MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Najslávnejšia írska čarodejnica: Ako skončila?

Írske mesto Kilkenny je obľúbenou turistickou destináciou, keďže sa tu nachádza veľké množstvo pamiatok stredovekej architektúry. Mestu sa aj preto hovorí Mramorové mesto, kde je hlavnou dominantou mohutný hrad z 12. storočia, mestské hradby, ale i dva kamenné mosty.

FAKTY X: Najslávnejšia írska čarodejnica: Ako skončila?
Lákadlom pre turistov, ktorí sa v kamenných uličkách cítia ako v stredoveku, je však aj kamenný dom, v ktorom žila najslávnejšia írska čarodejnica Alice Kyteler. Dodnes nikto nevie povedať, či to skutočne bola čarodejnica, a kde sa vlastne pred upálením stratila.

Sušené lamy a elixíry: Vitajte na najväčšom čarodejníckom trhu sveta

Osudní manželia Alice Kyteler
Ako sa vlastne z vplyvnej šľachtičnej stala nenávidená čarodejnica? Príčinu toho možno hľadať už v tom, že Alice Kyteler nebola pravou Írkou, pretože jej rodičia pochádzali z Holandska. Aj keď sa narodila v meste Kilkenny, miestni obyvatelia ju nikdy neprijali za svoju a vždy sa na ňu dívali ako na cudzinku. Alice sa narodila v roku 1263 v kamennom dome, ktorý je dnes vyhľadávanou turistickou atrakciou v meste Kilkenny.

Starodávne kúzla, ktorým ľudia naozaj verili

Počas jej života sa jej stali osudní štyria muži, kvôli ktorým bola obvinená z čarodejníctva. Prvým manželom bol zámožný obchodník William Outlaw, za ktorého sa vydala ešte ako 17-ročná. Po piatich rokoch však jej prvý manžel za záhadných okolností zomrel a miestni ľudia si mysleli, že ho zabila práve Alice Kyteler so svojím milencom Adamom Blundom, ktorého si za muža zobrala v roku 1302. Keďže obaja mali pomer ešte počas života jej prvého manžela, boli obvinení z jeho vraždy, no zostalo len pri obvinení, pretože žiadne dôkazy sa nenašli.

FAKTY X: Najslávnejšia írska čarodejnica: Ako skončila?
Adam Blund si však svoju zámožnú manželku tiež dlho neužil, pretože zomrel o šesť rokov neskôr, v roku 1308. Jej tretí manžel Richard Valle si ju vzal za manželku len rok po smrti jej druhého manžela. V roku 1316 však tiež zomrel za nevyjasnených okolností. Ešte v ten istý rok si však Alice Kyteler zobrala svojho štvrtého a zároveň aj posledného manžela sira Johna Poera, ktorý s ňou vydržal najdlhšie - osem rokov. Manželstvo opäť ukončila smrť manžela. Zaujímavosťou je, že prvý manžel bol s Alicou Kyteler v manželstve päť rokov, druhý šesť rokov, tretí sedem rokov a štvrtý osem rokov. Bola to len náhoda? Obyvatelia z mesta Kilkenny si to vôbec nemysleli a považovali ju skutočne za čarodejnicu. Celú záležitosť pre znepokojenie miestnych ľudí tak začal vyšetrovať vtedajší biskup Richard de Ledrede.

Spojila sa s diablom?
Biskup Richard de Ledrede sa však sám po čase dostal aj vďaka vyšetrovaniu Alice z čarodejníctva za mreže. Alice sa to vraj podarilo vďaka tomu, že využila svoje styky s najvplyvnejšími osobami v Írsku. Keď sa však biskup z väzenia dostal, pokračoval s vyšetrovaním záhadných úmrtí jej manželov a navyše sa Alice Kyteler chcel aj pomstiť za to, že ho dostala za mreže.

Tajné miesta, kde stále fičí čierna mágia

Biskupovi sa napokon podarilo túto čarodejnicu dostať do väzenia a potom aj pred súd, kde bola obvinená z čarodejníctva, pretože „vraždila zvieratá a rozhadzovala ich vnútornosti, aby privolala na pomoc sily temna", aspoň tak sa o nej vyjadril biskup Richard de Ledrede.

Alice Kyteler sa k tomu pred súdom napokon aj priznala, no bolo to pravdepodobne len kvôli tomu, že bola vo väzení kruto mučená, keď sama povedala: „Áno, obcovala som s démonom Robertom Artissonom, s ktorého pomocou som chcela získať majetok svojich manželov."

Upáliť ju na hranici!
Alice Kyteler sa tak stala v Írsku prvým odsúdeným človekom za čarodejníctvo a v roku 1324 mala byť upálená na hranici. Oheň sa síce na hranici aj rozhorel, ale čarodejnica Kyteler v ňom nezhorela. Počas noci totiž zmizla zo svojej zamrežovanej cely a nikto nevedel kam. Podľa biskupa to bol ďalší dôkaz, že šlo o čarodejnicu.

FOTO: Mágia veľkomiest v noci

Na námestí preto namiesto Alice Kyteler zhorelo len vrece, ktoré bolo naplnené magickými predmetmi, ktoré mala údajne čarodejnica pri svojich rituáloch používať. Podľa slov biskupa tam boli „smrtiace prášky, rôzne zázračné masti, ale aj nechty mŕtvych, alebo pozostatky zavraždených detí".

Biskup Richard de Ledrede sa však nevzdal a vo vyšetrovaní aj naďalej pokračoval. Keď nezhorela pravá čarodejnica, tak si musel nájsť inú obeť, ktorú si aj skutočne našiel. Bola ňou slúžka Alice Kyteler - Petronelle de Meath, ktorá bola tak vydesená, že sa priznala ku všetkému, čo biskup chcel počuť. Slúžka napríklad povedala, že bola prítomná, keď Alice hovorila s démonmi, ktorí jej aj odpovedali. Dokonca hovorila ja o tom, že ona bola „ako médium medzi svojou paňou a diablom Robertom."

Pri svojich výpovediach pôsobila veľmi sebavedome a nikto nepochyboval o tom, že by nehovorila pravdu. To sa jej aj napokon stalo osudným, pretože biskup ju tiež obvinil z čarodejníctva a namiesto Alice Kyteler si našiel novú obeť, ktorá mala za čarodejníctvo uhorieť na hranici. To sa napokon aj stalo - 3. novembra roku 1324 sa konečne hranica s „prvou" čarodejnicou rozhorela, no v ohni skončila Petronelle de Meath, slúžka, ktorá sa priznala k tomu, čo možno ani nebola pravda.

Čo sa stalo s Alice Kyteler, ktorá utiekla z väzenia nevie nikto. Akoby sa prepadla pod zem, alebo priamo do pekla. Bola skutočne čarodejnicou, alebo len obeťou inkvizície? To sa už asi nikdy nedozvieme.

DISKUSIA
31.8. 2018 10:00
Diskusia