Tak ako každý deň, aj 20. septembra 1988 vyrazila 19-ročná Tara Calicová na pravidelnú rannú jazdu na bicykli. Z domu vyrazila po štandardnej trase popri štátnej ceste 47 v Novom Mexiku. Popoludní mala ísť hrať s priateľom tenis, a tak povedala mame menom Patty, že ak do obeda nepríde domov, má ísť po ňu autom. Vraj ju nájde na tej istej ceste ako zvyčajne. Lenže ju nenašla. V médiách sa však o niekoľko mesiacov objavila desivá fotografia.

FAKTY X: Obete, ktoré si vrah odfotil: Ich osudy sa nepodarilo objasniť
Keď uplynulo poludnie, vydala sa Patty hľadať svoju dcéru, nikde ju však nenašla. Uplynulo zopár hodín, kým v strachu zavolala policajtov. Tí začali pátrať, nenašli však Taru, bicykel ani svedkov prípadného únosu. Zopár ľudí však tvrdilo, že videli, ako mladú ženu prenasleduje pick-up. Muži zákona objavili aspoň rozbitý walkman a audiokazetu. Patty si myslela, že tieto veci jej dcéra odhodila zámerne, aby po sebe nechala stopu.

FAKTY X: Hľadanie Fontány mladosti: Kde sa má nachádzať zázračný prameň?

Vyšetrovatelia si spočiatku mysleli, že Tara Calicová ušla z domu. Rodičia však boli presvedčení, že išlo o únos a snažili sa ju nájsť, hoci bezvýsledne. 15. júna 1989, teeda takmer deväť mesiacov od Tarinho zmiznutia, sa našla záhadná a desivá fotografia. Objavili ju na parkovisku v meste Port St. Joe na Floride. Zachytávala mladú ženu a chlapca, oboch spútaných a so zalepenými ústami. Ako ležia na vankúšoch.

FAKTY X: Nebeský súboj nad Norimbergom? Čo videli stovky svedkov?

Polaroidový záber si ihneď získal pozornosť celoštátnych médií. Keď Patty zbadala fotografiu, ihneď spoznala svoju dcéru. Nielen podľa tváre, ale aj vďaka jazve na nohe, ktorá Tare ostala po autonehode z detstva.

Na mieste, kde sa našla fotografia, bola odparkovaná biela dodávka, neexistoval však žiaden dôkaz toho, že snímka vypadla práve z tohto auta. Policajti ju napriek tomu chceli zastaviť a prehľadať, no márne. Skôr, než sa im to podarilo, dodávka zmizla a jej vodiča sa nikdy nepodarilo identifikovať.

Fotografiu podrobili niekoľkým analýzam. Experti z Národného laboratória v Los Alamos nevedeli určiť, či je osoba na fotke naozaj Tara Calicová. Rovnako dopadli ľudia z FBI. Až britský Scotland Yard potvrdil jej totožnosť. Naozaj išlo o mladú ženu, ktorá zmizla počas jazdy na bicykli v Novom Mexiku.

FAKTY X: Záhadný bunyip: Skutočný zabijak, alebo len výplod ľudskej fantázie?

A čo chlapec? Údajne malo ísť o deväťročného Michaela Henleyho, ktorý zmizol v apríli 1988. Jeho rodičia verili, že je to on, no ostatky chlapca sa napokon našli asi desať kilometrov od miesta, kde s rodičmi v čase zmiznutia táboril. Zrejme sa iba stratil a zahynul v divočine. Identita chlapca z fotky je dodnes úplne neznáma.

V roku 2003 sa Patty s manželom rozhodli presťahovať na Floridu. Už viac nedokázali žiť na mieste, ktoré im tak veľmi pripomínalo dcéru.

Nové svetlo do prípadu vniesol šerif Rena Rivera. Ten začal tvrdiť, že vie, čo sa s Tarou stalo. Údajne ju prenasledovali dvaja tínedžeri, ktorí do nej zrejme nechtiac narazili. Možno ju zranili a v panike, že dôjde k vyšetrovaniu, ju pre istotu zabili a zbavili sa tela. Nie je jasné, ako sa o tom dozvedel, no tvrdil, že bez tela aj tak nemá dôkaz o vine tínedžerov.

Prípad tak dodnes ostáva otvorený.