Prvý sviatok vianočný roku 1945 sa v meste Fayetteville v Západnej Virgínii niesol v znamení tragédie. Počas noci do tla zhorel dom Georga a Jennie Sodderovcov. Pár mal desať detí a len polovici sa podarilo ujsť pred plameňmi. Zvyšných päť padlo za obeť besniacemu živlu. Alebo nie? Prípad detí, ktoré záhadne zmizli, dodnes patrí medzi najzáhadnejšie a najdesivejšie.

FAKTY X: Nezahynuli pri požiari? Päť detí zmizlo bez stopy, policajti klamali
Maurice (14), Martha (12), Louis (9), Jennie (8), a Betty (5) mali podľa prvých správ zahynúť pri požiari domu. Ich rodičia si to však nemysleli a pri jednej z hlavných štátnych ciest nechali vztýčiť billboard, prostredníctvom ktorého žiadali o pomoc a informácie, ktoré by viedli k nájdeniu ich potomkov. Ale prečo boli rodičia presvedčení, že ich deti nezomreli v horiacom dome?

FAKTY X: Obete, ktoré si vrah odfotil: Ich osudy sa nepodarilo objasniť

Faktom je, že deväť z desiatich detí Sodderovcov (najstarší slúžil v armáde a nebol na sviatky doma) si na konci Štedrého dňa ľahlo do postele. V noci sa ale matka až trikrát zobudila. O pol jednej zazvonil telefón. Zdvihla slúchadlo a počula mužský hlas a cinkanie pohárov. Vrátila sa do postele a o chvíľu ju prebudila silná rana a čosi, čo sa valilo po streche. Znovu zaspala a o hodinu neskôr sa v tú noc prebudila definitívne, keď zacítila dym. Jennie, jej manžel a štyri deti stihli z domu ujsť. Jedna z dcér menom Marion bežala k susedom, aby mohla zavolať hasičov, ale telefón nik nebral. Sused sa teda vydal hľadať šéfa požiarnikov osobne.

FAKTY X: Záhadná vražda Elisy Lam: Bezpečnostná kamera zachytila chvíle pred smrťou

Minúty plynuli a rodičia sa snažili zachrániť deti, ktoré ostali v dome. Všetky spali na poschodí a George chcel k jednomu z okien pristaviť rebrík, ale nemohol ho nájsť. Akoby ho niekto ukryl. Hasiči prišli až o ôsmej ráno, hoci požiarna zbrojnica bola len tri kilometre od domu Sodderovcov.

FAKTY X: Nezahynuli pri požiari? Päť detí zmizlo bez stopy, policajti klamali
Voda už dopadala len na ohorené trosky. Vyšetrovanie neskôr ukázalo, že príčinou požiaru bol elektrický skrat, George a Jennie tomu ale neverili. Nikdy predtým totiž s elektrinou nemali problém, rozvody boli takmer nové.

Zdrvení rodičia chceli aspoň vedieť, kde ležia ohorené ostatky ich detí. Policajný šéf im povedal, že v plameňoch zhoreli na popol, Jennie však odmietala uveriť. Zašla do krematória, kde jej miestny pracovník povedal, že na to, aby zhoreli aj kosti, je potrebný oheň s teplotou 2000 stupňov Celzia, ktorý horí aspoň dve hodiny. Dom Sodderovcov zhorel za 45 minút a plamene určite nedosiahli požadovanú teplotu, takže po deťoch muselo ostať aspoň čosi.

Po požiari sa začali množiť svedectvá o tom, že niekto videl deti. Niektorí miestni tvrdili, že päť malých Sodderovcov krátko po požiari sedelo v aute, ktoré v noci stálo pred ich domov. Ozvala sa aj vodička dodávky, ktorá vraj stretla päť detí a dvoch mužov pri raňajkách v 80 kilometrov vzdialenom motoreste už v prvé ráno po požiari.

FAKTY X: Zmiznutie troch súrodencov: Kto uniesol malé deti?

Rodičia žiadali o pátranie, prosili o pomoc aj FBI, ale márne. Do konca života márne pátrali po piatich deťoch, ktoré zrejme nezahynuli pri požiari. V roku 1968 dostali poštou fotografiu mladého muža, ktorý mal byť ich synom Louisom, ale nepodarilo sa im identifikovať odosielateľa. Ešte v tom istom roku George zomrel. Jennie chodila do konca života v čiernom a zomrela v roku 1989. Ich najmladšia dcéra, ktorá bola v čase požiaru ešte len batoľaťom, má už po sedemdesiatke. Žije v Západnej Virgínii a dodnes aktívne pátra po svojich súrodencoch.