MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Náhoda, alebo predpoveď? Kniha opísala potopenie "Titanicu"

Tento rok uplynulo už 120 rokov od prvýkrát publikovanej poviedky, ktorá bola v roku 1898 pre mnohých ľudí len takou obyčajnou. Jej autora však preslávila až o 14 rokov neskôr a z poviedky sa stal doslova bestseller, keďže sa jej obsah až šokujúco takmer celý naplnil. Videl tento americký spisovateľ do budúcnosti, alebo to bola len náhoda? Aké sú fakty?

FAKTY X: Náhoda, alebo predpoveď? Kniha opísala potopenie
Titan nie je Titanic. Alebo áno?
O americkom spisovateľovi poviedok a románov Morganovi Robertsonovi (1861 - 1915) zrejme mnohí ešte ani nepočuli, pretože nepatril medzi najslávnejších. Slávnym sa stal až na sklonku svojho života, keď sa jeho poviedka Márnosť alebo vrak Titanu dostala v roku 1912 medzi bestsellery.

VIDEO: Našiel sa "čílsky Titanic", jeho potopenie neprežili stovky ľudí

V roku 1912 vyšla poviedka v reedícii už s názvom Vrak Titanu a začala trhať rebríčky čítanosti. Prečo? Morgan Robertson totiž vo svojej poviedke z roku 1898 rozprával o stroskotaní obrovskej zaoceánskej lode, ktorá niesla meno Titan, no väčšina ľudí hovorí, že Robertson ako keby písal o Titanicu, ktorý stroskotal v roku 1912.

Zaoceánsky parník Titan sa potopil rovnako ako Titanic neďaleko Newfoundlandu kvôli zrážke s ľadovcom. Na lodi Titan nebolo rovnako ako na Titanicu dostatok záchranných člnov, takže mnoho pasažierov v studenej vode zahynulo. Ak by sme si porovnali rozmery Titanu a Titanicu, sú až šokujúco podobné, navyše dosahovali takmer totožnú rýchlosť. Titan sa pohyboval rýchlosťou 25 a Titanic 24 námorných uzlov.

FOTO: Potopenie Titanicu: Pozrite si snímky, aké ste ešte nevideli

Titan rovnako ako Titanic ľudia považovali za nezničiteľnú loď, no obe dopadli veľmi zle. Neuveriteľný je aj čas nárazu oboch zaoceánskych parníkov do ľadovca. Titan z poviedky aj Titanic v reálnom svete narazili do ľadovca v rovnakom mesiaci, teda v apríli. Tieto podobnosti pre mnohých evokovali predpoveď budúcnosti. V niektorých faktoch sa však Titan od Titanicu odlišoval.

Predpoveď, alebo len náhoda?
Mnohí odborníci však hovoria o tom, že Morgan Robertson bol skúseným námorníkom a vedel si dobre predstaviť aj odhadnúť, aké parníky sa budú po oceánoch v blízkej budúcnosti premávať.

FAKTY X: Náhoda, alebo predpoveď? Kniha opísala potopenie
Aj keď sa parníky Titan a Titanic v mnohých veciach veľmi podobali, v niektorých sa dosť líšili. Titan sa napríklad plavil opačným smerom ako Titanic, teda zo Spojených štátov do Británie a stroskotal až na svojej tretej plavbe na rozdiel od Titanicu, ktorý išiel ku dnu počas svojej prvej a zároveň aj poslednej cesty. Robertson v poviedke píše o 24 záchranných člnoch, ktoré boli určené pre tritisíc ľudí na palube, na Titanicu bolo len 20 záchranných člnov pre 2 207 pasažierov.

FAKTY X: Potopenie Titanicu: mohla záhadná loď zachrániť cestujúcich?

Z Titanu prežilo len 13 ľudí, na Titanicu to bolo omnoho viac - zachránilo sa 703 pasažierov. Napriek týmto odlišnostiam pôsobila pre mnohých čitateľov poviedka až šokujúco prorocká a hlavne parapsychológovia považujú poviedku Robertsona za skutočnú predpoveď budúcnosti.

Odborníci sa však k tomu stavajú dosť skepticky a oveľa rozvážnejšie. Napríklad kanadský profesor Paul Heyer hovorí: „Nezabúdajme, že Robertson bol skúseným námorníkom. Na konci 19. storočia sa parníky zväčšovali a dosahovali stále vyššie rýchlosti. Spisovateľ si správne uvedomil, že zrážka takých kolosov s ľadovcom je pravdepodobnejšia než predtým."

A netreba vraj hľadať nič prorocké ani nad miestom stroskotania. V blízkosti Newfoundlandu totiž viedla väčšina zaoceánskych trás a práve tu je aj najviac nebezpečných ľadovcov. Morgan Robertson tak podľa odborníkov umiestnil náraz Titanu s ľadovcom práve sem.

Ako však vysvetliť podobné názvy oboch parníkov Titan a Titanic? Bola to tiež náhoda, alebo zámer tvorcov Titanicu, ktorí si možno predtým prečítali v tom čase neznámu poviedku a inšpirovali sa názvom Titan? Alebo to bolo všetko inak a Robertson skutočne videl do budúcnosti? Nad týmito odpoveďami môžeme len polemizovať.

DISKUSIA
11.7. 2018 10:00
Diskusia