MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Pyramídy ako v Egypte: čo sa ukrýva pri Bermudskom trojuholníku?

Málokto si asi ešte spomenie na to, že v roku 2001 svet obletela veľká senzácia. Kanadský vedec Paul Weinzweig a jeho manželka Paulina Zelitsky, ktorí pracovali pri kubánskom pobreží, objavili na dne mora staroveké mesto.

FAKTY X: Pyramídy ako v Egypte: čo sa ukrýva pri Bermudskom trojuholníku?
Vek mesta sa odhadoval na 50-tisíc rokov, čo však bolo z historického hľadiska podľa archeológov nemožné. Nezapadalo to totiž do zaužívanej histórie. Pred 50-tisíc rokmi predsa nikto nemohol postaviť mesto, keď žiadna vyspelá civilizácia v tom čase ešte nemala existovať. Opak je však pravdou.

Objav, o ktorom sa radšej mlčalo
Napriek tomu, že pred pätnástimi rokmi bol tento veľkolepý objav svetovou senzáciou, a všetci významní vedci a archeológovia sa dušovali, že staroveké mesto na dne mora preskúmajú, po niekoľkých rokoch sa na všetko akosi zabudlo. Bol to zámer alebo tento objav nestál ani za skúmanie?

Prečo stíchli všetky médiá a objave sa už nehovorilo? Ponúka sa nám len jedna odpoveď - nález starovekého mesta na dne mora nezapadal do zaužívanej histórie ľudstva. Aj keď sa na dne mora našli štyri gigantické pyramídy, niekoľko sfíng a ďalšie významné architektonické štruktúry, poprední archeológovia aj médiá mlčali.

FAKTY X: Pyramídy ako v Egypte: čo sa ukrýva pri Bermudskom trojuholníku?
Španielsky investigatívny novinár Luis Mariano Fernández hovoril o tom, že toto staroveké mesto bolo objavené už pred niekoľkými desiatkami rokov, ale celý výskum bol pozastavený počas Kubánskej krízy. Podľa Fernándeza „vláda USA objavila toto miesto v priebehu Kubánskej krízy v 60. rokoch, kedy jadrové ponorky križovali v Mexickom zálive vo veľkých podmorských hĺbkach. Tie sa tak stretli s pyramídovými štruktúrami. Okamžite toto miesto obsadili a prevzali nad ním kontrolu, aby sa nedostalo do ruských rúk."

Pyramídy väčšie ako v Egypte
Na starodávnych štruktúrach na dne mora našla Paulina Zelitsky staré symboly, ktoré sa zhodovali s tými, ktoré našla na Kube, čo by bolo podľa nej dôkazom, že na Kube sa kedysi nachádzala vyspelá civilizácia. Staroveké mesto, ktoré sa našlo na dne mora bolo podľa všetkého zaplavené v dávnej minulosti stúpajúcou hladinou oceánov na konci poslednej doby ľadovej.

Vďaka podmorským automatizovaným ponorkám objavil archeologický tím okolo Pauline Zelitskej aj obrovské pyramídy, ktoré sa podobali egyptským pyramídam v Gíze, no boli omnoho väčšie. Kamene, z ktorých sa pyramídy skladali museli podľa odhadov vážiť desiatky ton.

FAKTY X: Pyramídy ako v Egypte: čo sa ukrýva pri Bermudskom trojuholníku?
Paulina Zelitsky povedala novinárovi Fernándezovi o civilizácii, ktorá mohla mesto postaviť, toto: „Keď sme publikovali prvé správy o tomto náleze, univerzita vo Veracruz bola veľmi zaujatá našou prácou a my sme urobili niekoľko fotografií tých štruktúr na dne mora. Špeciálne si ma pozval Institute of Anthrophology of the University Excavations. Oni robili štúdie na fragmentoch a ruinách Olméckej civilizácie. Keď antropológovia videli podmorské snímky mesta a niektoré monolity, symboly a rytiny, identifikovali ich ako zhodné s olméckymi motívmi. Boli tým prekvapení."

Mohli by všetky nálezy na dne mora pri kubánskom pobreží napovedať tomu, že sa jedná o pozostatky legendárnej Atlantídy? Hovorí sa totiž, že Olmékovia sa podľa legiend vyvinuli práve z ľudí, ktorí prežili zánik Atlantídy. Kto má záujem o to, aby sa o takomto významnom objave a prebiehajúcich výskumoch na dne mora nehovorilo, a fakty sa aj naďalej zamlčiavali?

DISKUSIA
29.3. 2016 10:00
Diskusia