Orang Minyak je tiež známy ako Olejový muž a traduje sa, že je výsledkom dlhodobej sexuálnej frustrácie. Keď muž nedokáže ukojiť svoju túžbu, obráti sa k temnej mágii, aby si podmanil ženu, ktorú chce. Čo si predstaviť pod pojmom „temná mágia"? Traduje sa, že aby bol rituál úspešný a vyvolená mužovi podľahla, musí Orang Minyak znásilniť denne tri panny a robiť tak po celý týždeň.

FAKTY X: Bane kráľa Šalamúna: Prečo ich ešte nik neobjavil?

Nadprirodzené bytosti priťahujú pozornosť ľudstva už od jeho počiatkov a neraz sú spojené práve so sexom. Orang Minyak je však práve vďaka svojej zvrátenosti jedinečný.

Malajčania veria, že ide o monštrum, avšak jeho opisy sa diametrálne líšia. Niektorí Olejového muža líčia ako vysokého a chudého, iní ako nízkeho a tlstého. Farba očí môže byť akákoľvek, najčastejšie ju opisujú ako žltú a červenú. Celé telo má navyše pokryté čiernou mazľavou hmotou, ktorou sa nenatiera, ale vychádza monštru priamo spod pokožky. Z tela však neodkvapkáva, a tak ho nemožno vystopovať.

Orang Minyak je chlípny a jeho jediným cieľom je ukájať svoje zvrhlé túžby. Už sme spomínali, že aby získal vysnívanú ženu, je ochotný znásilňovať panny, v niektorých legendách sa ale hovorí o opaku. Olejový muž sa mal podľa nich zapredať zlým silám, zviesť svoju vyvolenú a potom v rámci splatenia dlhu znásilňovať iné ženy. Z povinnosti sa stáva závislosť a netrvá dlho, kým Orang Minyak stráca nielen vôľu so zločinmi skoncovať, ale práve naopak sa mu začínajú páčiť.

FAKTY X: Únos dvojročnej Pauline: Prípad obklopený desivými tajomstvami

Najmä vo vidieckych oblastiach Malajzie, kde sú ľudia pomerne poverčiví, sa dá často stretnúť s rôznymi obrannými prostriedkami proti Olejovému mužovi. Hovorí sa napríklad, že ak ho človek vidí počas dňa, môže sa ho pokúsiť presvedčiť o zvrátenosti jeho konania a ak sa mu to podarí, Orang Minyak zmizne. V noci sa však prederie na povrch chlípnosť a treba sa pred ním mať na pozore. Ťažko ho fyzicky poraziť a aj keď sa ho podarí niekomu chytiť, väčšinou vykĺzne.

Ženy preto spávajú s neopratým mužským oblečením vedľa seba. Tento pach má Orang Minyaka odrádzať od útoku. Tie poverčivejšie zachádzajú ešte ďalej a rovno spia v mužskom oblečení. Iné spôsoby ochrany zahŕňajú napríklad najatie špiritistky, ktorá Olejového muža od dediny odplaší.

FAKTY X: Deti s čiernymi očami: Skutočný fenomén, alebo strašidelná historka?

Samozrejme neexistujú žiadne dôkazy o existencii takéhoto tvora. Niektoré svedectvá však hovoria o tom, že má schopnosť človeka psychicky znehybniť, takže obeť nemôže ani rozprávať. Desivý výjav v spojení s dočasným ochrnutím je sprievodným javom takzvanej spánkovej paralýzy, ktorá patrí k tým najdesivejším nočným zážitkom. Možno je teda Oran Minyak výsledkom práve spánkových paralýz, ktoré počas stáročí v rámci jednej kultúry získavali spoločné črty a napokon prerástli do legendy.