MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Ruské mesto Oziorsk bolo desaťročia utajené: Z dôvodu mrazí

Mesto nebolo na mapách, nebolo na žiadnych dopravných značkách a jeho obyvatelia oficiálne neexistovali. Ruské mesto Oziorsk, jeho obyvatelia a jeho poslanie boli desaťročia tajný projekt Sovietskeho zväzu. Spoznajte jeho príbeh, z ktorého vás až zamrazí.

FAKTY X: Ruské mesto Oziorsk bolo desaťročia utajené: Z dôvodu mrazí
Černobyľ nie je jediné Ruské mesto, ktoré je uzavreté. Mesto Oziorsk bol prvý sovietsky projekt, v ktorom vyrábali plutónium. Tento projekt bol tajný a verejnosť celé desaťročia netušila, že také mesto alebo komplex na výrobu plutónia existujú. So zakladaním tajných miest prišiel už Stalin a dodnes bolo odtajnených 42 uzavretých miest. Až mráz behá po chrbte z toho, že pravdepodobne existuje ešte 15 takýchto miest, ktoré ešte stále nie sú odtajnené.

V roku 1945 začalo približne 40-tisíc väzňov z 12 pracovných táborov v spolupráci s jadrovými fyzikmi stavať podzemné jadrové zariadenie. Väzni spracovali s vidinou skrátenia trestu - mohli sa rozhodnúť medzi 25 rokmi ťažkej práce na Sibíri alebo 5 rokov v podzemí Oziorsku. Prvá jadrový reaktor postavili za 18 mesiacov a následne pracovali na výstavbe okolia. Väzni netušili, že si podpísali trest smrti. Pri vystavení sa tak rozsiahlej radiácii nemohol nikto z nich prežiť päť rokov, aby sa dostali na slobodu. V roku 1947 bolo založené mesto Oziorsk, ktoré bolo ohraničené dvojitým ostnatým plotom, ale na mapu sa dostalo až v roku 1994.

FAKTY X: Zásah mimozemšťanov? Policajt zmizol ako v sci-fi filme

Oziorsk sa stal rodiskom sovietskeho programu atómových zbraní a tiež jedným z najkontaminovanejších miest na planéte. Medzi rokmi 1945 a 1957 jadrová fabrika uvoľnila veľké množstvá rádioaktívnej látky do okolia. Nebezpečný odpad sa dostal aj do neďalekej rieky a pravdepodobne aj do Arktického oceánu. Vedci predpokladajú, že rádioaktívna kontaminácia je dvoj až trojnásobne intenzívnejšia, než po nehode v Černobyľskej jadrovej elektrárni.

V roku 1957 sa v Oziorskom jadrovom závode stala nehoda. Nesprávne skladovaný podzemný tank s tekutým jadrovým odpadom explodoval a kontaminoval desiatky tisíc štvorcových kilometrov okolitého územia. Približne 470-tisíc ľudí bolo vystavených radiácii a následne mnoho ľudí zomrelo na rakovinu vyvolanú radiáciou.

Richard Kuklinski: Mafiánsky zabijak nepoznal cit

Napriek zdravotným rizikám, ktoré život v Oziorsku prináša, 80-tisíc obyvateľov mesta na utajené obdobie v uzavretom meste nespomínajú zle. Sovieti všetko pred nimi zahladili pod koberec a tri desaťročia popierali, že by sa čokoľvek život ohrozujúce v meste udialo.

Ľudia, ktorých presťahovali do uzavretého mesta, mohli využívať privilégiá, o akých mohli ostatní obyvatelia Sovietskeho zväzu iba snívať. Dobre platená práca, kvalitné vzdelanie a pekné bývanie boli v Oziorsku samozrejmosťou. Na rozdiel od iných kútov Sovietskeho zväzu, v Oziorsku si žili ako v bavlnke a mali všetkého dostatok, vrátane exotického ovocia, sladkostí, kvalitného oblečenia a parfumov. Žili v presvedčení, že sú vyvolení a boli pyšní na to, kde môžu žiť.

FAKTY X: Na Riverdaleskej ceste nájdete bránu do pekla i rozzúrených duchov

Oziorsk je domovom už viac, než troch generácií ľudí a tiež väčšiny jadrových zásob Ruska. Je zvrátené, že mnohí obyvatelia si dodnes pochvaľujú život na mieste, ktoré je prezývané aj „Cintorín Zeme".

DISKUSIA
5.6. 2019 10:00
Diskusia