MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Shakespeare možno oklamal celý svet: Je autorom jeho diel niekto iný?

Málokto by nesúhlasil s vyjadrením, že William Shakespeare bol jedným z najvýznamnejších spisovateľov všetkých čias. Jeho divadelné hry sú aj po stáročiach súčasťou repertoárov množstva divadiel po celom svete. Existujú však tvrdenia, že Shakespeare vlastne nebol až takým géniom drámy. Písal niekto pod jeho menom?

Faktom je, že o samotnom Shakespearovi nemáme prakticky žiadne dokumenty. Ak si odmyslíte jeho diela, máločo nasvedčuje tomu, že slávny dramatik naozaj existoval. Len pár jeho podpisov prežilo až do dnešných dní, existuje však záznam o uzavretí manželstva s Anne Hathawayovou a pár mužových portrétov. Zachovalo sa aj pár obchodných zmlúv, ktoré sa však netýkajú písania, a posledná vôľa. A to je všetko. Neexistujú záznamy o Shakespearovom vzdelaní a dokonca ani jediný rukopis divadelnej hry, ktorý by napísal priamo William.

FAKTY X: Natočili cestovateľku v čase? V Chaplinovom filme je podozrivá žena

V desaťročiach, ktoré nasledovali po Shakespearovej smrti, sa našlo viacero spisovateľov, ktorí sa prehlasovali za majstrových životopiscov. Rýchlo však zistili, že o Williamovom živote chýbajú poriadne dôkazy. Väčšina dokumentov, ktoré títo muži objavili, boli podvodné, alebo plné chýb. Mark Twain dokonca raz povedal: „Na základe toho, čo vieme a sme schopní to aj dokázať, môžeme konštatovať akurát to, že Shakespeare zo Stradfordu v živote žiadnu hru nenapísal."

Ale ak nie on, tak kto?

FAKTY X: Shakespeare možno oklamal celý svet: Je autorom jeho diel niekto iný?

Edward de Vere
17. gróf z Oxfordu bol dvorným básnikom kráľovnej Alžbety I. a zastával post kráľovského komorníka. V niektorých Shakespearových hrách sa vyskytujú zvraty, ktoré skutočne odrážajú udalosti z de Verovho života a niektorí z tých, ktorí zasvätili život skúmaniu Williamových hier, veria, že kódy v Shakespearovej próze v skutočnosti hovoria o tom, že autorom diel je Edward de Vere.

FAKTY X: Shakespeare možno oklamal celý svet: Je autorom jeho diel niekto iný?

Francis Bacon
V roku 1856 sa prvýkrát objavili názory, že skutočným autorom diel by mohol byť korzár a admirál Francis Bacon. Vraj štýl jeho písania až priveľmi pripomínal štýl Shakespeara. Žiadne priame dôkazy tomu ale nenasvedčujú.

FAKTY X: Shakespeare možno oklamal celý svet: Je autorom jeho diel niekto iný?

Christopher Marlowe
Marlowe bol Shakespearovým súčasníkom a taktiež pôsobil ako dramatik. Je možné, že sa dokonca osobne poznali. Marlowe zomrel 30. mája 1593 pri krčmovej bitke, ale jeho nasledovníci, takzvaní „marvoliáni", si myslia, že išlo o podfuk.

FAKTY X: Zmiznutie posádky krásnej plachetnice: Kam sa podelo 11 mužov?

Christopher podľa nich predstieral smrť, aby sa vyhol väzeniu, keďže čelil obvineniam z ateizmu. Potom mal vystupovať práve pod menom William Shakespeare.

FAKTY X: Shakespeare možno oklamal celý svet: Je autorom jeho diel niekto iný?

William Stanley
Je jedným z najsilnejších kandidátov na autorstvo. 6. gróf z Derby mal vlastný divadelný súbor (Derby´s Men) a často sa podpisoval ako Will. Podnikol viacero ciest po Európe, a tak mohol pochytiť zvyky z mnohých krajín a miest, ktoré potom využil vo svojich hrách. Manželstvom s Elizabeth de Verovou sa tiež stal príbuzným Williama Cecila, o ktorom mnohí predpokladajú, že bol predlohou pre postavu Polonia z hry Hamlet.

FAKTY X: Shakespeare možno oklamal celý svet: Je autorom jeho diel niekto iný?

Roger Manners
V roku 1907 vyslovil nemecký literárny kritik Karl Bleibtreu hypotézu, že skutočným Shakespearom bol 5. gróf z Rutlandu. Manners si vzal za manželku dcéru básnika Phillipa Sydneyho a pár mal potom spoločne tvoriť „Shakespearove" diela. Proti tomu však hrá najmä argument, že keď vyšla prvá shakespearovská hra, mal Manners len 16 rokov.

Viacerí autori
Existuje teória, že za vznikom Shakespearových diel bola v skutočnosti skupina autorov pod vedením skúseného spisovateľa, napríklad Francisa Draka. Autorom teórie je americký spisovateľ Joseph Hart, ktorý o nej písal už v roku 1848, a neskôr naňho naviazala aj dramatička Delia Baconová.

FAKTY X: Vraždy, ktoré otriasli svetom: Matka zabila osem novorodencov

V prospech väčšiny kandidátov hovorí fakt, že ako aristokrati boli dostatočne vzdelaní, aby vedeli písať a umelecky tvoriť. Navyše sa v čase, keď žili, považovalo spisovateľské remeslo za podradné pre šľachtu. Bolo by teda logické, keby niekto z nich vystupoval pod pseudonymom, alebo keby presvedčil nejakého bezvýznamného autora, aby hry vydával za svoje. Pravdu sa možno nikdy nedozvieme.

Autor: Liam
Foto: Public Domain

DISKUSIA
9.10. 2019 10:00
Diskusia