MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Nevyšetrené zmiznutie Pauly Weldenovej: Kam sa podela mladá študentka?

V malom mestečku Bennigton v americkom štáte Vermont záhadne zmizlo viacero ľudí. Len v rokoch 1945 až 1950 sa stratilo päť osôb, ktoré nikto nikdy nenašiel. Vyparil sa osemročný chlapec i poľovník na dôchodku. Najslávnejší prípad zmiznutia viedol k založeniu Vermontskej štátnej polície. Paula Jean Weldenová sa 1. decembra 1946 akoby prepadla pod zem.

42-57262406.jpg
42-57262406.jpg
Zdroj: Bettmann
Paula druhým rokom študovala umenie na univerzite. Vraj na nej nebolo nič zvláštne. Jednoducho obyčajná mladá žena, ktorá sa usilovne venovala štúdiu a popritom pracovala v univerzitnej jedálni.

FAKTY X: Tajomné zmiznutie holandských študentiek: Našli sa ich kosti a podprsenky

1. decembra 1946 povedala svojej spolubývajúcej, že si dá nachvíľu prestávku od učenia sa na skúšky a vyrazí do prírody. Chystala sa prejsť kúsok turistickej trasy s názvom Long Trail (Dlhý chodník). Ten sa vinie v dĺžke 439 kilometrov naprieč lesmi na sever od Bennigtonu, križuje celý štát a končí pri hranici s Kanadou.

Na Dlhom chodníku videli Paulu viacerí ľudia vrátane skupiny turistov. Jeden z jej členov Paulu varoval, že rifle a tenká bunda jej v prírode nebudú stačiť. Jeho slová však vraj vzala na ľahkú váhu a zamierila na ďalej na sever. Nemala žiadne peniaze a na internáte dokonca nechala šek od rodičov.

FAKTY X: Záhada kolónie Roanoke: Kam zmizla bez stopy stovka ľudí?

Táto skupina bola posledná, kto Paulu videl. Keď sa do zotmenia nevrátila do izby, jej spolubývajúca si pomyslela, že Paula z túry zamierila rovno do univerzitnej knižnice. Keď ale ani nasledujúceho rána nenašla ženu v posteli, začala sa o ňu obávať. Kontaktovala vedenie školy, ktoré zorganizovalo pátraciu akciu. Na pôde univerzity však študentku nenašli.

Začalo oficiálne vyšetrovanie. Dekan kontaktoval šerifa a čoskoro sa rozšírili chýry o záhadnom zmiznutí mladej ženy. Univerzitu na niekoľko dní zatvorili, aby mohli profesori a študenti Paulu hľadať. Nenašli však ani stopy.

FAKTY X: USS Cyclops: Ďalšia obeť Bermudského trojuholníka?

Pátranie sťažoval fakt, že vo Vermonte neexistoval štátny policajný orgán. Akcia teda bola nekoordinovaná a jednotlivé skupiny hľadali Paulu na vlastnú päsť. Často sa stávalo, že viaceré tímy prehľadávali rovnaké územie. Strácali tak drahocenný čas aj energiu. Napokon sa do hľadania zapojila Štátna polícia susedného Connecticutu.

Vyšetrovateľom sa podarilo vystopovať muža, ktorý Paulu videl krátko predtým, ako zmizla. Bol podozrivý, pretože pri vypočúvaniach uvádzal rôzne verzie príbehov o tom, kde strávil 1. december. Zistilo sa, že dvom kamarátom povedal, že vie, kde je pochované telo nezvestnej ženy. Ako sa však ukázalo, len si z priateľov uťahoval. Nakoniec ho zbavili podozrení.

Pátranie pokračovalo, Paulu či jej telo sa ale nepodarilo nájsť. Do dnešného dňa ostáva jej zmiznutie záhadou, ktorá obostiera mestečko Bennigton.

DISKUSIA
16.7. 2018 12:00
Diskusia