Celých 40 rokov fungovala psychiatrická klinika Willowbrook ako miesto, kde mali liečiť mentálne narušené deti i dospelých. Podmienky pacientov tu však boli naozaj strašné. Až odhalenia zo strany médií vzbudili verejný záujem o túto inštitúciu, ktorá bola preplnená a nemala dostatok pracovníkov. Navyše sa za jej múrmi diali desivé veci, okrem iných aj experimenty s hepatitídou.

FAKTY X: Psychiatrická klinika Willowbrook: Mohli byť podmienky v nej ešte horšie?
Pokusy so žltačkou
Doktor Saul Krugman bol človekom, ktorý v rámci medicínskych pokusov neváhal prekonávať akékoľvek morálne zábrany. Psychicky chorých pacientov napríklad infikoval vírusom hepatitídy, len aby potom mohol testovať potenciálne účinné lieky.

FAKTY X: Charlie bez tváre: Kým v skutočnosti bol Zelený muž?

Možno si nahováral, že to robí pre väčšie dobro, nič to však nemení na fakte, že pacientov Willowbrooku v podstate zneužíval.

FAKTY X: Psychiatrická klinika Willowbrook: Mohli byť podmienky v nej ešte horšie?
Stiesnené podmienky
Kapacita kliniky sa pomerne naplnila. Zariadenie určené pre štyritisíc pacientov už v 60-tych rokoch minulého storočia ubytovávalo cez šesťtisíc ľudí. Žili v stiesnených podmienkach. Postele sa nachádzali len 30 centimetrov od seba, počet toaliet bol prudko nedostatočný. Problémových pacientov dokonca zatvárali do klietok, kde ich nechávali aj niekoľko dní vo vlastných výkaloch.

FAKTY X: Desivý hospic Waverly Hills, kde zomreli tisíce ľudí

Ošetrovatelia bez previerok
Kto chce dnes pracovať v psychiatrickej klinike, musí počítať s tým, že podstúpi rôzne druhy psychologických testov a komisia posúdi aj jeho súkromný život. Kedysi tomu tak nebolo. Do Willowbrooku brali kohokoľvek, ošetrovateľov nebolo nikdy dosť. Nik sa nepýtal, či dotyčný vôbec môže pracovať s deťmi a psychicky chorými ľuďmi. Bežne tu tak dochádzalo k psychickému, fyzickému i sexuálnemu zneužívaniu pacientov.

FAKTY X: Psychiatrická klinika Willowbrook: Mohli byť podmienky v nej ešte horšie?
Zbytočné úmrtia
Mnohí pacienti na klinike zomreli napriek tomu, že ich úmrtiam sa dalo jednoducho zabrániť. Občas sa dokonca stalo, že sa niektorí zadusil pri jedení, bežnejšie však dochádzalo k úmrtiam na chrípku či osýpky.

Záujem médií

Kliniku otvorili v roku 1947 a až o 18 rokov neskôr sa o ňu začali zaujímať aj politici a médiá. Senátor Robert Kennedy v roku 1965 uviedol: „Ľudia tu žijú v špine, z oblečenia im ostávajú len potrhané handry, Izby sú nepohodlné a o nič lepšie než klietky, do ktorých v zoologických záhradách zatvárame zvieratá." Zdvihol tak povedomie o podmienkach v psychiatrických nemocniciach, Willowbrook však naďalej fungoval ako predtým.

FAKTY X: Únos dvojročnej Pauline: Prípad obklopený desivými tajomstvami

V roku 1972 sa však v televízii objavila reportáž investigatívneho novinára Geralda Riveru. Pojednávala o hrubom zneužívaní dospelých i detí, nevyhýbala sa ani znásilneniam. Po jej zverejnení sa konečne začali ozývať príbuzní pacientov, spisovali sa žaloby, tlačilo na súdy. Utrpenie pacientov Willowbrooku sa tak pretavilo aspoň do novej legislatívy, ktorá oveľa účinnejšie stanovovala podmienky, v akých majú ľudia v podobných ústavoch žiť.

Samotný Willowbrook, ktorý bol kedysi najväčšou psychiatrickou liečebňou v USA, zatvorili v roku 1987. Dnes je veľká časť komplexu súčasťou internátov Univerzity na Staten Islande, za jeho múrmi by sme však rozhodne bývať nechceli.