Celých sedem rokov bol Luis Garavito policajným vyšetrovateľom známy len ako „Beštia". Zneužil, mučil a zavraždil najmenej 100 chlapcov, najvyššie odhady hovoria dokonca až o čísle 400. Kým vlastne bol najhorší sériový vrah v dejinách?

FAKTY X: Najhorší sériový vrah v dejinách: Garavito umučil stovky detí
V Kolumbii existuje väznica s najprísnejším stupňom stráženia, ktorej presná poloha je tajomstvom. Za jej múrmi si muž menom Luis Garavito odpykáva 22-ročný trest. Kvôli vlastnej bezpečnosti žije oddelene od ostatných odsúdených, jedlo a vodu si berie len od dozorcov, ktorých pozná. Tí Luisa opisujú ako dobre naladeného, uvoľneného a slušného muža. V cele študuje a chce sa stať politikom. Dúfa, že po prepustení sa bude môcť venovať ochrane práv zneužívaných detí. O tých by mal vedieť viac než dosť, keďže ich desiatky sám zneužil.

Zabíjal siroty
V rokoch 1992 až 1999 sa obeťami Beštie stalo najmenej 100 chlapcov vo veku o šesť do 16 rokov. Na súde sa priznal až k číslu 138, policajti ale tvrdia, že tento počet je podstatne vyšší a môže ísť až o 400 obetí. Vyšetrovanie Garavitových zločinov napokon stále trvá.

Najbrutálnejší sérioví vrahovia novoveku

V roku 1992 sa Kolumbia zmietala uprostred občianskej vojny. Tisíce obyvateľov sa ocitlo bez strechy nad hlavou a žilo v uliciach. Mnohými z bezdomovcov boli deti, ktorých rodičia zomreli, a tak si málokto všimol, keď začali miznúť. Garavito to dobre vedel a využíval vo svoj prospech. Napriek tomu bol mimoriadne opatrný, hoci vďaka všeobecnej nevšímavosti taký vôbec byť nemusel.

Vyberal si osirelých chlapcov, ktorí sa potulovali ulicami a hľadali jedlo. Keď si vyhliadol obeť, odlákal ich pod rôznymi zámienkami z frekventovaných ulíc. Mladším ponúkal cukríky, starším prácu a peniaze. Vydával sa za kňaza, farmára i obyčajného obchodníka, len aby dosiahol svoje. Prestrojenia striedal, aby sa vyhol podozreniam.

Posledné slová sériových vrahov. Čo o nich prezradili?

Keď sa Garavitovi podarilo upútať chlapcovu pozornosť, viedol ho čoraz ďalej a ďalej od ľudí neprestajne mu kladúc otázky o jeho živote. Tým si získaval dôveru mladíkov a zároveň sa ich snažil unaviť a oslabiť ich pozornosť. Keď sa mu zdalo, že ich nik nevidí, zaútočil.

Maľby sériových vrahov: aké sú zhmotnené myšlienky krutých zločincov?

Chlapcovi najprv spútal zápästia a potom ho odvliekol do svojho úkrytu. Nasledovalo mučenie, vďaka ktorému si Garavito vyslúžil od policajtov svoj prezývku. Na telách obetí sa našli uhryznutia, mnohé mali poranené konečníky. Výnimkou neboli odrezané genitálie, ktoré potom Beštia napchala chlapcom do úst. Niekoľko tiel našli vyšetrovatelia bez hláv.

FAKTY X: Najhorší sériový vrah v dejinách: Garavito umučil stovky detí
Beštia pod zámkou
Až päť rokov potom, ako Garavito zabil svoju prvú obeť, si muži zákona všimli miznutie detí. Koncom roka 1997 objavili masový hrob a spustilo sa vyšetrovanie. Vo februári 1998 našli tri mŕtvoly chlapcov hneď vedľa seba. Všetky mali zviazané ruky a podrezané hrdlá. Pri skúmaní miesta činu našli papier, na ktorom bola rukou napísaná adresa. Ukázalo sa, že išlo o bydlisko Garavitovej priateľky, s ktorou chodil celé roky. V tom čase síce Beštia nebola doma, žena však policajtom umožnila prístup k partnerovým veciam.

V jednom z jeho ruksakov boli fotky mladých chlapcov a detailné denníky, v ktorých muž opisoval svoje zločiny. Samotného vraha sa však polícii nedarilo chytiť. Až 22. apríla chytili muži zákona chlapa podozrivého zo znásilnenia. Stalo sa tak na základe udania od bezdomovca, ktorý si všimol chlapca sledovaného starším mužom. Bezdomovcovi sa situácia zdala podozrivá, preto zakročil a starší muž sa dal na útek. Polícia ho ale rýchlo dolapila.

Najhorší kanibalskí vrahovia: Obete jedli so zvráteným potešením

Policajti najprv netušili, že majú vo vyšetrovacej väzba muža, ktorý má toho na svedomí oveľa viac než jeden pokus o znásilnenie. Ten sa už krátko po začatí vypočúvania zlomil a začal vyšetrovateľom rozpráva, čo všetko spáchal. Priznal sa k vražde 147 chlapcov, policajtom dokonca kreslil mapy, ktoré ich viedli k neoznačeným hrobom obetí. Napokon ho odsúdili „len" za 138 vrážd.

Dolnou hranicou trestnej sadzby za vraždu dieťaťa je v Kolumbii 60 rokov za mrežami. Vynásobte to číslom 138 a dostanete počet rokov, ktoré by si mal Garavito teoreticky odsedieť. Keďže však spolupracoval, dostal iba 20-ročný trest, ktorý vyprší v roku 2021. Či sa však Beštia skutočne dostane na slobodu je otázne.