V americkom štáte Massachusetts sa nachádza najstaršia drevostavba v USA, ktorá v súčasnosti slúži ako múzeum.  Dom láka turistov z celého sveta nielen kvôli svojej jedinečnej konštrukcii a histórii, ale aj vďaka tomu, že v ňom vládnu paranormálne javy.  Duchovia tam proste stále sú, a nikto s tým nevie nič urobiť.

FAKTY X: Najstarší dom v USA – prečo v ňom straší?

História tejto unikátnej drevostavby započala svoju históriu medzi rokmi 1636 až 1641, kedy ju začal stavať Jonathan Fairbanks pre svoju manželku Grace. V dome potom bývali aj so svojimi deťmi, ktorým po svojej smrti dom odkázali. Tradícia pretrváva až po dnes, a preto je tento dom vyhlásený za jediné obydlie, v ktorom viac ako tri storočia neprerušene žil len jeden jediný rod. Dnes slúži drevostavba Justinovi Schlesingerovi, ktorý je priamym potomkom rodiny Fairbanksových, ako múzeum, v ktorom je riaditeľom.

V dome stále nájdete pôvodné vybavenie ako nábytok, obrazy, či detské hračky. Všetko vyzerá tak ako by rodina Fairbanksových dom len nedávno opustila, preto sú aj všetci návštevníci, ktorí sem zavítajú veľmi príjemne prekvapení autentickou históriou.  Dom má však jednu chybičku – už dlhší čas v ňom odohrávajú paranormálne javy. Justin Schlesinger sa s duchmi, rôznymi podivnými zvukmi a hlasmi stretáva každý deň. Paranormálne javy potvrdzuje aj väčšina návštevníkov, ktorí toto unikátne múzeum navštívili. A práve duchovia robia súčasnému majiteľovi najväčšie problémy. Prečo?

FAKTY X: Najstarší dom v USA – prečo v ňom straší?
Dom duchov
Justin Schlesinger hovorí o tom, že v dome sa každý deň dejú veľmi čudné veci. Žiadna elektronika tu vraj nevydrží funkčná – takmer každý deň sa musí opravovať zvonček, či signalizačné svetlá, a alarm vypadáva pravidelne každý týždeň. Firma, ktorá alarm inštalovala si nevie s týmto problémom poradiť, poruchu sa im doteraz nepodarilo zistiť. Okrem toho je podľa pracovníkov múzea bežné, že na schodoch neustále počuť neznáme kroky, z izieb sa ozýva krik a smiech detí.

S paranormálnymi javmi sa stretli aj mnohí návštevníci múzea. Majiteľovi to však robí vrásky na čele, pretože okrem toho, že chce vzácnu drevostavbu ochrániť pred zlodejmi elektronickými bezpečnostnými prvkami, ktoré stále vypadávajú, máloktorí turista sa sem vráti aj druhýkrát – práve kvôli duchom, ktorí si tu pravidelne robia večierky.

Dôvodom paranormálnych javov môže byť podľa Schlesingera aj to, že jeho predok Jason Fairbanks v roku 1801 v dome zavraždil svoju priateľku Elizabeth Falesovú, pretože sa s ním nechcela zasnúbiť. Mladík bol z vraždy usvedčený a neskôr obesený na popravisku Dedham Common. A práve táto udalosť môže podľa súčasného majiteľa súvisieť s paranormálnymi javmi, ktoré sa v dome odohrávajú.

FAKTY X: Najstarší dom v USA – prečo v ňom straší?
Lovci duchov bezradní
Justin Schlesinger má preto oprávnene z paranormálnych javov strach a preto v roku 2011 do domu zavolal vyšetrovateľov paranormálnych javov z TAPS – The Atlantic Paranormal Society. Už v prvú noc vyšetrovatelia zistili, že po dome sa niekto alebo niečo naozaj prechádza. V tom čase sa dokonca majiteľovi domu sám od seba vypol mobilný telefón, no napriek tomu z neho bolo presne o polnoci počuť tóny organu. S elektronikou tu mali problémy aj vyšetrovatelia  TAPS. Ich záver bol napokon taký, že duchovia sa v dome z nejakého neznámeho dôvodu zamerali hlavne na elektroniku, ktorá tu predtým nikdy nebola.

Vyšetrovateľom sa podarilo potvrdiť aj to, že v dome skutočne duchovia prebývajú, dávajú o sebe vedieť rôznym klepaním, zvukmi a krokmi, no podľa ľudí z TAPS sa pravdepodobne jedná o predkov súčasného majiteľa, a preto sa nemusí báť, že by mu ublížili.

Záhadou však podľa vyšetrovateľov je to, prečo sa duchovia v dome usídlili, a prečo dávajú o sebe neustále vedieť. Môže im prekážať to, že sa z domu stalo múzeum? Chcú sa nejakým spôsobom kontaktovať s Justinom Schlesingerom – ich príbuzným? Na tieto otázky sa súčasný majiteľ snaží stále nájsť odpoveď, no zatiaľ bezúspešne. Návštevníci múzea sa preto musia zmieriť s tým, že s duchmi alebo paranormálnymi javmi sa v dome kedykoľvek môžu stretnúť. Mali by ste záujem navštíviť toto múzeum?