V knihe Genesis sa píše: „A v siedmom mesiaci, na sedemnásty deň mesiaca koráb zastal na vrchu Ararat". Problém spočíva v tom, že tento arménsky kopec dostal svoje terajšie meno až niekedy v 10. storočí. A tak začalo bádanie, dobrodružné výpravy i odvážne expedície.

Biblická potopa: Je možnosť, že sa naozaj stala?

Legenda z 12. storočia hovorí, že archu už vtedy objavili, rozobrali a drevo sa použilo na výstavbu mešity. O sto rokov neskôr zasa Marco Polo písal, že loď stále existuje a nachádza sa na kopci niekde v Arménskom kráľovstve. Nikdy ju však nenavštívil.

Z novších čias pochádza napríklad príbeh istého Georga Hagopiana. Ten tvrdil, že v roku 1908 ešte ako dieťa navštívil po strýkovom boku miesto, kde archa kedysi stroskotala. Hovoril o tom, ako lozil po lodi, keď vtom jeho strýko niekoľkokrát vystrelil z pištole priamo do plavidla a guľky sa od neho len neškodne odrazili, akoby archu postavili z kameňa. Po návrate do rodnej dediny George zistil, že niektorí jeho kamaráti už archu navštívili, len sa mu o tom zabudli zmieniť. Dospelý George si ale nepamätal miesto, ktoré so strýkom navštívil a je dosť možné, že si celý príbeh len vymyslel.

Noemova archa rastlín: Kde ju nájdete?

V roku 1916 mal archu vidieť poručík Roskovickij z Ruských cisárskych vzdušných síl keď letel nad Araratom. Zmienil sa o tom, čo videl, a Rusi vykonali nad oblasťou viacero ďalších prieskumných letov a dokonca mali loď aj priamo navštíviť. Zápisy o tom, čo zistili, sa však počas nasledujúcich revolučných rokov stratili. Až v roku 1939 sa Roskovickij v krátkom rozhovore zmienil, že archa mala veľké miestnosti a malé klietky.

V roku 1959 pre zmenu Turci vyhlásili, že posádky ich lietadiel videli na hore Ararat obrysy obrovského plavidla. V roku 2006 sa pre zmenu archa „našla" v Iráne a o štyri roky neskôr zasa v Turecku. V podstate neexistuje expedícia, ktorá by netvrdila, že našla ostatky tohto bájneho plavidla. V skutočnosti sa ale nič podobné na 100 percent nepotvrdilo a pátranie pokračuje.

FAKTY X: Tajomná minca z Maine: Obchodovali Európania s Amerikou pred Kolumbom?

Príbehy o potope existujú vo viacerých kultúrach. Babylončania, starovekí Gréci i Rimania či Kelti: tí všetci považovali potopu obrovských rozmerov za skutočnú. Je preto na pováženie, či k podobnej udalosti skutočne nedošlo. Nie síce v takom rozsahu, aký sa opisuje v Biblii, ale niektoré významné regióny mohli naozaj postihnúť záplavy, ktoré spôsobili také škody, až sa dostali do ľudovej slovesnosti a neskôr do legiend. A tie pretrvali až do dnešných čias.