MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Pekelný pes z prvej svetovej vojny: Legenda, alebo výsledok desivého pokusu?

V zákopoch prvej svetovej vojny kolovali desiatky strašidelných príbehov. Jeden z nich je však mimoriadne mrazivé a najdesivejšie na ňom je, že je založený na skutočných udalostiach. Francúzske mestečko Mons je dodnes obostreté legendou o pekelnom psovi, ktorý blúdil bojiskami.

FAKTY X: Pekelný pes z prvej svetovej vojny: Legenda, alebo výsledok desivého pokusu?
Bitka pri Monse v auguste 1914 bola obrovským krvavým mlynčekom na mäso. Briti čelili obrovskej nemeckej presile, napriek tomu sa im však podarilo zahnať nepriateľa do úzkych. Britské vojsko ale utŕžilo smrteľné rany. Obetí boli tisíce, preživší si priali zázrak.

O takmer rok neskôr vyšiel v istom britskom magazíne článok o zvláštnych udalostiach, ktoré sa odohrali počas bitky pri Monse. Z neba vraj zostúpili anjeli s lukmi v rukách a bránili britskú armádu pred Nemcami. Článok bol doložený rôznymi svedectvami a stal sa takým zdrojom inšpirácie pre vojská Dohody, že ho pod hrozbou zrady nebolo možné vyhlásiť za lož. Existuje však aj oveľa desivejší príbeh z bitky pri Monse, ktorý sa do novín nedostal.

FAKTY X: Záhadné zmiznutie rodičov s dieťaťom: Mohli v ňom mať prsty okultisti?

Kanadský veterán F. J. Newhouse vydal v roku 1919 fascinujúcu kroniku. Popisoval v nej gigantického psa, ktorý v území nikoho medzi zákopmi masakroval Britov. Podľa Newhousa nešlo o žiadne nadprirodzené stvorenie, ale o makabrózny výsledok nemeckého experimentu.

Newhouse tvrdil, že nemecký doktor Gottlieb Hochmuller vykonával množstvo pokusov s cieľom objaviť zbraň, ktorá by Nemcom pomohla vyhrať vojnu. Chodil od blázinca k blázincu až kým nenašiel muža, ktorý fanaticky nenávidel Angličanov. Nechal ho zabiť, rozrezal mu lebku a opatrne z nej vybral mozog. To všetko so súhlasom vlády. Orgán potom vložil do veľkého psa, ktorého vycvičil tak, aby zabíjal britských vojakov.

FAKTY X: Tajomné zmiznutie holandských študentiek: Našli sa ich kosti a podprsenky

Nočná mora podľa Newhousa začala 14. novembra 1914, keď sa kapitán Yeskes a jeho štyria podriadení vydali na hliadku na územie nikoho. Nikdy sa nevrátili. Po niekoľkých dňoch našli ich telá s rozhryzenými krkmi. V tú noc sa z územia nikoho ozývalo dychberúce vytie. Neskôr zomierali ďalší vojaci, a to rovnako brutálnym spôsobom.

Newhouse podľa vlastných slov čerpal informácie z dokumentov, ktoré sa podarilo ukoristiť v Hochmullerovom dome. Nikdy ich však nikomu neukázal a nepotvrdilo sa, že by vôbec existovali. Dokonca sa ani nikdy nepodarilo dokázať, že by vôbec nejaký doktor Hochmuller žil.

Je celkom možné, že Newhouse si udalosti pamätal tak, ako ich počas bojov vnímal. To znamená vyčerpaný, v neustálom ohrození života, dívajúc sa na pribúdajúcich mŕtvych a zároveň aj v úlohe toho, kto ľudí zabíja. Tisíce vojakov na tom boli podobne a mali ochotu uveriť, že v území nikoho sa naozaj pohybuje krvilačná beštia.

FAKTY X: Desivá minulosť ostrova Gruinard: Pokusy mali zabiť milióny ľudí

Mohlo tak ísť len o propagandu, ktorú šírili Nemci za účelom demoralizovania nepriateľa? Koniec koncov, príbeh o anjeloch bol tiež hojne šírený práve úradmi ako nástroj propagandy. Alebo sa na bojisku naozaj pohybovali psy schopné zabíjať ľudí? A čo ak je pravda niekde úplne inde? To sa už asi nikdy nedozvieme.

DISKUSIA
26.8. 2019 12:00
Diskusia