MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Nezmazateľný odtlačok ruky: Zanechal ho duch požiarnika?

Jednu z hasičských staníc v Chicagu desaťročia „zdobil" odtlačok ruky na okennej tabuli. Nedal sa umyť, zoškriabať ani inak odstrániť, hoci sa o to požiarnici pokúšali. Začali kolovať legendy, že ide o odtlačok ruky zosnulého hasiča Francisa Leavyho. Aká bol skutočná pravda?

18. apríl 1924 bol pre väčšinu požiarnikov v Chicagu obyčajným dňom. Francis Leavy nemal čo robiť, a tak umýval okná stanice. Už od rána sa ale správal zvláštne. Málo hovoril, neusmieval sa a dokonca ani nepozdravil kolegov. Snažil sa zamestnať umývaním, akoby chcel odlákať svoju myseľ od čohosi, čo ho ťažilo. Jednou z mála viet, ktoré smutným tónom vyslovil, znela: „Myslím, že dnes zomriem."

FAKTY X: Nezmazateľný odtlačok ruky: Zanechal ho duch požiarnika?

FAKTY X: Apollónios z Tyany: Mohol byť filozof v skutočnosti Ježišom?

Jeho kolegovia sa len chechtali, ale pokoj na stanici prerušil naliehavý telefonát. Volali z búdky a oznamovali požiar štvorposchodovej budovy Curran´s Hall, ktorá bola od stanice pomerne ďaleko. Hasiči statočne bojovali s plameňmi a snažili sa zachrániť, čo sa dalo. Na vyšších poschodiach sa stále nachádzali bezmocní ľudia a kričali.

FAKTY X: Jedna z najzáhadnejších vrážd: Smrť Kanaďana obklopuje rúcho tajomna

Postupne sa ich síce darilo zachraňovať pomocou rebríkov, ale potom prišla katastrofa. Oheň sa správal čudne, šíril sa do nižších poschodí, akoby tiekol. Ide o bežný fenomén pri požiaroch napríklad na ropných plošinách, v obyčajnej budove však požiarnikov šokoval. Zrejme to bola príčina pomerne rýchleho zrútenia strechy a následne aj obvodových múrov. V troskách zahynulo množstvo ľudí a medzi nimi aj Francis Leavy.

FAKTY X: Nezmazateľný odtlačok ruky: Zanechal ho duch požiarnika?

Deň po tragédii si hasiči na stanici všimli čosi zvláštne. Na jednom z okien bola otlačená ruka. Najprv si mysleli, že odtlačok zanechal Leavy počas čistenia, ale keď sa ho nepodarilo odstrániť handrou, začali sa čudovať. Skúsili teda chemikálie, ale márne. Nepomohla ani škrabka a profesionálni čističi okien, a tak snahu o odstránenie odtlačku z úcty k zosnulému kolegovi zanechali.

FAKTY X: Supermanova kliatba? Ľudí spojených s fenoménom stíhajú nešťastia

Dodnes sa nepodarilo objasniť, čo vlastne škvrnu na okne spôsobilo. Modernému rozboru zabránil poslíček s novinami, ktorý 18. apríla 1944 hodil zväzok novín tak nešťastne, že okno rozbil. Zrejme tak Leavyho odtlačok ruky i predpoveď vlastnej smrti zostanú naveky záhadou.

DISKUSIA
13.11. 2019 8:00
Diskusia