MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Prežila Anastázia Romanová popravu ruskej cárskej rodiny?

Vo februári 1920 sa rozrušená mladá žena pokúsila spáchať samovraždu skokom do jedného z Berlínskych kanálov. Zachránili ju okoloidúci a neskôr bola prevezená do blázinca. Tu pri vyšetreniach neustále opakovala zvláštnu vec. Tvrdila, že je veľkovojvodkyňou Anastáziou Romanovou, najmladšou dcérou zosnulého ruského cára Michala II. Mohla naozaj prežiť vyvraždenie cárskej rodiny?

Cár prišiel o moc po revolúcii v marci 1917. Nahradila ho dočasná vláda, ktorú po búrlivých udalostiach v novembri toho istého roku zvrhli boľševici na čele s Leninom. Vypukla občianska vojna medzi prokomunistckými jednotkami a ich oponentami. Lenin v snahe zabrániť tomu, aby Michala II. oslobodili lojalisti, vydal rozkaz na popravu celej cárskej rodiny. 16. júla 1918 panovníka, jeho manželku, syna a následníka trónu Alexeja a štyri dcéry zastrelili.

FAKTY X: Pápežka Jana mohla naozaj existovať, našli sa nové dôkazy

Žena so samovražednými sklonmi v Berlíne však tvrdila čosi iné. Tvrdila, že je najmladšou dcérou Michala II. a počas popravy ju streľba, ktorá zabila zvyšok jej rodiny, len zranila. Následne ju mal zachrániť boľševik Alexander Čajkovskij, ktorý ju ošetril, nechal uzdraviť a prepašoval mladú ženu do Bukurešti. Tu mala žiť pod menom Anna Čajkovská ako Alexandrova družka. Jej záchrancu však v roku 1920 zabili a dieťa, ktoré spolu mali, musela dať údajná Anastázia do sirotinca. Zúfalá potom ušla do Berlína, kde sa pokúsila zabiť.

FAKTY X: Mŕtvy chlapec v krabici: Kým mohlo byť Neznáme dieťa Ameriky?

Tvrdenia ženy, ktorá sa prehlásila za následníčku ruského trónu, vyvolali búrlivú debatu. Jedni jej verili, veď sa naozaj verne podobala na veľkovojvodkyňu Anastáziu z fotografií. Tí, ktorí ju označovali za podvodníčku, naopak poukazovali na fakt, že žena nevie po rusky, jej podporovatelia však oponovali, že môže ísť o čiastočnú stratu pamäte spôsobenú traumatizujúcim zážitkom. V hre bolo aj ohromné bohatstvo v podobe panovníckeho pokladu. Na ten by mala žena v prípade, že by sa potvrdilo jej následníctvo na ruský trón, nárok.

FAKTY X: Prežila Anastázia Romanová popravu ruskej cárskej rodiny?

Anna si medzitým zmenila priezvisko na Andersonová a vytrvalo odmietala hovoriť zo vzdialenejšími cárovými príbuznými. S niektorými sa však predsa len v krátkosti zhovárala a niektorí z nich boli presvedčení, že jej detailné znalosti z prostredia panovníckeho dvora mohol poznať len zasvätený človek.

V troch súdnych pojednávaniach sa Anna Andersonová snažila dokázať, že je následníčkou cárskeho trónu. Ani jeden z rozsudkov však nehral v jej prospech. Zomrela vo februári 1984.

V ZSSR sa historikom podarilo v roku 1979 nájsť miesto, kde boli pochované ostatky cárskej rodiny. V roku 1994 analýza DNA dokázala, že ide o Mikuláša II. a jeho príbuzných. Dve kostry však chýbali: Alexejova a Anastáziina. Boľševici sa údajne po poprave pokúsili všetky telá spáliť a začali najmenšími: následníkom trónu a cárovou najmladšou dcérou. Mali ich spáliť na popol, kompetentní však rozhodli, že to trvá príliš dlho, a tak zvyšné mŕtvoly naložili do kyseliny a uložili do bane.

FAKTY X: Čínsky Jack Rozparovač zmrzačil 11 žien. Kde je brutálny vrah dnes?

Analýza DNA Anny Andersonovej objasnila aj jej tvrdenia. Skúmalo sa tkanivo, ktoré jej odobrali počas operácie v roku 1979 a porovnaním so vzorkami DNA žijúcich Romanovcov sa zistilo, že žena nebola cárovou dcérou a ani jeho príbuznou.

Prišlo sa aj na to, že v roku 1927 v Berlíne zmizla poľská slúžka Franzisca Schankowská. Stalo sa tak v ten istý deň, keď Annu vytiahli z kanála po neúspešnom pokuse o samovraždu. Analýza DNA Franzsiciných príbuzných potvrdila príbuzenstvo s Annou Andersonovou na 99,6 percenta. Zdá sa teda, že veľkovojvodkyňa Anstázia naozaj zomrela rukou boľševikov.

DISKUSIA
6.11. 2019 8:00
Diskusia