Bratia Ronnie a Reggie Krayovci vlastnili v Londýne desiatky nočných klubov a užívali si nablýskaný celebritný život, ale zároveň boli zodpovední za brutálne vraždy. Spoznajte príbeh dvojičiek Ronnieho a Reggieho, ktorí boli v 60. rokoch minulého storočia kráľmi londýnskeho podsvetia.

FAKTY X: Podnikatelia s krvavými rukami: Dvojičky Ronnie a Reggie
Ronnie (vľavo) a Reggie Krayovci. Zdroj foto: allthatsinteresting.com

Vyčíňali už od mladosti
Ronnie a Reggie Krayovci sa narodili desať minút po sebe 24. októbra 1933 v Londýnskej štvrti Hoxton a už od útleho detstva sa túžili stať niekým. Venovali sa boxu a stali sa amatérskymi šampiónmi. Práve pri boxe sa prejavila ich povaha - Reggie bol pokojnejší, disciplinovanejší boxer, zatiaľ čo jeho brat Ronnie túžil vyhrať za každých okolností.

FAKTY X: Zmiznutie šesťročného Timmothyho Pitzena je dodnes záhadou

Bratia začali zápasiť aj na ulici, čím sa dostali do prvých vážnejších problémov. Ako 16-roční napadli konkurenčnú skupinu a polícia ich fyzicky spacifikovala. V roku 1951 si odpykávali mesačný trest vo väzení za napadnutie policajta, ale ani za sa nevyhli vyčíňaniu. Dvojičky vyliali obsah vedra s výkalmi na dozorcu a podpálili vlastné postele.

Netrvalo dlho a bratia Krayovci spáchali ozbrojenú lúpež a únos. Otvorili si malý klub v Londýne a dostali sa do podsvetia.

Podnikatelia s krvavými rukami
Inšpiráciou bol pre nich boss britského podsvetia - Billy Hill, ktorý mal v rukách celú londýnsku štvrť Soho v 50. rokoch. Gangster žil v luxuse a za krvavé peniaze si užíval najmä na juhu Francúzska a v Maroku. Aj bratia Krayovci financovali svoje podnikateľské aktivity z kriminálnych činností.

Výpalníctvo, ozbrojené lúpeže a predaj cigariet z čierneho trhu im umožnili rozšíriť sieť svojich klubov v Londýne. Obaja bratia sa neštítili pri svojich „podnikateľských aktivitách" použiť hrubé násilie. Napríklad, v roku 1954 Ronnie zaútočil mačetou na členov Maltského gangu.

Dobré meno sa bratia Krayovci snažili ochrániť tým, že prispievali na charitu, ale ani to nestačilo, keďže časom mal Ronnie čoraz vážnejšie problémy so sebaovládaním. To až do takej miery, že v roku 1956 rozrezal a ubodal muža bajonetom a potom ho ubil do bezvedomia, za čo si odsedel vo väzení tri roky.

FAKTY X: Elisabeth Fritzl: 24 rokov väznená a týraná vlastným otcom

Kým si Ronnie odpykával trest, Reggie sa venoval rozvoju ich spoločného podnikania a tiež ich kriminálnym aktivitám. V roku 1957 Reggie otvoril ich klub s názvom „the Double R" a založil ich vlastný gang, ktorý nazval „the Firm".

Ronnie upadol vo väzení do psychózy a diagnostikovali mu paranoidnú schizofréniu. Liečba i väzenie sa podpísali na tom, že po návrate z väzenia sa Ronnie začal výraznejšie líšiť od brata. Mal mohutnejšiu tvár i telo a bol výbušnejší.

Králi 60. rokov s chuťou na mužov a vraždy
Vďaka Reggieho snaženiu sa Krayovci stali celebritami v kriminálnom svete a vlastnili približne 30 populárnych nočných klubov vo východnej časti Londýna. Boli úspešní a mohli si dovoliť byť kým chceli a robiť čo chceli.

Ronnie bol čoraz otvorenejší o svojej bisexuálnej orientácii a stretával sa s mnohými vysoko postavenými homosexuálmi, nevynímajúc politikov, hercov a podnikateľov. Začal si s vplyvným Lordom Boothbym, ktorý bol členom konzervatívnej strany. Politik mal tajnú záľubu v sexuálnych pôžitkoch s mladšími mužmi, čo sa strane nepáčilo, keďže homosexualita bola v 60. rokoch v Británii trestná. Keď sa škandál prevalil a médiá začali Boothbyho spájať s Krayom, milenci zaplatili 40-tisíc libier, aby ich už v článkoch nespájali.

FAKTY X: Smrť Marilyn Monroe: Naozaj to bola samovražda?

Reggie bol vraj tiež bisexuál, ale prevažoval uňho záujem o ženské pohlavie. V roku 1960 začal chodiť s Frances Shea, ktorá bola sestrou jedného z členov ich gangu, a po piatich rokoch vzťahu sa s ňou oženil.

Krayovci začali spolupracovať s mafiou z amerického New Yorku, ktorá bola známa vraždením vo veľkom, čo fascinovalo najmä Ronnieho, ktorý chcel mať vraždiacu mafiu aj v Londýne. Znamenalo to zrod transatlantickej krminálnej aliancie. Toto spojenie s Američanmi spôsobilo napätie v Londýne, pretože Krayovci chceli pomocou násilia a vrážd rozšíriť svoje pôsobenie aj vo východnej časti Londýna, čo sa nepáčilo gangu Richardsonovcov. Napätie rástlo a v decembri 1965 boli spáchané dva pokusy o vraždu dvojičiek Ronnieho a Reggieho.

Zradili ich najvernejší
V marci 1966 bol zavraždený Dickie Hart, člen gangu Krayovcov, a podozrenia padali na člena gangu Richardsonovcov Georgea Cornella. O mesiac neskôr prišiel Cornell do jedného z klubu Krayovcov, čím zneuctil ich územie. Ronnie ho hneď po príchode pred očami všetkých prítomných strelil rovno do hlavy. Policajti Ronnieho síce zatkli, ale členovia ich gangu sa postarali, aby ho nikto neusvedči. Keď mala barmanka identifikovať Ronnieho medzi inými mužmi, povedala, že si nepamätá žiadne tváre a tak Ronnie nebol za vraždu potrestaný. O rok neskôr vraždil aj Reggie.

V roku 1967 sa Reggieho manželstvo začalo rozpadať. Shea podala žiadosť o rozvod, lebo Reggie bol denne opitý a slovne ju tyranizoval. Shea bola v manželstve tak zúfalá, že 7. júna spáchala v ich byte samovraždu - predávkovala sa liekmi.

FAKTY X: Zmiznutie 15-ročnej Emanuely vo Vatikáne: Uniesli ju pedofili?

Smrť manželky Reggieho rozhodila natoľko, že brutálne zavraždil Jacka McVitieho, ktorému sa nepodarilo zavraždiť Leslieho Payna, finančného poradcu Krayovcov. Reggie chcel na McVitieho vystreliť, ale zasekla sa mu zbraň. Pomocník držal McVitieho na zemi a Reggie ho zabil brutálnym spôsobom - pobodal mu tvár, brucho a hrudník a potom mu podrezal hrdlo. McVitieho telo sa nikdy nenašlo.

Krayovcov polícia vyšetrovala už dlho, ale až keď ich začali zrádzať členovia ich vlastného gangu, sa podarilo dvojičky usvedčiť z kriminálneho vyčíňania. Zatkli ich 9. mája 1968 v byte ich matky a dostali doživotie za mrežami. Ale ani vo väzení nezaháľali a spoza mreží dohadzovali celebritám bodyguardov. Medzi ich klientmi bol údajne aj spevák Frank Sinatra.

Ronnie zomrel v marci 1995 vo veku 61 rokov na srdcový infarkt a Reggie bol v roku 2000 prepustený na milosť, keďže mu bola diagnostikovaná rakovina močového mechúra v najvyššom štádiu a po pár týždňoch na slobode zomrel.