MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Sam zo žumpy: Kým bol muž, ktorého brutálne zavraždili?

Asi 60 kilometrov juhovýchodne od kanadského Edmontonu leží malé mestečko Tofield. Stojí tu farma manželov McLeodovcov, ktorí ju vlastnili v 70. rokoch 20. storočia, no žili to len sporadicky. V apríli 1977 práve vyčerpávali žumpu, keď našli čosi, čo im potom mesiace nedalo spávať. Niekto ich žumpu využil, aby sa zbavil tela. Vznikol tak jeden z najzáhadnejších prípadov kriminalistiky.

Vyšetrovanie ukázalo, že muža, ktorý dostal prezývku „Sam zo septiku", niekto pred smrťou kruto mučil. Spočiatku pritom ani nevedeli určiť pohlavie mŕtvoly, pretože už bola v pokročilom štádiu rozkladu. Nešťastník bol priemerne vysoký, mal tmavé vlasy a pred smrťou vážil okolo 80 kíl. Mal na sebe biele tričko, košeľu a rifle a jeho vek odhadli na asi 28 rokov. Obeť však nedokázali identifikovať. Nemala pri sebe peňaženku a nenašli ju ani spadnutú v žumpe. Na tele našli viaceré popáleniny, niektoré od cigariet, iné od letlampy. Na tele tiež boli modriny, ktoré nasvedčovali, že muža pred smrťou surovo bili. Ešte horšie veci ale odhalila pitva.

Samovi niekto zmrzačil pohlavné údy a potom ho strelil z pištole raz do hlavy a raz do hrude. Už mŕtveho ho hlavou napred hodili do žumpy. Vrahovia chceli urýchliť rozklad haseným vápnom, ale to pôsobilo presne opačne a rozklad spomalilo.

FAKTY X: Vraždy, ktoré otriasli svetom: Matka zabila osem novorodencov

Keďže sa nepodarilo určiť totožnosť obete, dali jej vyšetrovatelia prezývku a pokúsili sa zistiť čo najviac. Lenže všetky ich snahy zlyhali. Sama zo žumpy akoby nik nepoznal, nepomohli ani identifikačné kresby. Dokonca aj dnes po vyše 40 rokoch sa prípad nikam nepohol. Policajti poslali Samove zubné záznamy k 800 dentistom v celej Kanade, ale zbytočne.

Hoci sa nepodarilo zistiť meno obete, o zločine vieme dosť veľa. Vyšetrovatelia napríklad objasnili, že vrahovia museli dobre poznať Tofield a jeho okolie. Vedeli, že farma býva zriedkakedy obývaná a telo tak dlhú dobu nikto nenájde. V tom sa však prerátali. Lekári odhadli, že Sam bol v žumpe len štyri mesiace až jeden rok.

FAKTY X: Nevzdelaný muž zanechal šifry, ktoré nerozlúštila ani FBI. Kto ho zabil?

Pitva tiež ukázala, že obeť v detstve prekonala vážnu chorobu postihujúcu zuby a kosti. Musela sa liečiť v nemocnici, ale patológ túto možnosť ďalej neskúmal. Preto trvalo dva roky, kým sa vyšetrovatelia rozhodli ísť po tejto stope. Nechali telo exhumovať a podrobili ho dôkladnejšiemu testovaniu. Špecialista vykonal 125 meraní lebky a analyzoval ich, vďaka čomu zistil prekvapujúce veci.

Sam bol o sedem rokov starší, než sa pôvodne myslelo, a bol potomkom pôvodných obyvateľov Ameriky. Policajti sa báli, že tento fakt mohol pri identifikácii obete zavádzať, a tak nechali vytvoriť nové identifikačné kresby. Ani tie však nepomohli. Prešli ďalšie štyri roky a napriek tomu, že policajti zverejnili aj také detaily prípadu, aké bežne nezverejňujú, nezistili nič ďalšie.

FAKTY X: Upír v ľudskej koži: Vyčíňaniu beštie podľahli štyri dievčatá

Vražda Sama zo žumpy tak dodnes ostáva záhadou. Možno však bolo čosi pravdy na klebete, ktorá kolovala po Tofielde. Vravelo sa, že Samovi niekto odrezal genitálie, lebo išlo o pedofila, ktorého prichytili pri čine. Táto verzia sa však nikdy oficiálne nepotvrdila.

Autor: Liam
Foto: Public Domain

DISKUSIA
28.10. 2019 10:00
Diskusia