MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Nakreslil Codex Gigas sám diabol? O stredovekej knihe kolujú legendy

V 13. storočí dostal mních na území dnešnej Českej republiky krutý trest. Odsúdili ho na zamurovanie v miestnosti zaživa. Príčinou bolo podľa legendy vážne porušenie kláštorných predpisov. Vraj sa však dohodol s opátom na odpustení trestu. Príbeh však hovorí, že uzavrel dohodu aj so samotným Luciferom.

FAKTY X: Nakreslil Codex Gigas sám diabol? O stredovekej knihe kolujú legendy
Mních samozrejme nechcel skončiť pochovaný zaživa, a tak navrhol, že mu trest odpustia pod podmienkou, že za jednu noc ručne prepíše Bibliu a niekoľko ďalších diel významných učencov. Že je to nemožné? Opátovi to tiež tak pripadalo. No čiastočne veril aj v to, že Boh urobí zázrak, mních splní, čo má a kláštor sa stane pútnickým miestom. Spoločne s pútnikmi by sem samozrejme putovali aj peniaze. Súhlasil a dovolili odsúdencovi, aby sa pokúsil zvrátiť svoj trest.

FAKTY X: Kniha Soyga: Tajomné dielo, ktoré zmiatlo aj najväčších mystikov

Mních rýchlo pochopil, že na slobode ostane iba do rána. Nemal šancu prepísať niekoľko kníh za jedinú noc. Okolo polnoci sa vraj uchýlil k zúfalému činu a vyvolal diabla. Mal s ním uzavrieť zmluvu. Diabol dokončí prepisovanie kníh a zato dostane nielen mníchovu dušu, ale ešte bude môcť nechať svoj portrét v jednom z diel.

Nasledujúce ráno našli ostatní mnísi v miestnosti s pisárom masívnu knihu. Podrobne je preskúmali a zistili, že jej obsah zodpovedá tomu, čo mal dotyčný opísať. Pustili ho teda na slobodu a knihu pomenovali Codex Gigas (Obrov kódex). Neskôr však dostala prezývku Diablova Biblia.

Od legendy k realite
Už od 13. storočia skúmajú Codex Gigas učenci i vedci. Má impozantné rozmery: 91 centimetrov na výšku, pol metra na šírku a je 23 centimetrov hrubý. Váži 80 kilogramov a drží titul najväčšieho stredovekého manuskriptu, aký ľudstvo pozná. Strany sú vyrobené z oslej a teľacej kože.

Skutočný príbeh Motýľa: Nakoľko bola svetoznáma kniha pravdivá?

Zvláštne je, že niektoré strany chýbajú. Počas stáročí sa stratili a nik nevie, čo sa v nich nachádzalo. V Codexe Gigas sa nachádzajú všetky texty zo Starého i Nového zákona, medicínske záznamy a dokonca aj starodávna encyklopédia a kalendár. A samozrejme sa tu nachádza aj veľký obrázok diabla.

Podľa rukopisu sa dá určiť, že celá kniha je dielom jedného človeka. Oveľa reálnejšia je však možnosť, že ju nenapísal za jednu noc, ale v priebehu 20 rokov.

Kniha počas svojej existencie putovala z miesta na miesto. Do roku 1594 ju prenášali v rámci českých kláštorov, potom sa dostala do knižnice cisára Rudolfa II. Tu ostala do skončenia 30-ročnej vojny a následne ju víťazní Švédi ako vojnovú korisť odviezli do Štokholmu. V tunajšej kráľovskej knižnici však v roku 1697 vypukol požiar a 400-ročnú knihu vyhodili z horného podlažia, aby ju zachránili.

FOTO: Retro kniha vám ukáže, ako kedysi zabíjal elektrický prúd

Napriek jej zaujímavému osudu i obsahu je Codex Gigas najpopulárnejší vďaka kresbe diabla, ktorá sa vymyká stredovekým štandardom. Diabol je totiž spodobnený sám, zaberá celú stranu a má bedrové rúcho z kožušiny z hranostaja. Tá však bola vyhradená len pre panovníkov.

Dodnes je záhadou meno mnícha, ktorý Codex Gigas spísal. Rovnako tak je neznámy aj obsah chýbajúcich strán, ktoré sa zrejme už nikdy nepodarí nájsť. A nevie sa ani to, kedy vznikla legenda o Luciferovi a za akých okolností v skutočnosti kniha vznikla. Ďalšia záhada, ktorá čaká na rozlúštenie.

DISKUSIA
3.7. 2019 10:00
Diskusia