MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Pirátsky poklad z Dubového ostrova: Prečo ho dodnes nenašli?

Príbeh Oak Islandu, Dubového ostrova, je plný záhad a tragédií, napriek tomu dodnes priťahuje veľké množstvo ľudí. Nejde im pritom o ostrov samotný, ale o záhadný poklad, ktorý sa tu má nachádzať. Prečo ho dodnes nik nenašiel?

Oak Island je malý ostrov s rozlohou len 56 hektárov, ktorý sa nachádza pri pobreží kanadskej provincie Nové Škótsko. Lovcov pokladov sem priťahuje jama plná zlata. Oak Island funguje ako príznačné veľké X na pirátskych mapách, ktoré označuje polohu pokladu. Dokonca sa tu taký kríž nachádza. Je zostavený z veľkých balvanov, niektoré majú priemer aj 2,5 metra, a ramená písmena X sú dlhé desiatky metrov. Má ísť o dôkaz, že poklad sa tu skutočne nachádza. Nik ale nevie, kto vlastne tento kríž vybudoval.

FAKTY X: Pirátsky poklad z Dubového ostrova: Prečo ho dodnes nenašli?

Kráľovná pirátov: Grace O´Malleyová dobyla mužský svet

Mýty sa okolo Oak Islandu začali šíriť už v takzvanom „zlatom veku pirátstva" v rokoch 1650 až 1730. V Novom Škótsku vtedy ešte nebolo veľa osád európskych kolonizátorov a Oak Island bol populárnou zástavkou pirátov, ktorí prepadávali obchodné lode pri Bostone. Neobývaný ostrov bol potenciálnou skrýšou aj pre všetok ulúpený majetok.

Prvé zmienky o ukrytom poklade pochádzajú z roku 1795. Mladík Daniel McGinnis si vraj z pevniny všimol, že na ostrove sa mihotajú svetlá. Hneď ráno sa sem vydal a našiel zvláštnu kruhovú prepadlinu. Oak Island bol husto zalesnený, avšak v priehlbine žiadne stromy nerástli. Niekto ju pravidelne čistil.

Moderní piráti: lode unášajú aj v 21. storočí

McGinnis teda zohnal pár kamarátov a rozhodli sa v prepadline vykopať jamu. Údajne už po pár desiatkach centimetrov našli akúsi dubovú plošinu, ktorá ich podnietila, aby kopali ďalej. Dostali sa do hĺbky desať metrov a tušili, že dolu je ukryté čosi cenné, steny jamy sa však začali drobiť a hrozilo, že sa zrútia. Chlapci nemali potrebné stavbárske znalosti a vedeli jediné: chce to početnejšiu a lepšie vybavenú expedíciu. Prišla však zima a museli čakať do jari. Vrátili sa sem ešte niekoľkokrát, kopáčov boli desiatky, ale vždy sa dostali len do hĺbky 35 metrov. Potom jamu zaplavila voda.

Napokon snahu vzdali, po nich však prichádzali stále noví a noví lovci pokladov. Dobrodruhovia, cestovatelia i biznismeni verili, že práve im sa podarí nájsť legendárny poklad. Ale márne.

Najbrutálnejší piráti v dejinách: títo páchali ohromné krutosti

V roku 1861 vznikla spoločnosť Oak Island Association, ktorá združila viacerých lovcov pokladov. Tí spojili svoje sily a vymysleli nový spôsob, ako sa k pokladu dostať. Vykopali jamu hlbokú 29 metrov a potom sa pokúsili prerušiť podzemný tunel, cez ktorý v hĺbke 35 metrov do jamy prenikala morská voda. Vykopali teda ďalšiu jamu východne od tej pôvodnej a dostali sa až do hĺbky 40 metrov bez toho, aby ich prácu prerušilo more. Západne od pôvodnej jamy už mali väčší úspech a zdalo sa, že sa im tu podarí prúd vody zastaviť. Ale nepodarilo sa. Ich snaha vyšla navnivoč.

Oak Island Association však nezanikla. Ešte v roku 1909 sa jej členom stal aj budúci prezident USA Franklin Delano Roosevelt a v novinách sa v súvislosti s hľadaním pokladu objavoval až do momentu, keď sa stal prezidentom.

Záujem o Oak Island vyvolal v roku 1939 aj Erwin Hamilton. Dostal sa do hĺbky 58 metrov a narazil na vrstvu vápenca. To predpokladal, vápenec sa tu skutočne mal na základe geologických poznatkov nachádzať. Lenže keď sa prevŕtal cez vápenec, našiel opäť drevo. Hlbšie sa však nedostal.

V roku 1965 sa o Oak Islande dozvedela širšia verejnosť potom, ako si hľadanie pokladu vyžiadalo ľudské životy. Robert Restall tu spolu so synom a menším tímom dobrodruhov kopal a zahynul v jame v dôsledku otravy sírovodíkom. Keď odpadol, syn a traja ďalší muži sa ho pokúsili vytiahnuť. Všetci zomreli, prežil iba ten, ktorý ostal na povrchu. Dodnes sa nepodarilo nájsť presvedčivý dôkaz o tom, že na Oak Islande sa skutočne ukrýva obrovský poklad. Chamtivci a dobrodruhovia sa však nedávajú odradiť. Je na vás, či im uveríte.

DISKUSIA
23.9. 2019 12:00
Diskusia