vatikánu o pápežovej smrti však prítomnosť ženy v jeho spálni nespomínala a rovnako ani okolnosti, za akých sa mužovo telo našlo.

FAKTY X: Smrť Roberta Calviho: Zabíjala mafia, Vatikán či tajný spolok?

Neskôr sa však objavili správy o tom, že sestra Taffarelová našla v rukách mŕtveho papiere, do ktorých si značil poznámky k svojmu ďalšiemu kázaniu. Vatikán to síce nepotvrdil, no podľa niektorých zdrojov mali tieto papiere obsahovať kontroverzné vety o pohlaví Boha a o tom, že má mužskú i ženskú podstatu. To samozrejme protirečí katolíckym dogmám o mužskom Bohu.

FAKTY X: Pápežka Jana mohla naozaj existovať, našli sa nové dôkazy

Podrobnosti o pitve boli tiež veľmi hmlisté, existujú dokonca tvrdenia, že vôbec neprebehla. V tom prípade sa však natíska otázka, ako mohol Vatikán vedieť, čo pápeža naozaj zabilo. Okolnostiam, ktoré viedli k jeho smrti, sa venovalo viacero spisovateľov. David Yallop, autor bestselleru s názvom V mene Božom: Pátranie po príčinách tajomnej smrti pápeža Jána Pavla I., napríklad tvrdil, že vyhlásenia nového pápeža veľmi znepokojovali predstaviteľov Vatikánskej banky. Ján Pavol I. chcel údajne spustiť vyšetrovanie korupcie v tejto inštitúcii.

Papiere, ktoré mala nájsť rádová sestra v rukách mŕtveho, podľa Yallopa neobsahovali poznámky ku kázaniu, ale mená prominentných katolíkov, ktorí boli členmi slobodomurárskej lóže (cirkevné právo to nedovoľuje) a zároveň sa podieľali na ilegálnych finančných machináciách v rámci banky.

Keď farári a mníšky kradli deti: Prečo cirkev uniesla z pôrodníc 300-tisíc bábätiek?

Autor Lucien Gregoire napísal o smrti Jána Pavla I. viacero kníh. Na rozdiel od Yallopa poukazoval na zapletenie Ruska a CIA do celej aféry, rovnako ako na snahu ultrakonzervatívnych katolíckych hodnostárov, ktorý vnímali relatívne progresívneho pápeža ako hrozbu.

Debaty o smrti pápeža Jána Pavla I. postupne utíchli a dnes sa vynárajú len sporadicky. Väčšina ľudí verí, že muž, ktorý nikdy netrpel vysokým krvným tlakom, naozaj zomrel vo veku nedožitých 66 rokov na infarkt. Jeho smrť zatienili nielen krátke obdobie vo funkcii, ale i obľúbenosť jeho nasledovníka Jána Pavla II. A kým sa neotvoria vatikánske archívy, nové informácie o úmrtí pápeža sa zrejme na verejnosť nedostanú.

Autor: Liam
Foto: Wikipedia/Sentinelle del mattino International

DISKUSIA
3.4. 2019 10:00
Diskusia