MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Nevzdelaný muž zanechal šifry, ktoré nerozlúštila ani FBI. Kto ho zabil?

30. júna 1999 si vodička na ceste 367 v americkom štáte Missouri všimla vedľa vozovky niečo nezvyčajné. Zastavila vozidlo, vystúpila a ostala v šoku. Keď dorazila do mesta, ihneď upovedomila policajtov, že vedľa cesty leží mŕtvola. Jej osud patrí medzi najzáhadnejšie v dejinách kriminalistiky.

FAKTY X: Nevzdelaný muž zanechal šifry, ktoré nerozlúštila ani FBI. Kto ho zabil?
Policajti odviezli telo do márnice, ešte predtým však odobrali odtlačky prstov. Mŕtvola bola v pokročilom štádiu rozkladu a prsty boli oddelené od ruky. Zistilo sa, že ide o 41-ročného muža menom Ricky McCormick. Jeho zmiznutie však nikto nehlásil a vyšetrovatelia nikdy nenašli žiadneho podozrivého. Nevedeli totiž nájsť motív pre vraždu tohto človeka.

Šifra vedie k pokladu za 60 miliónov, skúsite ju rozlúštiť?

Rickyho telo našli 20 kilometrov od miesta jeho trvalého bydliska. Nevedel šoférovať a verejná doprava po ceste 367 nepremávala. Kriminalisti sa zamerali aj na prostredie, z ktorého obeť pochádzala, a na jej životný príbeh.

FAKTY X: Cikáda 3301: Kto stojí za najzáhadnejšou šifrou v dejinách?

Ricky nikdy nedokončil strednú školu, vyhodili ho z nej. Viedol život asociála, bol nezamestnaný a nikdy sa neoženil, hoci mal najmenej štyri deti. Odsedel si 11 mesiacov za znásilnenie, zvyšok z trojročného trestu mu za dobré správanie odpustili. Muži zákona sa napokon dostali do slepej uličky a prípad odložili.

Biblia je plná tajomných KÓDOV

Po 12 rokoch prišlo prekvapenie. FBI vyhlásila, že v prípade Rickyho McCormicka išlo o vraždu. Verejnosti totiž až dovtedy ostávalo utajené, že vo vreckách oblečenia obete sa našli dva kusy papiera popísané na prvý pohľad nezmyslenými znakmi. Predpokladalo sa, že ide o šifru, a vládni kryptoanalytici pracovali na jej rozlúštení celé roky. Ani oni si však nevedeli rady a tak obsah papierov zverejnili s tým, že sa možno nájde niekto, kto im pomôže.

Rickyho smrť sa zrazu začala opäť prepierať v médiách. Obrázky papierov, ktoré mal vo vreckách, začali kolovať po internete a poháňali fantáziu amatérskych lámačov kódov i milovníkov záhad. Najtajomnejšie však znela otázka: ako mohol muž, ktorý nedokončil strednú školu, vytvárať také zložité šifry?

FAKTY X: Nevzdelaný muž zanechal šifry, ktoré nerozlúštila ani FBI. Kto ho zabil?
Príbuzní obete tvrdili, že muž vytváral rôzne šifry už v detstve, ale nikdy sa podľa nich nepodobali na tie, ktoré našla polícia. Pozostávajú z písmen, číslic a občasných zátvoriek. Často sa v nich objavujú čísla 71, 74 a 75 rovnako ako sekvencia písmen NCBE. Niektorí tvrdia, že čísla označujú diaľnice či autosúčiastky, iní hovoria o slangu gangov. Vyskytli sa aj prípady kryptoanalytikov, ktorí označovali sled číslic a písmen za nezmyslený.

FAKTY X: Nevzdelaný muž zanechal šifry, ktoré nerozlúštila ani FBI. Kto ho zabil?
Odborníci z FBI sa niekoľkokrát vyjadrili, že šifry takmer istotne vytvoril samotný Ricky. Muž, ktorý nedokončil strednú školu a viedol život nezamestnaného asociála. Veria tiež, že ak sa podarí rozlúštiť kód na papieroch, povedie to k odhaleniu vraha. Dovtedy však jeho smrť ostane záhadou.

DISKUSIA
31.5. 2019 10:00
Diskusia