MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Najdesivejšia videohra: Smutný Satan je nevyriešenou záhadou

Internet sa podobá na ľadovec, väčšinu obsahu človek nevidí a radšej ani nechce vidieť. Existuje totiž takzvaný „Dark Web". Prístup doň je obmedzený, a to z dobrého dôvodu. Nájsť sa tu dá naozaj všetko, od čierneho trhu s drogami a zbraňami cez nájomných vrahov až po videá s mučením ľudí. Odtiaľto pochádza aj záhadná videohra s názvom Sad Satan.

FAKTY X: Najdesivejšia videohra: Smutný Satan je nevyriešenou záhadou
"Smutný Satan" sa do povedomia verejnosti dostal v júni 2016 prostredníctvom kanála Obscure Horror Corner na Youtube. Má pochádzať priamo z temných zákutí Dark Webu a údajne nikdy nebol úplne dokončený. Napriek tomu bolo možné videohru hrať a netrvalo dlho, kým sa k nej dostali aj iní používatelia internetu.

FAKTY X: Smrť pápeža Jána Pavla I.: Zabil ho naozaj infarkt?

Tí, ktorí hru vyskúšali, boli šokovaní brutálnymi výjavmi, ktoré sa im naskytli. Súčasťou hry bolo necenzurované mučenie a zabíjanie, pričom tiesnivý pocit ešte umocňovali občasné reštarty počítača spôsobené samotnou hrou. Nadšencom sa napokon podarilo hru vyladiť tak, aby nespôsobovala pády systému, a odstránili aj najbrutálnejšie scény, napriek tomu si však Sad Satan zachoval svoju hororovú atmosféru.

FAKTY X: Hľadanie Fontány mladosti: Kde sa má nachádzať zázračný prameň?

Dodnes sa nepodarilo identifikovať autora hry. Tí, ktorí ho chceli odhaliť nachádzali len šifrované či rovno klamlivé odkazy. Rozhodne však nešlo o veľké herné štúdio, ale skôr o jedného amatérskeho nadšenca či nanajvýš skupinku ľudí. Hra totiž nemá žiaden cieľ, hráč sa len potáca zdanlivo rovnakými tmavými chodbami, počúva bizarné zvuky a občas sa na obrazovke zjaví fotografia známych ľudí, zväčša vrahov.

Názov hry údajne inšpirovala skladba, ktorá občas hrá v jej pozadí. Ide o pieseň Stairway to Heaven od Led Zeppelin, avšak hranú pospiatky. Mnohí ľudia veria, že je v nej takto zašifrovaný odkaz pre Satana a v jednej pasáži má byť priamo spomenutý „Smutný Satan".

Sad Satan neponúka tradičný videoherný zážitok. Neohúri grafikou ani hudbou, obe tieto stránky sú skôr zamerané na to, aby hráča šokovali a vystrašili. V nepravidelných intervaloch sa tiež na obrazovke zjavujú zdanlivo nezmyselné odkazy, ktoré môžu, ale i nemusia byť šifrovanými správami. Nevedno, či ide o inštrukcie, alebo ich autor vložil do hry len preto, aby o nich hráč premýšľal. Pre mnohých je však najdesivejší duch malého dievčaťa, ktorý sa kedykoľvek môže zjaviť pred hráčom a blokovať postup chodbou.

FAKTY X: Monštrum s 21 tvárami: Kto celé mesiace terorizoval Japonsko?

Viacerí ľudia si myslia, že Sad Satan je len premysleným marketingovým ťahom a predzvesťou nejakého filmu. V povedomí verejnosti je však už tri roky a zatiaľ sa o žiadnom filme nevyskytla ani zmienka. Ďalší si myslia, že za hrou je samotný majiteľ kanála Obscure Horror Corner, ktorý sa takto chcel zviditeľniť. Tvrdenie, že Sad Satan pochádza priamo z Dark Webu, malo byť podľa nich vymyslené.

Existuje aj teória, že Sad Satan v sebe nesie vírus či trójskeho koňa a ide o dielo vlády, ktorá ho chcela cez Dark Web rozšíriť medzi fanúšikov a autorov detskej pornografie. Takýmto spôsobom ich mala vystopovať a zatýkať. Nech je však už dôvod akýkoľvek, kým sa autor hry neprizná, ostáva len uvažovať, kto naozaj jednu z najdesivejších videohier vytvoril.

DISKUSIA
24.4. 2019 10:00
Diskusia