MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Najstrašidelnejší hrad Anglicka – exkurzie len pre odvážnych

V severovýchodnom Anglicku v grófstve Northumberland je stredoveký hrad Chillingham, ktorého história sa začala písať na konci 12. storočia. Pôvodne to mal byť len kláštor, no neskôr bol prestavaný na pevnosť s hradbami a vodnou priekopou.

FAKTY X: Najstrašidelnejší hrad Anglicka – exkurzie len pre odvážnych
Anglický kráľ Eduard I. využíval strategickú polohu hradu na výpady proti škótskym povstalcom, ktorých viedol legendárny William Wallace. Hrad má však aj svoju krvavú históriu, keď za hradnými múrmi zomrelo krutou smrťou množstvo ľudí. A možno práve to, robí z tohto hradu najstrašidelnejšie miesto Anglicka.

Najslávnejší hradný prízrak
Najznámejším prízrakom hradu Chillingham je takzvaný modrý chlapec zjavujúci sa v hradnej miestnosti v jednej z veží, ktorá má prezývku Ružová izba. Práve tu už veľa ľudí počulo detský plač alebo volanie a videlo žiarivé svetlo. Ak idete za detským volaním, rýchlo zistíte, že sa neustále vzďaľuje a stráca sa niekde v hradných múroch.

FAKTY X: Najslávnejší taliansky prízrak: pomáha ľuďom?

Podľa legendy bol nejaký chlapec zamurovaný v hradnom múre po tom, ako našiel dôležité dokumenty určené Španielom, vďaka ktorým mali poraziť Angličanov počas vojny. Chlapec mal byť zaživa zamurovaný aj spolu s dokumentmi. Legenda sa napokon potvrdila v roku 1920 pri rekonštrukcii hradu, keď sa jeho mŕtve telo v modrom oblečení našlo v hradnom múre v jednej z veží, kde sa nachádza práve Ružová izba.

FAKTY X: Prechádzajú sa po letisku v Chicagu prízraky mŕtvych pasažierov?

Potvrdilo sa aj to, že bol zamurovaný zaživa. Dokazovali to práve jeho ruky, ktorými sa snažil z múru dostať von. Nechty na rukách mal úplne zničené a zlomené mal aj časti rúk, ktorými musel udierať do múru. Nikto nevie, kto bol tento chlapec, ani ako sa k nemu tieto dôležité dokumenty dostali.

Ďalšie strašidelné miestnosti
Krvavú históriu hradu dokladajú aj skutky jedného mučiteľa z dôb kráľa Eduarda I., ktorý sa volal John Sage, známy bol aj pod menom John Dragfoot. Keď sa blížil koniec vojny so Škótmi, práve John Sage sa rozhodol krutým spôsobom zbaviť všetkých škótskych väzňov držaných na hrade Chillingham.

FAKTY X: Prízraky mŕtvych v londýnskom Toweri

Mužov, ženy a staršie deti nechal uhorieť zaživa, zatiaľ čo tie najmenšie deti zaviedol Sage do izby Eudarda I., kde mohli počuť výkriky svojich príbuzných. Tieto najmenšie deti chcel najprv pustiť, no potom si to rozmyslel, pretože sa bál, že by sa mu neskôr mohli za smrť svojich rodičov a blízkych pomstiť. Každému jednému dieťaťu preto sekerou odťal hlavu. Tejto miestnosti sa od tej doby hovorí Vražedná izba, aj keď to predtým bývala izba kráľa Eduarda I.

Všetci turisti, ktorí na hrad zavítajú, potvrdili, že vo Vražednej izbe je cítiť hnilobný zápach a ľudia sa tu cítia veľmi stiesnene. Odohráva sa tu aj veľa paranormálnych javov - luster sa tu sám od seba hýbe a niektorí tu už zazreli aj siluety malých prízrakov.

John Sage však tiež nedopadol veľmi slávne, pretože bol za svoje činy obyčajnými ľuďmi, ktorým spôsobil toľko žiaľu, obesený. Ihneď po obesení si z jeho tela ľudia odrezávali kúsky tela. Práve duch Johna Sagea sa má zjavovať v mučiarni, kde o život prišli stovky nevinných ľudí.

Na hrade sú strašidelné aj chodby, pretože práve po nich sa má podľa viacerých svedkov prechádzať prízrak lady Mary Berkeley, ktorá bola manželkou baróna Greya z Wark. Lady Berkeley bola na hrade ponechaná osudu aj so svojím dieťaťom. Legenda hovorí, že Mary Berkeley chodí po chodbách hradu a hľadá svojho manžela, ktorý z hradu utiekol s jej vlastnou sestrou. Návštevníci hradu tak môžu počuť šušťanie jej šiat alebo mrazivý pocit, keď okolo nich prechádza.

Celý hrad Chillingham je už niekoľko storočí strašidelný a v každej hradnej miestnosti sa môžu odvážni turisti, ktorí sem zavítajú, stretnúť s rôznymi paranormálnymi javmi. Stretnúť sa tu s prízrakmi alebo s nepríjemnými stiesnenými pocitmi, nie je ničím výnimočným. Aj preto je hrad Chillingham podľa viacerých lovcov duchov tým najstrašidelnejším hradom v Anglicku.

Autor: Recber
Foto: Wiki/Glen Bowman

DISKUSIA
5.7. 2017 10:00
Diskusia