MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Reinkarnácia Dorothy Eadyovej: Bola skutočne faraónovou milenkou?

Reinkarnácia fascinuje ľudstvo už tisícročia. Jej obhajcovia používajú príbeh Dorothy Eadyovej ako typický príklad toho, že posmrtné prevteľovanie skutočne existuje. Z rozprávania ženy, ktorá sa narodila v Írsku, ale niečo ju neustále ťahalo do Egypta, behá po chrbte mráz.

FAKTY X: Reinkarnácia Dorothy Eadyovej: Bola skutočne faraónovou milenkou?
Narodila sa ako Dorothy Louise Eadyová írskym rodičom v Londýne v roku 1904. Keď mala tri roky, v jeden deň ráno spadla zo schodov a prehlásili ju za mŕtvu. Matka a otec ju začali oplakávať, no večer sa stalo niečo neuveriteľné: ich dcéra sa prebrala. Rodičia to považovali za zázrak, no netrvalo dlho, kým pochopili, že už nejde o tú istú Dorothy, ktorá spadla zo schodov.

FAKTY X: Matka, ktorá sa stretla s deťmi zo svojho minulého života

V roku 1908 Eadyovci navštívili Britské múzeum a prvýkrát spozorovali čudné správanie svojej dcéry. Štvorročné dieťa sa malo po správnosti medzi rôznymi artefaktmi nudiť, no dial sa pravý opak. V sekcii venovanej Egyptu začalo dievča bozkávať nohy sôch, potom si sadlo k nohám vystavenej múmie a odmietalo odísť. Keď ju matka odnášala, Dorothy kričala: „Pusti ma, to sú moji ľudia!"

Po tomto výlete začalo mať dievča čudné sny o budovách podpretých stĺpmi a obklopených bujnou vegetáciou. Často upadalo do smutnej nálady a trvalo na tom, aby ho rodičia vzali domov. Keď mu tvrdili, že je doma, neverilo.

FAKTY X: 3 neuveriteľné zmŕtvychvstania, ktoré veda nevie vysvetliť

O niekoľko mesiacov sa Dorothy dostala k fotkám, na ktorých boli rôzne scenérie z Egypta a zobrazovali aj pamiatky zo staroveku. Na jednej z nich sa nachádzal Chrám Setiho I. v Abyde. Dorothy utekala s fotkou za otcom a povedala mu: „Toto je môj domov. Tu som kedysi žila." Jej sny o budove so stĺpmi začali dávať zmysel.

FAKTY X: Reinkarnácia Dorothy Eadyovej: Bola skutočne faraónovou milenkou?
Detstvo, pubertu i časť mladosti strávila študovaním materiálov o starovekom Egypte. Venovala sa aj reinkarnácii, odmietla však uveriť, že by niečo také bolo možné.

Ako 29-ročná si vzala Egypťana Abdela Maguida a konečne sa vydala do Egypta. S manželom sa presťahovali do Káhiry, kde Dorothy čoskoro porodila syna. Pomenovala ho Seti podľa faraóna z 19. dynastie a stala sa známou ako Omm Sety, teda „Matka Setiho".

Manželstvo bolo pomerne krehké. Omm Sety venovala väčšinu času štúdiu egyptológie, Abdela to však nezaujímalo. Navyše často vídal manželku v pomerne čudných stavoch. Často v noci vstávala a nereagovala na jeho slová. Len si sadla za stôl a písala hieroglyfy. Jej zápisky mali napokon 70 strán a údajne pojednávali o jej predošlom živote. Manželstvo sa nakoniec rozpadlo, Abdel odišiel do Iraku a zanechal Omm v Káhire.

FAKTY X: Potvrdená reinkarnácia indického chlapca - vrátil sa tam, kde žil a zomrel

Podľa nočných zápiskov bola Omm Sety kedysi Egypťankou menom Bentrešyt. Vychovávali ju ako kňažku v chráme Kom El Sultan a keď mala 14 rokov, zamiloval sa do nej faraón Seti I. Dievča otehotnelo napriek tomu, že zložilo sľub čistoty. Nechcelo však dopustiť, aby faraóna niekto obvinil z poškvrnenia kňažky, a tak spáchalo samovraždu.

Setiho jej smrť zronila. Často navštevoval miesto, kde bola Bentrešyt pochovaná, a sľuboval, že po smrti a vstupe do egyptského podsvetia si ju vezme za manželku.

FAKTY X: Reinkarnácia Dorothy Eadyovej: Bola skutočne faraónovou milenkou?
Zdá sa to neuveriteľné, no Omm Sety presvedčila aj mnohých skeptikov o tom, že je skutočne reinkarnovanou kňažkou zo starovekého Egypta. Stalo sa tak v roku 1956 potom, ako sa úspešne uchádzala o miesto asistentky jedného zo štátnych archeológov. Stala sa vôbec prvou ženou na podobnej pozícii. A práve na základe je „spomienok" dokázali archeológovia nájsť Palácovú záhradu v Abydose, ktorá dovtedy unikala ich pozornosti. Podarili sa im aj ďalšie nálezy, a to práve vďaka tomu, čo si Omm Sety pamätala z minulého života.

Dôkaz reinkarnácie? Príbeh dvojičiek, z ktorého mrazí

Prakticky celý zvyšok života strávila v Abydose, kde sa venovala štúdiu a skúmaniu pamiatok. Stala sa takmer rovnako vyhľadávanou atrakciou ako samotný chrámový komplex. Zomrela v roku 1981. Bol jej život dôkazom toho, že reinkarnácia skutočne existuje? Mnohí tomu veria.

DISKUSIA
22.2. 2019 8:00
Diskusia