Americká oblasť 51 je známa nielen v USA, ale po celom svete. Údajne má ísť o najviac stráženú vojenskú základňu na svete. Rusi však za svojimi najväčšími konkurentmi v ničom nezaostávajú. Tiež majú svoj tajný vojenský areál, ktorému sa hovorí ruská Oblasť 51. K čomu Rusi túto utajenú oblasť využívajú?

FAKTY X: Ruská oblasť 51

Americká špionážna družica ešte v 90. rokoch  minulého storočia zistila, že v okolí ruskej hory Jamantau - v oblasti južného Uralu, v blízkosti mesta Ufa, vykonávali Rusi nejaké podozrivé výkopové práce. Podľa satelitných snímok, ktoré americké špionážne družice z tejto oblasti robia nepretržite už viac ako dvadsať rokov, Američania vyvodili závery, že pod horou Rusi údajne ukrývajú obrovskú podzemnú základňu, ktorá má byť pred verejnosťou prísne utajená.

Ešte v roku 1995 sa preto americký politik Wayne Curtis Weldon pri návšteve Moskvy pýta jedného zástupcu ruského ministerstva vnútra na tajomnú oblasť. Zástupca ministerstva o tejto oblasti nikdy nepočul, preto poveril svojho asistenta, nech o komplexe Jamantau zistí viac informácií. Ako si spomína sám Weldon, asistent sa o 20 minút vrátil späť, a s vydeseným hlasom hovoril, že o tejto oblasti nemôže americkému politikovi podávať žiadne informácie. Prečo?

FAKTY X: Ruská oblasť 51
Prísne tajný komplex?
Oblasť okolo hory Jamantau je dodnes prísne uzatvorená, no nikto nevie povedať z akého dôvodu. Preto z toho väčšina odborníkov usudzuje, že tam Rusi  skrývajú niečo tajomné. Celý komplex je podľa dostupných informácií budovaný asi od roku 1990, a vedia o ňom len vysoko postavení armádni dôstojníci. Americkí politici na základe vyhodnotených informácií od CIA a z ďalších zdrojov predpokladajú, že celý komplex od horou Jamantau má mať až 400 kilometrov štvorcových, čo je približne rozloha Prahy.

Americký kongres dokonca v roku 1997 vydáva prehlásenie, v ktorom upozorňuje, že Rusko vynakladá v oblasti Jamantau obrovské finančné prostriedky – má to byť viac ako 6 miliárd dolárov! Podľa nepotvrdených správ je údajný podzemný komplex akýmsi samostatným svetom vo svete. V desiatkach kilometrov dlhých chodbách sa predpokladajú podzemné železnice dlhé niekoľko kilometrov, ktoré môžu prepravovať objemné náklady či osoby. Celý komplex má byť vybavený veľkými skladmi s jedlom, oblečením, muníciou, ale aj vlastnými záložnými zdrojmi energie, ktoré dokážu celú základňu zásobovať nezávisle na svojom okolí.

Z toho väčšina odborníkov usudzuje, že celý podzemný komplex má pretlakový systém vzduchu, so špeciálnymi filtračnými ventilačnými vstupmi. Komplex Jamantau tak môže byť údajným úkrytom, kam sa v prípade hypotetickej 3. svetovej vojny alebo nejakej rozsiahlej apokalypsy, môže ukryť ruská politická a ekonomická elita. Má sa sem zmestiť až 60 tisíc ľudí! Úkryt má mať okrem stovky bytov, aj vlastnú nemocnicu, zdroje vody, televíznu stanicu, a dokonca aj jadrovú elektráreň. Môžu sa tieto domnienky Američanov zakladať na pravde? Ukrýva sa pod horou Jamantau špeciálny úkryt?

Američania síce nemajú k dispozícii žiadne priame svedectvo, no napriek tomu sa dá predpokladať, že v tejto oblasti skutočne Rusi niečo vybudovali, a prísne to strážia. Podľa bývalých ruských agentov KGB je vraj táto základňa priamo podriadená ruským prezidentom. Či to je naozaj tak, sa asi len tak ľahko nedozvieme. Isté je však jedno, nejaká ruská Oblasť 51 skutočne existuje.